Канцер-фобија

Дискусија во 'Психологија' започната од Ицолгудбејбе, 10 февруари 2020.

 1. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  982
  Пол:
  Женски
  Веќе немам душа од оваа фобија:(.
  Живеам во постојан страв, не можам да спијам,опсесивно читам за него..Од мојот психијатар ќе побарам помош, ама сакам и ваши мислења да видам.
  Имам и други фобии ама од оваа веќе е претеран страв.
   
  На mssuniquee, buba4e89, prominent и 2 други им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.500
  Допаѓања:
  107.888
  Да не читаш!
  Од толку работи за читање, ти глупости читаш!

  И ќерка ми така си прај.
  Со Корона е опседната последно време.

  Да земи чоек еден стап!

  :hug:
   
  На ku4ence, EvAngelos, Keanu_R.Wick и 15 други им се допаѓа ова.
 3. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  982
  Пол:
  Женски
  @WildMk
  Леле коа се појави короната не мрдав од дома :rofl:
  Еднап почнав да кашлам и паднав во очај дека и ја сум закачила и дека ќе умрам :D
   
  На buba4e89 и WildMk им се допаѓа ова.
 4. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.824
  Допаѓања:
  10.517
  Пол:
  Женски
  Типичен хипохондрик си и мене ми се случило такво нешто кога учев за болести на дигестивен систем за школо после тоа многу ме болеше желудникот и се што учев го доживував буквално мислев дека имам карцином на желудник :rofl: Не се секирај ќе ти помине мисли позитивно и живеј го животот
   
  На buba4e89, cresa-jagoda, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Elf

  Elf Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Хипохондрик си.
  Тоа значи дека ти е страв од болести и се опседнуваш со тие мисли и те разбирам и јас си патам од истото, но мора да сфатиш дека до психата ни е.
  Пред се немој да читаш такви работи поврзани со болести избегнувај зашо ти влегува во мисла и го мислиш тоа постојано. Јас гледам да избегнувам често и кога ќе ми дојдат такви мисли да ги тргам свесно колку што можам.
  Истражи за хипохондријата малку ќе видиш и ќе ти стане јасно што всушност се случува..
   
  На AngIv, prominent, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  982
  Пол:
  Женски
  @Elf
  Знам ,ама мислам дека Канцер Фобијата е посебна . (Спаѓа во специфицни фобии ако не се лажам )
   
 7. Elf

  Elf Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Не, исто и тоа спаѓа во хипохондрија.. Значи ти се плашиш од самата помисла на канцер и мислиш дека ќе се разболиш од тоа,а сето тоа ти е предизвикано од твоите сопствени мисли кои се претвораат во страв и ти немаш мир.
  И јас цело време со таа фобија се измачувам.. ама пополека се соочувам со неа и на крај мора да исчезне.
  Се е тоа базирано на мислите и психата што дури и можеш да си манифестираш и физички симптоми со мислите да почне дури и да те боли нешто.
  Силна е мислата.
   
  На Lady D ❤️, buba4e89, prominent и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  982
  Пол:
  Женски
  Плус тоа сум тешок Некрофоб.
  Ме ужасува мислата за смрта, не можам мртви луѓе/ животни да гледам. Не можам на погреби да одам..Катастрофа.
  Знам дека се е психа ама тоа што знам не ми помага .
   
 9. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  35.603
  Еве ме:) Хипохондрик пар екселанс.

  Цел живот страдам од ова. Откако памтам за себе почнав да си го анализирам телото и ,,симптомите'' што секој ден укажуваа на нешто различно. Еден ден е стомакот, друг ден главата, трет ден грлото.
  Не се плашам само од сериозни болести како рак, се плашам и од обична настинка, грип, буквално стравовите ми се фокусирани секој ден на различно заболување. Значи немам некоја специфична фобија како тебе.

  Маѓепсан круг е. Штом почувствувам и најмала болка, паничам и како болките да се засилуваат. Заедно со тоа иде брзо чукање на срцето, ладна пот, слабост во нозете. Доволно за да си направам цел филм.

  Пробувам да се одвикнам од читањето по Интернет за болести. Ништо добро не носи тоа. Нормално е на првата страница да излегуваат најцрните сценарија, ние луѓето сме повеќе привлечени од лоши вести и тоа е тоа што најмногу читаме. Затоа ако барам за причини за главоболка, веднаш ми излегува како резултат ,,тумор''.
   
  На Waverly Raven, MysteriousQueen, Sejfullai и 3 други им се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.826
  Допаѓања:
  19.512
  Пол:
  Женски
  Не дека е некоја фобија, ама знае некогаш да ме фати некој уплав. Мислам дека голема улога има тоа што го читаме.
   
  На prominent и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
 11. Frosty!

  Frosty! Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Иста бев пред 6-7 годино може и бетер. Одев паралелно на психијатар и на сите можни испитувања што ќе ми текнеше. Ќе слушнев некој се разболел одма и јас болна легнував од истото. Едно време толку се занесов што мислев губам контрола над себе.

  Мене ми помогна што се трудев да престанам да читам, сите сајтови по социјални мрежи што пласираа вознемирувачки инфос ги отследив, повеќе дружба, а и ми се згоди тогаш на апсолвентско патување отидов и се вратив променета малце.

  Некогаш смешно ми е ама некогаш знае кога ми е досаден период пак така да ме стресе стравот ама поминува.
   
