1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канцер-фобија

Дискусија во 'Психологија' започната од Ицолгудбејбе, 10 февруари 2020.

  1. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Пред се треба сама да сфатиш дека смртта е природна појава која порано или подоцна ке се случи и многу веројатно дека ти нема да знаеш за тоа.
    Смртта им се случива на семејството и пријателите на мртвиот. Мртвиот не знае дека е мртов (колку и сурово да звучи, така е).
    Не смееш да си дозволиш да се плашиш од болести си се самоуништуваш. Почни си од мислата Од тоа што се плашиш тоа го привлекуваш и избегну
    вај ги таквите мисли биди позитивна, медитирај.
     
    На Ицолгудбејбе и fana им се допаѓа ова.
  2. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    „People with mental health problems say that the stigma and discrimination surrounding their mental health problem can be one of the hardest parts of their day to day experience. As a result of the stigma, we might shy away from supporting a friend, family member or colleague. And the consequences can be large. People with mental health problems can lose friendships, feel isolated, withdraw from the world and not get the help they need.

    It doesn’t have to be this way. Talking about mental health shows someone that you care about them. It aids recovery, and friendships are often strengthened in the process.“

    Ова е извадок од еден сајт направен за поддршка и е на следниов линк: https://www.time-to-change.org.uk/category/blog/phobias
    За оние кои незнаат англиски еве и превод од извадокот:

    „Луѓето кои имаат проблеми со менталното здравје велат дека стигмата и дискриминацијата што го опкружува нивниот проблем е еден од најтешките делови од нивното секојдневно искуство. Како резултат на стигмата, може да се срамиме да дадеме поддршка на пријател, член од семејството или колега. А последиците може да се големи. Луѓето кои имаат проблеми со менталното здравје може да изгубат пријателство, да се чувствуваат изолирани, да се повлечат од светот и да не бараат помош кога им треба.

    Немора да биде вака. Зборувањето за менталното здравје е начин да покажете дека се грижите за другиот. Помага тој да се опорави, а пријателството честопати се зајакнува низ тој процес. “

    Јас лично сега немам фобија, ама ви стојам на располагање и за стручен совет и за поддршка. Велам „сега“ зашто не е чудно во некој дел од животот и да имаш нереален страв или фобија. Тоа што болеста е психичка а не физичка не значи дека треба да се занемари или потцени.

    Информирањето е прв чекор во справувањето со проблемот. И тоа информирање од релијабилен (стручен) извор. Само кога знаеш со што си имаш работа, дури тогаш може вистински да си го решиш проблемот.
    Јас познавам и случаи каде членови од семејството го тепале својот близок со психички проблеми зошто мислеле дека така ќе се „опамети“ и ќе му помине, ама на психијатар не го носеа, од страв од стигма и осуда...многу жално е што се носи неинформираноста..
     
    На Ицолгудбејбе и kristina.k им се допаѓа ова.
  3. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    9.139
    Пол:
    Женски
    Оној што не доживеал никаква фобија никогаш нема да го разбере оној што преживеал. Затоа не се чудете од различните мислења во темава.
     
    На gjoker4e и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    Де,бре,човек не може лесно да се отараси од некои фобии.
    Океј,потешко им е на оние кои се стварно болни,ама не им е лесно ни на оние кои имаат фобии.
    И тоа е здравствен проблем.
    Да,треба да се оди кај психолог и/или психијатар,ама нема ништо лошо ни во тоа маките да се споделуваат тука.
    Еден човек е слаб,сите заедно се посилни.
    Ќе ви дадам само совет во слободно време да не идете на Гугл,поарно вклучете телевизор или читајте книга,или најдете друг начин да си ги преокупирате мислите(на пример прошетка во природа или парк сами или со миленик или играње игри,или пак оговарање на познати на форумов 8):D-глупо звучи последново,ама забавно е).
    И не ме сфаќајте погрешно,советов е добронамерен. :l:
    Инаку разбирам.Немам канцер-фобија,ама имам други фобии кои ми се поднамалени благодарение на моите техники.
    И слободно споделувајте тука! :l:
     
    На Ицолгудбејбе, "Zoki" и Elf им се допаѓа ова.
  5. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Што читаш за него,кај читаш?
    Сама си ја наметнуваш таа фобија да ја имаш.
    И пишувај си слободно ова е форум.
     
