1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. slatkickamala

    slatkickamala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Mi pomina ginekologot mi dade polyginax i pecenjeto go snema inaku nemav ranicka nikakva
     
    На Nana1156 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Flower117

    Flower117 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    44
    Здраво . Крајот на јануари почна да ме чешка вагината, почнав да ставам антифунгал крема, за неколку дена ми помина и ми дојде. Но сега овој месец е неиздржливо, пиев прво 3дена по ред флуконазол таблета и ставав антифунгал крема, не помина. Купив канестен вагиналети, ги ставав 3дена чешањето малку престана, но пак почна некое непријатно чувство, и почнав да пијам флажил антибиотик. Сега за сега е добро, но ми е страв пак да не почне. Секако оваа недела треба да добијам, и после обавезно одам на гинеколог. Сакам некој да ми каже решение или совет кој што имал слично искуство како моето. Благодарам
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Друштвена

    Друштвена Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2023
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, да прашам дали некоја од вас се соочила со овој проблем. Веќе неколку години имам бело прање,правев и ПАП тест и микробиолошки брисеви и не покажаа присуство на ниту еден микроорганизам. Се е во граници на нормала. Исто и партнерот правеше тестови и е чист. Веќе пробав секаков вид на вагиналети, ако може да ми кажете нешто на природна база што може да ми делува?
     
  4. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    https://www.evit.mk/kupi/opsto-zdravje/erbagil-vulvovagi-sprej-20ml/
    И јас имав слични проблеми, последно што ми препорача гин р ова. Не го најдов по аптеки од овде го нарачав.
     
  5. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Бев настината испив 10 таблети ногрипин, доста се јаки и незнам дали од нив, но добив кандида.
    Ужасно чеша.
    Немам црвенило, и бел слуз имам само на имтимата, не како исцедок да протекува.
    Ставав 3 дена вагинален крем канестен, не ми помина скроз, употребив уште 3 вагиналетки микорил, два дена се смири чешањето, денес пак почна.
    Дали некој не ја излечил и покрај 6 дневна терапија.
    Да напоменам многу поретко имам чешање внатрешно, повеќе е надворешно и неподносливо..
    Што друго би помогнало, за сода и камилица не ми се верува покрај лекарствава, кога тие не ја излечија промивките па ич :(
     
  6. Мини моусче

    Мини моусче Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам
    На микробиолошките тестови се ми е негативно само ми пишува микрофлората е отсутна , вагината ми е црвена а имам и надворешно црвенило на усните кај што растат влакна , исто имам и зголемен секрет погуст бел со мирис како слатко кисело и знае да ме чешка . Дали се работи за кандида?
     
  7. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    3.228
    Пол:
    Женски
    Здраво.:) Дали некоја знае начин на лекување на рекурентна кандида кај мажи? Освен мачкање со Канестен бидејќи тоа ни е веќе испробано и не дава ефекти in the long run. :^)
     
    На RaySunn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali imate koristeno Meliora vaginaleti za tretman na kandida?
     
  9. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Mozebi prasuvam glupost no me interesira. Iako znam deka pogolem broj na zeni imaat kandida, no dali moze da predizvika neplodnost ili po tesko zabremenuvanje kandidata?
     
  10. Marsic

    Marsic Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    1.105
    Пол:
    Женски
    Dali vo bremenost e dozvoleno gineks forte i diflazon i polygynax i dali se efikasni ili nekoi drugi za kandida so probiotik?
     
  11. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Женски
    Немам пишувано на оваа тема, но како некој што има пропатено долго време би препорачала следно:
    Треба да се провери и жената, иако може нема симптоми. И се третираат двата партнери. Кај кандида мнг е важно да сте упорни, зошто е многу досадна.
    Важно е да се внимава и на исхраната, да се сведат ЈХ на минимум и да се внимава долниот веш да не е недоисолавен, да има омекнувач или прашок за перење останато на него.
    Ова се општи начела за двата партнери.
    Имав неверојатни проблеми пред некои 3-4 години, и единствено целосен пристап ми помогна. Јас спроведував ригорозна кето диета месец дена, плус вагиналети со млечна и хијалуронска киселина, и пробиотски јогурт. И долниот веш го перев посебно и го пеглав.
    Знам дека е ту мач, ама кога ке ти здосади секој втор месец Полигинакс спроведуваш ригорозни работи.
     
    На bybeDkid му/ѝ се допаѓа ова.
  12. GIGI69

    GIGI69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2021
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Женски, за време на доење што можам да користам за кандида, земам вагисан но повторно се јавува.. многу е досадна
     
  13. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Полигинакс, јас дојам и на мене ми ги дава гинекологот.
     
    На GIGI69 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Освен терапија канестен препишана од гинеколог ги користев вагиналети од кантарион од Зегин и многу ми помогнаа.
     
  15. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    3.228
    Пол:
    Женски
    Баш ко што кажа - секој втор месец Покигинакс/Канестен, епа више немогу ;( Фала ти за советот, ќе применам. ;)
     
    На Lady Miami му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Carry

    Carry Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Машки
    Нека се замие со камилица
     
  17. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Капки нистстин нека става .
     
  18. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Женски
    Има едно гелче со сребро. Мислам дека може и кај мажи. Естрофакт силвер.
     
  19. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Дали ви е користено и за која намена конкретно?
     
  20. Barbara_barbs

    Barbara_barbs Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Веќе два пати одев за брис, резултатите се ок, нема ништо. Од време на време осеќам пецкање, чешкање и не пријатно чувство. Користев канестен и полигинакс, океј ми беше и по некое време истото ќе ми се повтори. Следно земав бетадине вагиналети и бетадине раствор за надворешна употреба. Дали некој ги користел ?