  На Elf, prominent и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
 12. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  14.851
  Пол:
  Женски
  Само за потсетување ракот се лечи.
  Психата е најопасна работа некогаш сами си ја предизвикуваме болеста.Со тоа што мислиш си го довдеуваш телото без сон , а со тоа си го уништуваш имунитетот и си подлежна на болести.

  Мајка ми два пати се разболе од рак и два пати оздрве благодарение на позитивната мисла. Ниту еднаш не се пожали од хемотерапијата.Само си имаше зацртано дека сака внуци да си пречека.Успеа се излекува и сега се замара со внуците:)

  Нема човек што не се плаши од рак , ама јас велам да живееме и уживаме во животот додека сме здрави.
   
  На Yowannty, Lolipop23, Bezimenka90 и 15 други им се допаѓа ова.
 13. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.281
  Допаѓања:
  121.843
  Оди у ЖМК, истестирај се ,види што како со предиспизиции,гени итд... отргни го стравот
   
  На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
 14. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  35.603
  Го потценуваме стресот како фактор што влијае за појава на секакви болештини. Не само рак.
  Претераниот стрес е катастрофа за имунолошкиот систем. Одредено ниво на стрес е здраво и нормално, но не е нормален постојаниот страв и напнатост. Тоа си носи и последици како несоница или немирен сон, и тоа ти е веќе рецепт за нарушено здравје.

  Не' бомбардираат со секакви вести, најчесто лоши зашто нели, лошата вест продава. Отвори еден обичен весник, види само едно издание на дневните вести - се известува главно за лошо. И секогаш предупредуваат од најлошото можно сценарио.
  Што не мора да е така. Може да се случи и најдоброто. Но нашиот мозок не е ,,програмиран'' да мисли така. Во природата ни е да се штитиме и да се грижиме, пред се', за тоа да преживееме.

  Кога ќе размислиме, повеќето ситуации се неутрални, најверојатно нема да се случи ни најдоброто ни најлошото сценарио туку нешто помеѓу.

  Мојот совет е да работиме на намалување на стресот. Слободното време да го исполниме со активности што навистина ни пружаат задоволство и одвреме навреме да си дозволиме пауза од бомбардирањето со секакви информации, и точни и неточни, и важни и неважни.
   
  На Ицолгудбејбе и Ketchup им се допаѓа ова.
 15. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.698
  Допаѓања:
  16.945
  Пол:
  Женски
  Иста сум веќе години наназад.
  Мојот проблем е и поголем зошто освен хипохондрија и фобија од канцер имам и фобија од прегледи и доктори. Така што ако се убедам дека имам нешто, не можам да одам да се прегледам. Пред обична проверка на крв физички се разболувам, не јадам, имам дијареа и други стомачни тегоби од нервите и обавезно тахикардија. На секое екг над 120 ми е пулсот. И така во круг од една во друга болест сите ги преживувам.
  Ми кажа мојот психолог пример за што може психата да направи со жена што цел живот мислела дека има еден вид канцер. И сега навистина има, ама вели дека и е исто како и претходно дури и полесно, зошто сега е реално и нема неизвесност. Цел живот го преживувала тоа.
  И ние така и дури сме здрави се бориме со фобијата и никогаш не живееме вистински.
  Ме замисли многу ама потребна е многу јака волја и менување на мислите и негативноста од корен, а мене не ми помага засега ни терапија, ни психолог.
   
  На Lolipop23, Ava.84, AngIv и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.500
  Допаѓања:
  107.888
  Достате бе луѓе!
  Ако се умираше од страв, требаше да умрам уште пред 30 години!
  Ништо да не прегледвате, освен ако немате симптоми за нешто, или доктор не ве испрати.

  И јас 'преживеав' и рак, и СИДА, и еден куп други болести ко вас.
  Ви кажвам од искуство.
  Ќе си најдите занимација некоја, а не да се опседнувате со глупости!
  Ко мајка ве молам :hug:
   
  На crimson, Elf, kristina.k и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.771
  Допаѓања:
  24.389
  Ако имате страв од некоја болест здрави и прави, идете малце зборете со болни од истото, по можност деца.

  Па малце ќе си ја чукнете главата, и ќе престанете со извинение да се лигавите и да се филмате и да изгледате очајни за внимание.

  Разбирам, да, али сочуствувам не. Патетично ми е.
  И ова кажувам најдипломатски, оти да не ми се навреди некоја, па да не треба на инфузии да оди после.
   
  На Mr. Right, crimson, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.698
  Допаѓања:
  16.945
  Пол:
  Женски
  Моли се да не ти се случи некогаш проблем со психата, па да треба да се лигавиш и ти ко нас. Ако беше така лесно немаше да постојат психолози, немаше да постојат психијатри, сите по една воспитна ќе си удревме и ќе се свестевме. Стравот е најјаката човечка емоција, а ако надвладее најтешко е да се промени човек. Не се навредив, ама со мојата дијагноза не патам за внимание на форум.
   
  На Zorica59, Lolipop23, Stressed Out и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  982
  Пол:
  Женски
  Не ти требаше ова.
  Не знаеш што зборуваш.
  Секој човек има фобија. Немаш ти ?
   
 20. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.348
  Допаѓања:
  47.683
  Пол:
  Женски
  Не, добро ви кажа.
  Ако знаеш сигурно дека се работи за фобија, зошто не побараш помош кај психолог, па и психијатар? Така се решаваат проблеми, не со жалење и драматизирање.
   
  На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.