1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. slatkickamala

    slatkickamala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    ставам вагиналети микорил ама дека неможам со апликаторот ги буткам со раката колку можам подлабоко но нормално ли е утре дента по цел ден да тече таа вагиналета? носев влошка цела нок и сабајлето ја извадив по потоа цел ден си течеше вагиналетата како да не се растопила во текот на нокта па преку денот се топи другите вагиналети не се такви?
     
  2. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Normalno e.
     
  3. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас кандида се спасив со вода со сода се одмивав и со чај од камилица и ставав нистстин капки и од тогаш не ми се има повторно појавено.
     
    На Katemo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Nistatin kapkite kako gi koristis?
     
  5. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Ги капев директно на интимата. По пет капки два пати дневно.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Aj upatete me ve molam vaginaletite mycoril kolku vreme treba da gi koristam i kremot mycoril pocnuvam od denes zasto mi se vrati kandidata na intima. ,dali i kaj vas se beluzavi lezii i dali ve boli cesa ve tera li na nervoza .Pisete nesto za imunitet sto deluva ,skrsena sum i u depresija sum golema nespiam navecer ja imam dve god i taman ke si otide ja nema eden mesec i pak prodolzuva do kogaaa veke aman kandidava e dosadna
     
    На slatkickamala му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slatkickamala

    slatkickamala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    pisi mi ЛП jas momentalno koristam mycoril krem a vaginaleti koristev 3 vo pokauvanje 3 veceri po red so aplikator ama pri najmal stres i ladno pak izgleda mi se vraka ama bez cesanje samo iscedok pozdrav i pisi ako sakas
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    Касно ти враќам ама не знам колку ти помагаат микорил от мене бетер ми беше од нив. Така кога ќе ми падне имунитет и сум пред добивање знае да ме фати чешање и нервоза ми прави и користам полигинакс вагиналети тие се на база на 2 антибиотика и лесно поминувам. Поработи на имунитетот и не јади благо и пијалови што содржат шеќер бидејќи кандидата се појавува кога ќе падне имунитет и внесуваме доста шеќери така се храни и се зголемува. Ако најдеш и хиперманган да се одмиваш топ ќе ти биде.
     
    На gjul му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Ma ja pustata neam sila poveke daj preporacaj nesto za podiganje na imunitet, vaka so salati slabo posebno ovosje ic nejkam imam dijabet tip 2 pozdravce
     
  10. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да прашам дали некој се соочил со кандида во грло?
    Веќе скоро цела недела не можам да голтнам, како да имам кнедла во грлото. Немам температура, немам други вирусни симптоми.
    Синоќа приметив дека јазико во задната половина ми е бел од лево и од десно. Како сте се справиле со тоа? Секако планирам да одам на лекар, ама не можам да додржам а да не проверам дали некој имал слично искуство.
     
  11. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    573
    Допаѓања:
    640
    Пол:
    Женски
    На брисеви ми излезе кандида и ми дадоа Полигинакс 12 дена..што да земам за партнерот? Иако тој нема никакви симптоми, мислам дека е паметно и тој да користи нешто бидејќи имаме незаштитени односи :)
     
  12. slatkickamala

    slatkickamala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Kanesten krema neka se macka nadvoresno
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    За кандида земете иригатор во аптека, тоа е за интимна внатрешна промивка.
    Измешајте, сода една лажица, две лаж. јаболков оцет и 800мл. млака вода се меша додека не се растопи водата и се пеименува 3 до 5 дена во месецот. Помага и за габични инфекции, полипи...од гинеколог совет ми е ова.
     
  14. MamaOfTwo

    MamaOfTwo Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2022
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Жени, дали некој ги користел Вагисан или Вагилакт како превенција за вагинална кандида што се јавува хронично, многу пати годишно да речам. Јас долго време веќе имам проблем, не знам дали е до пад на имунитет (најверојатно) или некој проблем со Ph вредноста внатрешно, ама мислам дека психички проблем почнав да добивам од нештово. :worried: Кога користам вагиналети, веднаш се смирува, ама не сакам да сум постојано на Мелиора, Полигинакс, Гинекс, Канестен и слични :(
    Сакав да пробам после менструација да ги ставам овие месечно, да видам дали ќе направат некоја разлика. Дали некој се соочил со слична ситуација, на честа појава на кандида што е упорна и не се искоренува ? И дали сте веделе подобрување со овие вагиналети со млечни киселини/пробиотици?
     

    Прикачени фајлови:

    На slatkickamala му/ѝ се допаѓа ова.
  15. slatkickamala

    slatkickamala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Jas gi koristev vagisan lani zaradi obnova na vaginalna flora i mi pomognaa
     
    На MamaOfTwo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nikce

    Nikce Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    19
    Здраво мила, исто е и кај мене веќе 2 години уште што немам пробано, уште каде немам отидено и пак се враќа цело време, ништо не помага. Последно бев на исхрана без шеќер, бело брашно и глутен, препишана од доктор и со терапија и додека се придржував беше многу подобро но откако се опуштив пак исто. Сега пак почнав од почеток со исхраната затоа што не се издржува ова веќе црвенило, чешање, болка ... и секако не можам да имам ни нормален интимен живот со партнерот. На 1ви Февруари имам закажано и хомеопат и тоа мислам дека ми е последна надеж покрај исхраната. Доколку најдеш нешто што ќе ти помогне дојготрајно те молам извести ме. Поздрав и се најдобро
     
    На simstb и slatkickamala им се допаѓа ова.
  17. emms

    emms Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2021
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Имам 18 илетото имав уреаплазма брзо ми помина, но веќе неколку месеци де имам де немам бело прање и сега се плашам да одам на гинеколог. Инаку исцедок е бел и некад заличува на урда ама не секогаш, кога ќе се подзасуши малку е жолтеникава. Печење и чешање немам, освен што последниве неколку дена ме тера цело време на мочање и кога се бришам има малку бледо розева крв тоа повеќе ме исплаши.. Некој совет?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slatkickamala

    slatkickamala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Proveri da ne imas nekoja bakterija vo urinata?
     
    На emms му/ѝ се допаѓа ова.
  19. slatkickamala

    slatkickamala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    инаку нормално ли е кога ке тече вагиналетата малку да пече тоа дали значи дека делува прв пат ставив синоке канестен3? ми го препиша гинекологот поради печење во вагината и болки и црвенило надворешно исто ми препиша и полигинакс но не сум почнала да ги користам некој со искуство за печењево после мокрење вагинално внатрешно ме пече и кога тече сега вагиналетава ме пече од што?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nana1156

    Nana1156 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2023
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Не би требало да пече кога тече вагиналетата.. Може имаш ранички па од тоа да те пече после мокрење.
     
    На slatkickamala и Anastasia9228 им се допаѓа ова.