1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. Еклерица

    Еклерица Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2022
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Една аптекарка ми рече да пијам по 1 капсула Флуконазол 4 недели по ред
     
  2. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Luge...novitet ,zemeni rezultati od pneumoslide,i najdeno InfluenzaBIgB pozitivno,i Mycoplasma pneumoniae IgM pozitivno....i dadeni pak antibiotici,
    Kandidava kako reagira na antibiotici,ili u pm veke koj sektor na doktori da baram da prasam za soveti veke...
     
  3. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    402
    Пол:
    Женски
    Пиј пробиотици ќе те заштитат
     
  4. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓе да ве прашам да не сте имале ваков проблем, моментално имам гнојна ангина најверојстно ја префатив од децата имаа тие стрептокока па ја лечевме. Вчера приметив дека кај горната усна имам промена. Од внатре па се на горе како бели малечки зрнца има,не ме болат ни па може да се откорнат, како поткожни се и кога поминувам со јазикот ги одеќам како зрнца. Се примеќаат ако ја затегнам кожата.Матичната ми рече не е ништо можно е од стрептококата да е и ми даде лекоклар. Ама мене мн ми е страв затоа што две години скоро имам лезии на јазикот како геогравски јазик ама ме болат. Бев во систина неодсмно ми рекоја дека најверојатно имам хеликобактери и таа знае да дава лезии на јазик. Имав вистина и пиев лекарства. Додека пиев јазикот ми беше кристал чист. Само што завршивсо терспијата пак ми излегоја болни лезии. Неколку пати прсвев брис од јазик за кандида испаднаа негативни. Мене сега ми е страв да не имам рак нешто на усна шуплина стварно незнам. Еве слики од усната од блиску ја сликав.
     

    Прикачени фајлови:

  5. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    402
    Пол:
    Женски
    Појди на кожно прашај
     
  6. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Матичната ми рече не е ништо не ме препрати никаде, ми даде само антибиотик зс гнојнава ангина. Да видам како ке е па ако треба ке одам. Затоа реков да прашам да не има некој слично искуство
     
  7. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Aj sovet nekoj za lepce,mislev deka tonusov e dobra opcija,dodeka ne vidov kolku jaglenohidrati ima
     

    Прикачени фајлови:

  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    Само ржан леб, без квасец.
     
  9. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Тонус е најдобра опција нема друга за жал. Бидеќи е од цело зено пченица п има мн влакна во него . Има тонус без квадец земи таков. Друго се што е на пазарот е со конзерванси и додадена боја.
    Јади мн месо , јајца , зелени салати, прави гарнир од тиквици и модар патлиџан. Јади бадеми, семки од сончоглед како закуска и прави си јогурт со чиа за да си сит. Првите дена се тешки псоле организмот се навикнува. Овошје никако, компир , морков исто така не. Зелено јаболко јади .
     
  10. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Negde da se kupi takvo lebce?
     
  11. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Нема. Вештачки се, освем сам да си правиш.
     
  12. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Epa mene mi kazaa bez meso,bez mlecni proizvodi,bez bel sheker....ama izglea definitivno ke treba na nutricionist da otidam....neam poima sto mozam da jadam a sto ne.
    Preeska vlegov vo market da zeam gricki....SE ima jaglenohidrati....duri i 100 grama lesnik ima 22 jaglenohidrati...a na net pisuva na candida dieta da ne se pominat 60...nemoguce.
     
  13. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Смееш месо и риба,само не смееш свинско. И не бел шеќер туку спсолутни никаков ни од обошје. Само зелено јанолко и мслини боровинки јагоди но го премала количина. Од јатки само бадеми не рсди јагленихидратите туку поради тиа што сите други содржат така наречен мов па ја хранат кандидата. Овдека ретко кој нутриционист пами доктор е едуциран за диетава. Исм доста литература читано па затоа ги знсм информацииве.

    Едит: протеини треба да внесуваш доста и зелен зеленчик.
     
    На Cicko Cacko му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cicko Cacko

    Cicko Cacko Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Voa ima duri i nesto poke od tonus lepceto,pa ima i nesto shekerce vo nego...
     

    Прикачени фајлови:

  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.417
    Допаѓања:
    34.017
    Пол:
    Женски
    Има на фурна Диме. Ама најдобро е сам да си замесиш.
     
  16. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    408
    Пол:
    Женски
    Има ,, ЛЕБОТ НА МАМА,, се вика, целосно прироен а и со достава до дома.Може да ги најдете на инста или на фб
     
  17. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja koja imala kanida poveke jaka jas godina dena ne ja lecev a pred kanida lani imav ureden pap ne menuvav partner od lani zapocnav so odnisi uste sum so nego na pap da I se pokaze kako hpv cervicitis.znaci vospalenie mi kaza deka imam doktorkata ama ne se znae od sto e predizvikano zatoa pravev hpv tipizacija I ispadna deka voopsto nemam hpv I decko mi go naterqv da pravi I toj nema.. potoa ja lecev kanidata ama posle papot loso napraviv sto ne otidov uste lani cela godina trpev cesanje crvenilo iscedok urdest za nakraj da ja izlecam za edna nedela od poliglinix vaginaleti I mast od neven edno apce flazil I sega sum ko preporodena.. lani me bese sram da otidam da kazam deka me cesa I sega ispadna sto ispadna na papot ama doktorkata veli nemas hpv stom ne pokaza na tipizacijata mozno e od kanidata taka da pokazalo na papot.. I kontrola na 6 meseci pak ke pravam ama me int dali moze od kanida bakterija taka da pokaze na pap?
     
    На s.a.m.a му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.367
    Допаѓања:
    77.732
    Пол:
    Женски
    Кандида нема врска со партнери и сексуални односи, туку нарушена микрофлора. Кандидата често се враќа како инфекција, јас ја имам лечено неколку пати. Нема врска со хпв и не треба да ти биде срам и страв, туку навремено да одиш на гинеколог кога ќе забележиш симптоми.
     
  19. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Da da normalno ke odam I ke ja lecam ama sega koga pravev pap imav kandida dolgo vreme ne lekuvana I mi pokaza taka hpv cervicitis deka imam moznost za hpv pa tipizacijata bese negativna
    Doktorkata vika mozebi od kanidata taka pokazalo oti papot ne kazuva hpv samo moznost a kanidata moze da imitira takvi kletki.. kaj mene vospalenieti bilo od kanidata a ne od hpv taka mi rece.. oti tipizacijata bila poverodostojna od hpv.. citav I na drugi mesta mozno e pap da pokazal taka radi dr infekcija ama sepak neznam a ako sum imala hpv zar e nemalo da pokaze tipizacijata? Moze jas sama da sam si napravila povreda oti celo vreme so prst podlabolo vleguvav I go cistev toj sekret oti mi smetase moze ne od hpv ama pak da imam povreda nekoja?:sweat:
    I sega ako nem hpv a kanidata neznam.ama.mislam.izlecena mi e veke nisto ne oskekam.kako da imame odnosi so decko mi so zastita bez doktorkata vika so zastitat ama ona sekogas go veli toa I lani koga imav ureden pap taka na sala mi rece so kondom ama sekogas go vika toa I ona so mas I imala so kondom ama nie sakame I za dete da probuvame I zatoa nez dali da cekame 6 meseci pa posle bez jas veke 2 meseci moze voopsto ne sum imala odnos..radi kanidata ama.pomina veke a virost ispadna go nema I sega kako?
     
  20. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    6.038
    Пол:
    Женски
    На брисеви ми покажува кандида. Асимптоматска ми е. За мене лесно ќе си ставам канестен 3. Ама за него ништо не ми кажаа а нема симтоми. Што да правиме? Ми е страв да се мачка со канестен.