1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канестен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elenapfp, 19 јануари 2010.

  1. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    zdravo
    Sakam da prasam dali mast kanesten za vaginalna upotreba e stetna da se upotrebuva na svoja raka ako se posomnevame na nekoi simptomi koi mislime deka mozat da se resat tokmu so taa mast ??? Pozdrav
     
  2. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    najdobro e da se posovetuvate so ginekolog,zatoa sto mozebi taa mast nema vrsko so toa sto se somnevate
     
  3. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Jas ja koristam koga imam 'belo pranje' i mi go smiruva cesaloto :D ne e stetna,podolgo vreme ja koristam
     
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Значи сепак треба некој да ни каже кои симптоми посочуваат на можна употреба на маста, а зошто тој НЕКОЈ да не е гинеколог?
     
  5. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Јас оваа маст знам дека се користи кога имаш кандида зашто го смирува чешањето.е сега зависи кои симптоми ги имаш ти.
     
  6. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    Едно прашање, мислев имав чешкање извесен период и користев канестен маст... тогаш добив два пати во еден месец. знаци имав на 2 февруари, и после тоа на 26 февруари. Сега треба да ми дојде... но ја нема :?: си мислам да не ми е од маста што ја користев. Инаку осекам болки во јајниците неколку дена веќе, и градите ме болат како во секој момент. да ми дојде. Сум сексуално активна но сега повеќе од месец не. Незнам што да мислам... Ве молам за мислење. поздравче
     
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Во понеделник правец гинеколог. Маста неможе да делува на менструалниот циклус.
     
  8. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    санја да гинеколог, не ми е страв никогаш немам отидено на гинеколог
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Маста се нанесува надворешно, не би требало да има врска со доцнењето на менструацијата. Најубаво да одиш на гинеколог, нередовната менструација не е без причина. И нема зашто да се плашиш, не боли ништо :)
     
  10. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    баш имам слушнато дека гинеколозите и ја препорачуваат оваа маст на малди девојки.

    како и да е се работи за многу квалитетна маст, нема штетност од неа, ниту се забележани штетни нуспојави.
     
  11. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    еве една информација
    во 1 и половина вода да се стави половина лажичка сода бикарбона и да се измива. после тоа ќе се намачкате павлодерм ;) и редовно пеглање на долен веш :!:
     
  12. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Женски колку е цената на маста без рецепт....до сега сум ја користела само со рецепт, па незнам дали се исплаќа да идам до лекар или да си ја земам сама
     
  13. momo

    momo Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    девојки оваа маст се мачка околку дупчето на вагината така и дали вистина го смирува бело прањето и дали оди со рецепр и колку коста одприлика
     
  14. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Девојче не експериментирај, по ѓаволите, крв мочаш. Оди прегледај се под итно! Ако толку ти е страв да одиш на гинеколог, појди барем до матичниот доктор и распрашај се, нека те упати тој. Не си играј со здравјето. Заборави на сите што ако, зошто, како, колку порано појдеш толку подобро за тебе. Грабај книшката ајде и тргај.
     
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.978
    Пол:
    Женски
    Маста канестен не го намалува белото прање,помага само да се ублажи чешањето.За да се намали белото прање треба да се лечи одвнатре,ако ме разбираш, со вагиналети или со орално земање на лекови :)
     
  16. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Канестенот е околу 150 ден. јас ја купив во зегин и без рецепт
     
  17. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Течен канестен имам слушнато дека се употребува за зацврстување на ноктите?Дали убаво имам слушнато или се избрукам ваптека?Дали некој има случајно користено
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^
    За зацврстување? Канестенот е антимикотик, така да тоа е исклучиво лек за лечење габични инфекции. Постојат и габички на нокти, но дека ги зацврстува ноктите тој Канестен, некако ми нема логика.
     
  19. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    kanestenot mene lcno mikogas ne mi pomognal
     
  20. Leonida2

    Leonida2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    28
    А женски канестен вагинални таблети има некоја употребувано? и ако можи совет како се ставаат, бидејки препорачани ми се од матичниот мегутоа ги купив со апликатор, а не ми е згодно со него баш.. можи ли без него? :?: