1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Имаше едни други не ми текнува на името.
     
  2. simonce97

    simonce97 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Веќе три дена имам неподносливо чешање доле. Дури и околу на нозете, ме жеже.
    Првпат ми се случува ова, на нерва ми оди. Неможам да функционирам од константно чешање. Имам и проѕирен исцедок, без мирис, како слуз е.
    А гинекологот ми е во Скопје, па неможам да земам ден за да одам на преглед. По телефон ќе може да ми препишат нешто?
    Дали тие масти или вагиналети мора да се со рецепт, има разлика во цена ако се на рецепт?
    Тука во темава читав да се одмивам со чај од камилица, а како се прави чајот? Во тенџере со неколку ќесички чај да сварам и да се измијам кога се излади?
    Се извинувам за прашањава, прв пат ми се случува вакво нешто
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Чајот се вари и кога ќе се излади измиј се долу. Во топла вода стави една мала лажичка содабикарбона и измиј се.
    Во аптека имаш маст и вагиналети Канестен. Почни да ставаш од вагиналетите три ноќи по ред,а од маста мачкај се двапати дневно.
    Кога ќе бидеш во можност оди на лекар, направи микробиолошки брисеви и пап.
     
  4. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    За кандида лековите се издаваат и без рацепт. Имаш канестен, микорил, микотрит и сл. Има и на основа на пробиотик ако не сакаш лек. Вагисан, вагилакт и сл. И тие помагаат за кандида.
     
  5. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Канестен вагиналети можеш да земеш и на своја рака. Мојот гинеколог ми има речено дека за тоа и неморам ниту да го прашувам, ако имам потреба да си купам веднаш. Јас користам или тоа или крем канестен за внатрешна употреба.
    Одмивање со камилица незнам дали помага, камилицата има антисептично дејство, ама за гљивици незнам дали е ефикасна. Можеш да се одмиваш со раствор од сода бикарбона и вода, тоа делува ама само надворешно, за внатрешно мораш да ставиш вагиналета или вагинален крем или да пиеш орално медикаменти.
    Значи откако ќе се измиеш најнормално, на крај посипи се долу со растровот со сода бикарбона и не го одмивај со вода. Во еден сад стави млака вода (пр. пола литро или помалку зависи колку ти треба течност) и во неа ќе раствориш сода бикарбона (на пр. 1-2 супени лажици).
    Не јади благи работи овој период ако можеш а појачај јогурт и пробиотици..
     
    На simonce97 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    816
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj gi ima koristeno multidzin tabletite za promivanje?
     
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Ти кажале веќе одмивање со камилица и сода бикарбона. И немој никако со топла, жешка вода, не прашувај од каде знам . Само со млака, ладна вода. Полани лето во најжешко и мене ми се појави прв пат, станував по неколку при во ноќта да се мијам, тоа е да полуди човек од мака. Мене и Канестен маст и помогна многу.
    Немој благо да јадеш,смени исхрана. Јогурт почесто пиј.
     
    На martine му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dmristevska

    Dmristevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2022
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo so kandida imav problemi 6godini kade ne bev i sto ti ne probav.....eden den otidov vonswqnaon prirodna apteka tamu di dadoa acido filus i brusnica toa se zelatinski apcinja skapi se ama mene toa mi pomogna i plus na seto toa mi dadoa apcinja od tei vida pecurki za pokacuvanje na imunitet otkaki seto toa go zemav eve skoro 5godini nemam ni kandida ni nisto...probaj pa ke kazes dali ima efekt kaj tebe(apcinjata gi zedov na svoja raka ane po preporaka na lekar)
     
  9. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    473
    Пол:
    Женски
    Дали ви текнува на називот на апчињата за имунитет?
     
  10. Dmristevska

    Dmristevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2022
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Iskreno nemi teknuva ama mozam da otvoram na stranata na swanson ida gi pronajdam
     
  11. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    Девојки дали може некоја да ми сликне Канестен што користите за вагинална употреба? Бидејќи имам дома едно што пишува Канестен крем, ама не сум сигурна дали е за вагинална употреба или не
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    За надворешна вагинална употреба е кремот.
     
  13. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.519
    Пол:
    Женски
    Можеш да го ставаш само околу, надвор од вагината, ама нема да ти ја излечи кандидата, ако за тоа ти треба.
     
  14. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    Во вторник имам закажано на гинеколог, ама пред неколку дена се бричев со брич и сега многу ме чеша па затоа да се намачкам колку да ми смири малце да не ми е сува кожата. Фала во секој случај.
     
  15. Nora02

    Nora02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    35
    Девојки, бев на гинеколог прв пат денес и имам кандида, ми дадоа да користам вагинални таблети 6 дена, дали одкако ќе завршам со терапијата смеам да имам секс (секако заштитен) или никако не смеам додека имам кандида?
     
  16. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Ако имаш кандида и имаш незаштитен секс сигурно ќе му пренесеш и на партнерот. Па после тој може на тебе после твојата терапија и така во круг да се вртите.
    Плус кај некои луѓе симптомите и не се така очигледни, може да имаат кандида, а да не ги мачи и несвесно да ја пренесат на партнерот.
    Мое мислење е дека е најдобро е да воздржиш од секс кога веќе имаш потврдено дека ја имаш.
    Кондомот го намалува ризикот од пренос, ама и со него постои (а со неправилна употреба на презервативот и го зголемуваш).
    Задоцнет одговоров ама нека стои.
     
  17. NPN

    NPN Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Дали при користење на Макмирор ви се појавил розев исцедок? Да напоменам не е менструација бидејќи само што ми заврши.
     
  18. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    Дали ако имам орална кандида значи дека имам и во цревата,желудникот?
     
  19. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Можно е, затоа даваат обично нистатин кој освен орално, се голта и средува и црева и желудник
     
  20. Com.vik

    Com.vik Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво женски јас сум долго време со кандида и само канестен вагиналети ми помагаат е сега ги имам купено последно во декември ми се смири па не ги искористив им пишува рок до 5 2025 не беа отворени дали да ставам или да си купам нови...:(