1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандидијаза и менструален циклус

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од askme, 5 март 2010.

 1. askme

  askme Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  15
  последнава недела употребувам канестен вагиналети и крем за надворешна употреба. инфекцијата ми се повлече но циклусот ми касни....8 дена. правев тест-не сум бремена.
  можно е да ми касни ради Кандидата...или не?
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  И јас имам проблеми со кандидата и никогаш менструацијата не ми каснела од тие причини. Мислам дека нема врска со тоа што ставаш вагиналети, па можно е нешто друго да е проблемот. Беше на гинеколог и ти утврди дека е кандида?
   
 3. askme

  askme Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  15
  да бев...ми помина кандидата после три вагиналети ама ми препорача барем една недела да ставам и крема да не биде лечено а не долечено.
  оф леле.....да не биде човек на раат и тоа ти е...знаев дека не може да ми касни ради кандидата ама незнам што ми е више....не ми се десило толку да ми касни до сега-да бев трудна тестот до сека ке покажеше.... :roll:
   
 4. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45
  И јас имав кандида пред 6 месеци и ми каснеше три дена и гинекологот ми даде вагиналети микорил и една капсула од која шо веднаш ми дојде менструација, и јас си мислев дека ми доцни од кандидата меѓутоа гопрашав гинекологот и ми рече дека нема врска кандидата сето тоа е до организмот и до видот на исхраната шо си ја јадел ...
   
 5. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  Јас моментално користам вагиналети се надевам нема да ми касни од тоа,да не го мислам уште тоа ми фали....
   
 6. divine

  divine Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  28
  D enes ass na fak koja inace e podvozna enciklopedija ni rece na site da doneseme mokraca vo urina i mene mi bese pomatena zaso imav kandida i mi kaza deka od koa ke upotrebuvas vaginaletki treba da zemes nekoi tabletki sea ne se sekavam dobro zaso ne zapisav mislam deka bea leukogen za da si go podignes imunoitetot i da sprecis povtorna kandida , utre idam da gi zeamam zaso i veruvam na zenata poso ima epten poznavanje inaku drzi predmeti kako medecinska biohemija i i veruvam
   
 7. madona.k

  madona.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  za kandida mi dadoa vaginaletki "neo-penotran", dali nekoj veke imal efekt od niv , ve molam piseteeee......
   
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Кандида и менструален циклус...

  Читам по темава, ама не можам да дефинирам баш. Може ли да се случи да доцни менструалниот циклус од кандида? :worried:
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.821
  Пол:
  Женски
  Кандида и менструален циклус...

  Па не баш, не верувам дека кандидата е причина за доцнењето. Повеќе може да биде од хормонски дисбаланс, стрес, промена на клима... а самата кандида, т.е кандидијазата, ако ја има, тешко може да доведе до нарушување на циклусот. Може од некои лекови да се случи, ама мислам дека тоа повеќе зависи од самиот организам.
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Кандида и менструален циклус...

  Кај мене кандидата немаше влијание врз месечниот циклус
   
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Кандида и менструален циклус...

  Фала ви. :)
  Чудно ми падна дека веќе 3 месеца немам добиено, па мислев дека е од тоа. Ја добив од премногу антибиотици, а изгледа и циклусот доцни од нив, нема друго од што да е. :)
   
 12. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  68
  Кандида и менструален циклус...

  Бев и јас на гинеколог и ми кажа докторката дека имам кандида.Ми препиша вагитории КАНЕСТЕН, ги ставив, ама не сум била од тогаш на преглед. Не ми се верува да може да ти доцни менструацијата од кандидата.. Инаку кандидата е многу досадна,се јавува баш кога мислиш дека си се ослободила од нејзе.Исто и јас ја добив од многу јаки антибиотици,за жал..ама тоа е. Ќе помине,што не поминало.Слушнав дека многу ефикасен лек за кандида била “сребрена водичка“, така слушнав од една другарка,и ми рече дека ја имало и по аптеки.Сакам да ја пробам,па да видам што ке биде.И уште нешто, вагитории ПЛАНТАГИН, мислам дека се на Алкалоид, со екстракт од кантарион се,супер биле и тие во борбата против кандидата! Со среќа! :) :*
   
 13. The.happy.girl.3

  The.happy.girl.3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Кандида и менструален циклус...

  Девојки, јас пред 3 дена бев на гинеколог и ми кажаа дека имам кандида. Прв пат имам кандида, ми дадоа вагиналети, ставав 2 ноќи немав многу подобрување, но не беше како првиот ден. Требаше да добијам менструација на 26 - ти, но јас добив денес незнам зошто толку рано. Сакам да ве прашам дали можам да ставам вагиналети додека имам менструација ???
   
 14. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Кандида и менструален циклус...

  Не, не ставај, откако ќе ти заврши циклусот консултирај се со гинекологот дали да ја продолжиш терапијата.
   
  На The.happy.girl.3 му/ѝ се допаѓа ова.