1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    Ќе исфрлиш шеќери воедно ќе намалиш внес и на и на овошје. Полигинакс вагиналети земи си тие се спас барем за мене. Можеш да се одмиваш и со хиперманган да биде бледо розева бојата колку пати сакаш во текот на денот го намалува чешањето и не користи тешки купки и шампони што ја сушат кожата земи и маслени купки. И поработи на имунитетот малце обично се јавува при намален имунитет.
     
    На Еклерица, bybeDkid и Pa8la им се допаѓа ова.
  2. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    3.228
    Пол:
    Женски
    Треба да исфрлиш секакви прости шеќери од исхраната и прости масти (чипс, грицки, тесто). Јас имам забележано дека ако се напијам пиво, макар и чашка одма ми се активира. Кето му е мајката на кандидата, ако можеш да се придржуваш, би било добро. Јас исто пиев јогурт многу, ама не видов подобрување. Ко што кажа @SummerGirl, лукот исто е многу корисен во борба против кандидата. Внимавај само со лукот, мене многу ми го спушта притисокот. И со лесно!
     
    На warrior, Еклерица, Pa8la и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Lenna1

    Lenna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Poraboti na imunitet, ne jadi blago i sekeri, i peri si gi posebno tvoite alista barem nekoj period, beli na 90, sareni na 60.
    Jas taka pravev, plus se odmivav posle sekoe idenje vo toalet, krpi menuvav ko luda, cistev pod non stop, corapi i gaki menuvav postojano, se mackav so kanesten, stavav vaginaletki, no na kraj apcinjata mi pomognaa najveke i sum mn zadovolna.
    Racunaj jas imav gabicna na nozete izmegju prsti, na ustata na kjosovite, na vulvata
    Prethodno maz mi pustate masina i toa na 30-40 stepeni se zaedno stavashe, toj nemase nikakvi problemi, jas napadnata so kandida. Se e do organizmot i imunitetot, za zal nie zenskite sme mn skloni i cuvstvitelni, maskive gajle nemaat
     
    На warrior, Еклерица и Pa8la им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    @Еклерица избегнувај да носиш секојдневни влошки. Гледам дека и гинеколозите не ги препорачуваат. Особено не миризливи. И носи само памучни гаќи. Затоа што сепак тие можеш да ги ставиш на вриење.
     
    На Еклерица и Pa8la им се допаѓа ова.
  5. Marta91

    Marta91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2021
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    @Еклерица Најхигиенска промивка ти е со сода бикарбона и иригатор , наутро и навечер, освен полигинакс, јас би ги препорачала и гино дактарин вагиналети кои се навистина предобри. Јогурт можеш да внесуваш поголема количина,но пробиотски да биде . Миењето со сода и иригатор треба да се прави сепак постојано.
     
    На Justicija, bybeDkid, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Еклерица

    Еклерица Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2022
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram zhenski!
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. GIGI69

    GIGI69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2021
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Може без
     
    На БушаваАзбука му/ѝ се допаѓа ова.
  8. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    Се мачам со кандида во последните години..Таман ќе ја снема за неколку месеци пак доаѓа..
    Сега сум бремена, ми даде гинекологот полигнакс, исфрлив од исхрана шеќери, теста и такви..
    Ама уште осеќам пецкање, исцедок..
     
  9. БушаваАзбука

    БушаваАзбука Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2022
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Благодарам
     
  10. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    3.228
    Пол:
    Женски
    Кажи му на гинекологот да ти направи премивка со Генцијана. Само тоа ми помагаше во бременост
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  11. feminnn3

    feminnn3 Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2023
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случува од антифунгал кремата да имате некое скокотливо чувство долу?
     
  12. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.578
    Допаѓања:
    6.345
    Како се правеше точно иригацијава со сода? Знам дека требаше да се зоврие вода со сода и да се остави да се излади малку, ама не се сеќавам колкав беше соодносот и колкав шприц се користеше. Јас пред некоја година правев, може недела-две секој ден и ми помогна во моментот, ама после пак маки...
     
    На Marta91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marta91

    Marta91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2021
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    500 мл вода со половина пакетче сода, или едно ипол лажиче мало да зоврие, малку да се излади, подобро ти е да си купиш иригатор отколку со шприц. Иригаторот си е баш за таа нема , кога се стега баш ја распрскува внатре водата и се убаво се мие.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  14. HappyButterfly

    HappyButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво, пред две недели правев ПАП и микробиолошки брисеви, земени во исто време.
    На микробиолошките брисеви имав само Гарднерела, за која ми беше препишана терапија со флажил, орална и вагинална, додека на резултатот од ПАП брисот, имав само кандида. Дали некој имал вакво искуство, ми доаѓа на памет да не ми ги смешале резултатите од ПАП брисот, бидејки воопшто немам симптоми на кандида.
    Благодарам
     
  15. БушаваАзбука

    БушаваАзбука Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2022
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Дали има некој чај за кандида?
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    Можно е да немаш симптоми. Јас последен пат имав кандида пред 5 години. Немав симптоми. Исцедок проѕирен, ни чешање, ни печење.
     
  17. MOON;

    MOON; Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Здраво. На брис ми искочи кандида, а јас немам никакви симптоми. Гинеколог ми рече чим нема симптоми кандида не се третирала??? И сега цела сум во прашалници, значи позитивна на кандида, никаква терапија како ќе ја снема? Ве молам некој за мислење...
     
  18. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.599
    Пол:
    Женски
    Земи си канестен вагинални ,јас превентивно си ставам и да немам кандида или полигинакс ама мене тие ми се помрсни и ми истекуваат .Избегнувај благо ,газирано .
     
    На MOON; му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Marta91

    Marta91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2021
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Можеш чај од кантарион, ѓумбир, коприва и чај од корен од глуварче можеш тој е природен пробиотик.
    Зависи колку е развиена кандидата треба соодветно да ја третираш. Само со чај не е доволно.
     
    На БушаваАзбука му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    Да пробаш со лук. Почесто да го консумираш.