1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канестен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elenapfp, 19 јануари 2010.

 1. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  2
  zdravo
  Sakam da prasam dali mast kanesten za vaginalna upotreba e stetna da se upotrebuva na svoja raka ako se posomnevame na nekoi simptomi koi mislime deka mozat da se resat tokmu so taa mast ??? Pozdrav
   
 2. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  najdobro e da se posovetuvate so ginekolog,zatoa sto mozebi taa mast nema vrsko so toa sto se somnevate
   
 3. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  Jas ja koristam koga imam 'belo pranje' i mi go smiruva cesaloto :D ne e stetna,podolgo vreme ja koristam
   
 4. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Значи сепак треба некој да ни каже кои симптоми посочуваат на можна употреба на маста, а зошто тој НЕКОЈ да не е гинеколог?
   
 5. katerina777

  katerina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  Јас оваа маст знам дека се користи кога имаш кандида зашто го смирува чешањето.е сега зависи кои симптоми ги имаш ти.
   
 6. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  Едно прашање, мислев имав чешкање извесен период и користев канестен маст... тогаш добив два пати во еден месец. знаци имав на 2 февруари, и после тоа на 26 февруари. Сега треба да ми дојде... но ја нема :?: си мислам да не ми е од маста што ја користев. Инаку осекам болки во јајниците неколку дена веќе, и градите ме болат како во секој момент. да ми дојде. Сум сексуално активна но сега повеќе од месец не. Незнам што да мислам... Ве молам за мислење. поздравче
   
 7. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.390
  Допаѓања:
  87.640
  Во понеделник правец гинеколог. Маста неможе да делува на менструалниот циклус.
   
 8. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  санја да гинеколог, не ми е страв никогаш немам отидено на гинеколог
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.895
  Допаѓања:
  65.933
  Пол:
  Женски
  Маста се нанесува надворешно, не би требало да има врска со доцнењето на менструацијата. Најубаво да одиш на гинеколог, нередовната менструација не е без причина. И нема зашто да се плашиш, не боли ништо :)
   
 10. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  баш имам слушнато дека гинеколозите и ја препорачуваат оваа маст на малди девојки.

  како и да е се работи за многу квалитетна маст, нема штетност од неа, ниту се забележани штетни нуспојави.
   
 11. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  еве една информација
  во 1 и половина вода да се стави половина лажичка сода бикарбона и да се измива. после тоа ќе се намачкате павлодерм ;) и редовно пеглање на долен веш :!:
   
 12. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.764
  Женски колку е цената на маста без рецепт....до сега сум ја користела само со рецепт, па незнам дали се исплаќа да идам до лекар или да си ја земам сама
   
 13. momo

  momo Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  девојки оваа маст се мачка околку дупчето на вагината така и дали вистина го смирува бело прањето и дали оди со рецепр и колку коста одприлика
   
 14. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  52.964
  Девојче не експериментирај, по ѓаволите, крв мочаш. Оди прегледај се под итно! Ако толку ти е страв да одиш на гинеколог, појди барем до матичниот доктор и распрашај се, нека те упати тој. Не си играј со здравјето. Заборави на сите што ако, зошто, како, колку порано појдеш толку подобро за тебе. Грабај книшката ајде и тргај.
   
 15. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.713
  Допаѓања:
  98.618
  Пол:
  Женски
  Маста канестен не го намалува белото прање,помага само да се ублажи чешањето.За да се намали белото прање треба да се лечи одвнатре,ако ме разбираш, со вагиналети или со орално земање на лекови :)
   
 16. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Канестенот е околу 150 ден. јас ја купив во зегин и без рецепт
   
 17. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Течен канестен имам слушнато дека се употребува за зацврстување на ноктите?Дали убаво имам слушнато или се избрукам ваптека?Дали некој има случајно користено
   
 18. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  ^^
  За зацврстување? Канестенот е антимикотик, така да тоа е исклучиво лек за лечење габични инфекции. Постојат и габички на нокти, но дека ги зацврстува ноктите тој Канестен, некако ми нема логика.
   
 19. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  54
  kanestenot mene lcno mikogas ne mi pomognal
   
 20. Leonida2

  Leonida2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  28
  А женски канестен вагинални таблети има некоја употребувано? и ако можи совет како се ставаат, бидејки препорачани ми се од матичниот мегутоа ги купив со апликатор, а не ми е згодно со него баш.. можи ли без него? :?: