1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Капилари

Дискусија во 'Тело' започната од top-of-the-world, 28 јули 2013.

 1. top-of-the-world

  top-of-the-world Активен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  9
  Ми се познаваат вени на нозете. Препорачајте нешто за да се повлечат. И не се жили извадени, туку вени, капилари.
   
 2. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  И мене истото ме интересира, го имам истиот проблем. :(
   
 3. top-of-the-world

  top-of-the-world Активен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  9
  Никоја немала искуство со проблемов :^) ? Знам дека има креми и спрејови, ама не ми се зема што ќе се погоди, и некои велат дека џабе се.
   
 4. Calla

  Calla Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  509
  Допаѓања:
  1.482
  ^ Реклами за спрејови има еден куп, ама не верувам дека носат резултати, не си фрлајте големи пари за џабе.
  Инаку капиларите и вените не трпат топлина (топла депилација, многу топол туш, печки во зима....)
  не сте единствени со ваквиот проблем, оваа е дупла, затоа еве ви цели теми:
  http://forum.femina.mk/telo/ispukani-kapilari-t2309/
  http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/otpusteni-veni-t1507/
  http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/prosireni-veni-t12013/
  http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/bolki-vo-nozete-veni-i-kapilari-t1980/
  според моето 'истражување' свинска маст и невенот се најдобри за капилари, иако ги немам пробано..
  а еве наидов и на уште еден рецепт:

  Бршлен против капилари

  Потребно е:

  20 гр бршлем

  20 мл вода

  15 гр мед

  5 мл бадемово масло

  пудра за бебиња

  Припрема:

  Листовите од бршлен сварете ги во вода. Изладете и процедете. Во чајот додадете ги медот и бадемовото масло, а потоа и пудрата за да добиете густа смеса.
   
  На top-of-the-world му/ѝ се допаѓа ова.
 5. top-of-the-world

  top-of-the-world Активен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  9
  Читав нешто таму, ама повеќето имаат други проблеми, болки и т.н. Јас освен што ми се познаваат засега барем немам друга непријатност. И затоа ме интересираше некој што има користено спрејови. Па не ми се верува дека до толку немаат ефект :?: