1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi e jasno dali ako zenskoto ima kanida I ima odnosi mu prenese na maskoto oti jas imav ama decko mi nema nisto simptomi I povtorno da imame odnosi I pak da mi ja prenese pak toj, togas koga bev na doktor I toj bese so mene i doktorkata go prasa dali oseka nesto rece ne I rece nisto nema potreba da stava.. jas ja izleciv sega I ete po tvoeto prasanje neznam dali I ako nema simptomi maskoto pak ima kanida:wasntme::wasntme:
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Најверојатно дека има. Јас кога имав кандида и маж ми примаше терапија.
     
  3. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Epa sega jas we izleciv a on nemase simptomi I doktorkatq ne mu dade nisto I veke 3 4 meseci odnosi ne sme imale I sega ako imam pqk mozam li pak da ja dobiam.. ama on nema nikakvi simptomi na kandida a I pravese ispituvanje za nekoj bakterii virusi ispadna deka nema ama nez dali kanida ispituvaat nemase tamo za kanidata na listata takvi drugi nekoj goronea, klamidija toa nema a vaka simptomi na kanida nema ako e fatil od mene I nezmam so da pravam se plasam da imam odnosi da ne pocne pak da me cesa...maskite neli ne fakaat kandida a I da fatata neli imaat simptomi cesanje kako nas nesto?
     
    На Baki-Mk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Фаќаат како не. Може асимптоматски да е како и кај нас женските а може и со симптоми.
     
  5. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Epa neznam belki nema.pak da fatam doktorkata togas nisto ne mu dade oti nemal simptomi a sega da odeme posle eden mesec li da mu dava ? A I ako imal nemase li da se pokaze na tie brisevite za bakterii nez so tocno se ispituvase ama.bese se negativno ama vidov za kanida nemase da pisiva toa posebno li e za kanidata privatno kaj organdziski ispitivase..
     
  6. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Prasanjeto mi e oti nemav odnosi neli poradi kanidata dali sega ako imame pak mozam pak da fatam ako sum mu ja prenela prethodno ? Jas ne a fativ od nego kanidata ja fativ ednas se razbolev I od apcinja peridot koga ja fativ nemavme seks jas ne mu kazav deka imam I taka si imavme neznaev deka se prenasa I sega pravev pap na papot izleze deka imam kandida a I nekoj promeni na keltki za hpv za toa pravev tipizacija I nemam hpv I ispadna deka od kanidata si e seto toa dlgo vreme ja imav I sega ja lecev nemam veke a so decko mi neznam pravese brisevi edni bea negativni, a sega sto da kupi da stava za kanidata ima li nesto za maski?
     
  7. EID

    EID Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2023
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Dali dodeka imas kandida moze da se ima ne zastiten seks so soprugot...
     
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.367
    Допаѓања:
    77.732
    Пол:
    Женски
    Можеш да имаш ама нели е подобро да не му ја пренесуваш и нему?
     
  9. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Na maskite I ne znaci deka ke we prenesi jas koga imav kandida imavme seks ama toj ne dobi I doktorkata rece ako nemal simptomi verojatno ne mu se prenela..
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Да ама може да не добие симптоми а да ја има, и од кога ќе се излечиш да ти ја пренесе пак и ќе се чудиш од каде е…
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Pa jas ja izleciv I veke nekolku meseci ne sum imala odnosi oti mi e strav I neznam so da napravi toj ako e fatil od mene moze li bez nisto da mu pomine vo tek na 4 meseci..
     
  12. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Маж ми мој испиј само едно апче флуконазол кога земав и јас. Така ми кажа гинекологот.
     
  13. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    I jas ispiv edno takvo I 7 dena poliglinix stavav I ne mi se vratila ama odnosi uste ne sme imale I mojata doktorka koga go prasa dali oseka nesto rece ne I ne mu dade nisto.. mozno li e da ima kandida a da nema nisto nitu eden simotom kako cesanje I sl.. mozno li e da mu e pominala vo tek na ovoj period koga nemavme odnos? Moze li sega da zememe da ispie edno dovolno li e da ja snema ako ja imal i posle kolku vreme moze seks da imame?
     
  14. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    402
    Пол:
    Женски
    Само од себе не може да помине, обично некои инфекции мажите не ги чувствуваат а ги имаат, треба чести контроли, а од секс нема потреба да апстинирате, ќе си користите кондом, и контроли почесто, а од едно апче флуконазол тешко дека поминала, јас за кандида на јазикот два месесци пиев флуконазол и дифлазон. плус гел за лижење.
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Pa neznam mene mi pomina togas od edno pred 3 meseci samo edno imase go ispiv I 7 dena stavav poliglinix ama uste prvite 3 dena pocustvuvav namaluvanje na simptomite. A posle veke nemav nisto sekretot si bese okej I cesanje pecenje nemav nisto.. a inaku on pravese ispituvanje na privatno togas za site bakterii kako klamidija goronea ureoplazma virisu nekoj oti kaj mene na pap pokaza nekoe vospalenie moznost za hpv a toj mi e ednisven partner I otide da se ispitia se toa bese negativno a kaj mene tipizacijata isto negativna ama imav kandida koga pravev pap pa moze od nea e pokazalo.. ostana kontrola pak da pravam na 6 meseci I si piam vitamini pak ako nemam virus ama od strav I toj sto ispituvase togas se bese negativno na tie bakterii I virusi a kanida neznam dali se e ispituvala.. deka ispituvaa poserisozni bakterii kandidata ne a smetaat za seksualno prenosliva i izgleda ne ispitaa za kandida I sega neznam dali ja ima ili ne ili pak se ispituvale ama ne a pisuvase vo bakteriite.. mislis li dekq I kanida ispituvaat koga zemaat takvi brisevi za klamidija ureoplazma goroneja I nez sto uste bese ama se bese negativno.. mene toj mi e prv I ednistcen partner veke ne celi 2 godini kako imame seks ama on imal pred nekolku godini nekoja devojka mnogu odamna ama kandidata I ne e seksualno prenosliva jas si ja dobiv od lekovi togas uste lani I nez dali mu ja prenesov oti nema siptomi toj nikakvi...
     
  16. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Кандидата е сексуално пренослива. Ако ја добиеш ти од лекови/стрес или намален имунитет,можеш да ја пренесеш на партнерот. Не е страшно и да ја има , ако повторно после однос ти се направи кандида најверојатно има и маж ти и ќе се лечи и тој. Не е ништо страшно.
     
  17. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovorot ke zememe za sekoj slucaj edno apce flazil da ispie mislam odat I bez recepta.. inaku decko mi e se uste ne mi e mas hah
     
    На Чанта му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Хаха мислам дека прочитав маж,нема везе нека испие
     
  19. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Moze pogresno sum napisala hah Ali do deka uste ne sme imale posle moeto lecenie moze da ispie neli, tvojot samo edno ispi taka I ne ti ja prenese? jas se plasam da ne mi se prenese i pak istoto ono ke se izleci ali nemozam da ja podnesuvam veke hah
     
  20. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Како откри дека имаш кандида на јазик? Јас две години мака мачам со јазиков, на лик ми изгледа како географски јазик, и ми се прават како лезии,поцниваат од мало топче па се шират и исчезнуваат,некогаш на различни места ми се појавуваат некогаш на исти и ме болат. Незнам колку пати брис за кандида сум правела сите се негативни. Во систина ми рекоја дека тскви лезии дава и хеликобактери на јазик ,и проверив вистина ја имав пиев терапија и додека пиев чист ми беше скроз јазикот. Само што прекинав повторно ми се појави. Е сега или е стварно од хеликобактеријата или е можеби кандида пошо читав флажилот што го препишуваат за хелико го даваат и за канида … дали скроз ти ја искорени кандидата на јазикот и какви симптоми имаше ?