    Последна измена: 12 февруари 2020
    На Star_dust, Ицолгудбејбе и nextredstyle им се допаѓа ова.
  6. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Ви ги читам мислењата на сите редовно.Како што кажав посетувам психијатар 4 год (прим, спец псих.)
    Ме имаат до сеа 6 7 психијатри прегледувано ,а и психолози.
    Побарав само мислење од луѓе што ги "совладале "фобиите а не "попувања" како претерувам.
    Фала ви @Elf @WildMk и на сите останати што дадоа подршка. :)
     
    На WildMk, Elf, Star_dust и 2 други им се допаѓа ова.
  7. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    Едно време мислев дека иам канцер на кожа и испадна дека е нај обична алергира, фуцк цанцер !! Се е до мозокот, пробај посвети се на др работи
     
    На "Zoki" и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
  8. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Не ги мешајте зборовите "страв" и "фобија"
    НЕ Е ИСТО.
     
    На Cosmic Girl, WildMk и "Zoki" им се допаѓа ова.
  9. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Си имала некој близок со оваа болест или,само од себе баш за канцер?
     
  10. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    @"Zoki" Немам таков случај во фамилија. :)
     
    Последна измена: 13 февруари 2020
  11. MysteriousQueen

    MysteriousQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    @Ицолгудбејбе сум била во слична ситуација и за жал сѐ уште сум хипохондрик (но не до тој степен како што бев) и се чувствувам несфатено. Не сум ни психолог ни психијатар, но би ти препорачала физичка активност!!! Мене тоа најмногу ми помогна.
    Често го препрочитувам ова: No poison can kill a positive thinker, and no medicine can save a negative thinker.
    Плус, кога и да ми се вртат негативни мисли во главата, ми текнува дека знам луѓе кои цел живот пазат, не пушат, не пијат, водат здрав живот и пак се разболеле, и обратно - некој пуши, пие, нездраво се храни, секое лето гори на сонце без заштитен крем и гајле нема до 90 години ќе живее (нормално треба да водиме здрав живот, да внимаваме најмногу на хигиената... сон, исхрана итн., ама некогаш од пишаното не се бега).

    Што ќе постигнеме ако секој ден читаме за болести? Упм, еднаш се живее, доволно е комплициран животот за да го комплицираме уште толку.:)
    Фобијата успешно се лечи и сум 100% сигурна дека ќе ти биде подобро.
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  12. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Е јас имам и ќе ти кажам една работа.
    Позитивноста и мотивацијата за живот не ти даваат да те бутне лесно болеста.
    Тоа го видов со свои очи.
    Е сега што е пишано тоа е.

    Ти кажувам најдругарски не ти попувам.
    Можеш да ја победиш таа фобија,се се може ако се сака.
    Наогаш издувен вентил.
    Теретана,трчај,вози точак,искачај забавувај се,мотивирај се на позитивни мисли.
    Најди си хоби кое ќе те одвлече од таа фобија.

    Извини ако мислиш дека ти попувам.
     
    На gjoker4e и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
  13. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    @"Zoki" Со помин ;(;(;(
    Проблемот кај мене е што не помага шетање фитнес,друштво,забави,секс,дечко,врвни психијатри,психолози ,седативи..Сеуште се потресувам од самиот збор "рак" а не па да заболам или да гледам некој болен од тоа. Мислам дека би се пореметила. ;(
    Не ми пречат твоите мислења.Напротив
     
    Последна измена: 13 февруари 2020
    На RainbowButterfly и "Zoki" им се допаѓа ова.
  14. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Си пробала ли?
     
  15. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Да..Не сум асоцијален човек. Постојано сум опкружена со луѓе,забави итн..(како што пишав погоре)
     
  16. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Читам читам и гледам дека си решена дека нејкиш да преминеш преку твојата фобија. Иако знам дека не сакаш да ја имаш со твоите аргументи изгледаш како да уживаш во неа, кога некој ти дава предлог ти ја браниш твојата фобија. Јас имам дентофобија од поимот заболекар нозе ми се сечеа губев воздух и паѓав, потоа сфатив дека е нешто со што морам да се соочам. Ти мора да се соочиш со помислата дека смртта е реална, а за некои болести не одлучуваш дали ке дојдат. И за крај ракот не е ни најстрашната болест бидејки има терапија, има болести кои не можат ни да се откријат.
    Погледниго видеото, па ако си решена дека сакаш помош ке ти услужи.
     
    На crimson и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @Ицолгудбејбе, многу е важно да најдеш нешто што ќе ти го окупира умот. Не можеш да мислиш на две нешта истовремено. Невозможно е.

    Искрено, мене најмногу ми помага работата. Целосно се внесувам и тогаш и да сакам не можам да мислам на ништо друго. Истовремено, тоа ми претставува и задоволство, не ја гледам работата како здодевна обврска. Плус тоа, чувството дека правам нешто продуктивно и корисно ме прави да се чувствувам подобро во својата кожа.

    Е сега, кај тебе не мора да биде баш работа како работа. Може да е и некое хоби. Не мора да е физичка активност, не мора сите да спортуваме. Битно е да го сакаш тоа што го правиш и да те држи зафатена долго време.
     
    На Ицолгудбејбе и "Zoki" им се допаѓа ова.
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Многу помага првин да се вежба mindfulness - во смисла на свесност за моментот во кој сме, свесност за мислата што ни светнала во глава и свесност за чувствата што ги предизвикала. На тој начин дознаваш која ситуација е уствари тригер за негативната мисла и кои емоции непријатни ги предизвикува таа автоматска мисла и конечно како ти реагираш на тие мисли и емоции. Треба да се освести секој чекор од кругот што во себе го минуваш. Да си го запознаеш механизмот кој ти го команда однесувањето. Mindfulness се вежба и се учи и на почетокот не е лесно за луѓето што не се навикнати да мислат на работите кои им се случуваат внатрешно. И тоа е корисно за одржување на менталното здравје на сите, не само на луѓето кои веќе имаат психички проблем. Одкако ова ќе се совлада наредно е да се работи на промена на однесувањето кое е непожелно, а кое толку долго се повторувало што преминало во автоматско. Често како бихејвиорална техника се користи exposure. Незнам дали некои психотерапевти кај нас ја користат воопшто. Таа техника значи дека постепено се изложува човекот на она што го плаши, и тоа без форсирање и контролирано, во присуство на психотерапевтот. Додека тоа се прави уствари учиш практично како да се справиш со мислата, со стравот и со физичките реакции што ги активирал. Секако подобро се учи со пракса и со искуство, затоа оваа техника е и доста успешна.
     
    На mintyflowers, Ицолгудбејбе, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    И ова сакав да кажам: техниките на релаксација и дишење било да е тоа медитација, вежби за дишење или нешто др. се корисни за оној момент кога веќе мислата предизвикала негативни емоции и имаш физички реакции и чуствуваш паника или страв. Тие користи ги за моментално да се смириш, да се стабилизира и да не почнеш со активности кои само потоа дополнително ти го хранат стравот и те враќаат во кругот-како гуглање болести, или незнам, детален само-преглед на кожата за сомнителни бемки.. За да фобијата станува се поретка и да биде со помали ефекти примената само на овие техники без работа на суштината, не е доволна.
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    @Ицолгудбејбе


    Иако изгледа помалку смешно и детинесто од страна, само тој што се наоѓа затекнат во ваква некоја ситуација, знае како му е во сопствената кожа. А според ова што го читам ( под претпоставка дека е верно пренесено ) не е нималку убаво и лесно.

    Доброто е што `проблемот` е психички , односно како што сама ти си го создала, така само ти и можеш да го отстраниш, никој друг. Е сега, тука е потребно цврста решителност, и посветеност. Нема сам од себе да го снема преку ноќ нормално, треба да работиш на тоа.
    Под работење на тоа не мислам да читаш за него, него се спротивно. А тоа подразбира да мозокот ти е цело време окупиран со секакви мисли, освен тие за умирање, болести, симптоми, гуглање итн.

    Дури и навечер кога ќе легнеш и ти летаат сами мислите против своја волја, стави слушалки пушти некоја емисија каде што зборат, се смеат, нешто што ти го наоѓаш како интересно и забавно, што ќе ти ги окупира мислите на друга страна. Се друго на што ќе мислиш, освен ова, е добро.

    Баш денес наидов на многу добар и поучен блог: Обавезно прочитај! , и стави го фокусот на убавите работи во твојот живот, твоите родители, браќа, сестри, другари, дечко, било што ти носи радост. Не сакаш таква да те гледаат нели?

    Не прави ништо против своја волја, туку само тоа што чувствуваш дека тебе ти е убаво и ти годи.
    Верувај ми, од лично искуство со истава состојба сум.
    Бев во ситуација да докторите во Систина ги убедувам дека имам одредена болест, и да ги гледам како ми се потсмеваат. Никој и ништо не можеше да ме убеди дека не ми е ништо. Никаков доктор, никаков преглед, ништо. Секој пат наоѓав нешто ново, сама себе си се чудам сега на иновативноста и креативноста. Главниот корен на проблемот го пронаоѓам дека тој период немав работа, не ме исполнуваше тогашната љубовна врска, и мозокот и психата се чудна работа, си наоѓаат да се фатат за нешто со што ќе бидат окупирани.
     
    На Ицолгудбејбе и Elf им се допаѓа ова.