1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Капки Femisan A

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од katalina, 28 јули 2012.

 1. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,дали некоја од вас ги има користено капките FEMISAN A? Веќе подолг период имам проблем со цисти на јајниците,па прочитав некаде дека биле успешни во нивно намалување.Ако имате некакво искуство со нив,ве молам споделете го.Патем каде мозат да се најдат овие капки во Мк и колку чинат? Поздрав... :)
   
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  46.866
  Пол:
  Женски
  Kapki Femisan A

  Јас ги пијам од понеделникот, чинат 480 денари и ги има само во неколку аптеки, јас ги земав од Виола ама веќе ги нема таму, може да се порачаат , уствари еве ти нивна страна па еве тука види прочитај http://www.facebook.com/Herbasvet

  Инаку едно шишенце ти е за 12 дена само, а капкиве се пијат 8 месеци ( зборам за нашиов случај за полицистични јајници) така да е прилично скапо, ама кога се мора тоа е..
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Kapki Femisan A

  Јас не сум од скопје и тука во мојот град се уште никаде ги неме капките :( инаку јас имам само една циста на левиот јајник...
   
 4. Pubu-bubu

  Pubu-bubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  41
  ФЕМИСАН А капки

  FEMISAN A
  Растителни капки
  FEMISAN A најчесто се користи за третирање на следниве тегоби:
  • цисти на јајници
  • миоми на матка
  • пореметувања на менструалниот циклус
  • болни менструации
  • eндометриоза
  • PCOS – синдром на полицистични јајници
  • фиброцистични промени во дојките
  • женска неплодност- стерилитет
  • ранички на грлото на матката
  • ПМС

  Состав: Alchemillae folium, Millefolii herba, Petroselini fructus, Calendulae flos, Geranii robertiani herba, Polygoni herba.

  Применa:
  Нередовен менструален циклус на почеток на пубертет и во подоцнежниот период, дисменореја (болни менструации), aкутно и хронично воспаление на јајници, aкутно и хронично воспаление на матка, трета и шеста група на вагинален секрет, бенигни цисти на јајници, миоми, цисти на градите создадени како последица на хормонален дисбаланс, предменструален синдром - ПМС.

  Дејствo:

  FEMISAN A е диететски производ на база на внимателно избрани лековити растенија, без дополнителни вештачки материи, бои и хормони. Служи за чување на здравјето и на фунлциите на репродуктивните органи кај жените во периодот од пубертет до менопауза. За нормализација на хормоналниот статус кога станува збор за нередовни циклуси, или во целост изостанати циклуси, цистични и полицистични јајници, придонесува апиол-от кој што ја стимулира микроциркулацијата во областа на јајниците и побрзиот доток на лековитите супстанци од екстрактот на лековитите растенија. Ова дејство на апиол-от заедно со Geranium robertcianum има исклучително дејство на функцијата на јајниците, како и на елиминација на цистите и зголемувањето на плодноста. Повеќето растенија во Femisan A имаат спазмолитичко дејство, што го намалува грчот во матката и знатно ги олеснува болните циклуси. Alchemila vulgaris e танинско растение кое што ја зацврснува матката и нејзините лигаменти и е одлична превенција од создавање на цисти и миоми. Femisan A ги смирува воспалителните процеси на јајниците и на матката со силното дејство на етеричните масла, танинот и сулфурните хетерозиди кои што се сметаат за најсилни растителни антисептици.
  Начин на употреба:
  Три пати на ден пред јадење да се пијат по 20-30 FEMISAN A капки во 1dl вода. Се препорачува користење на капките во период од 2-8 месеца, со двонеделни паузи по секои 2 месеца.
  Kај дисменореја (болни менструации) капките да се пијат 3-5 дена пред циклусот и за време на циклусот, 3 пати дневно по 20 капки.
  Kaпките може да се користат и превентивно 1-2 пати дневно по 20 капки.
  Несакани дејства: Не се познати
  Начин на чување: Да се чува на собна температура, заштитено од светлост и во оригиналното пакување.
  Пакувањe: 30 ml водено-етанолски раствор од лековити растенија
  Рок на траење: 24 месеци од датумот на производството до рокот означен на пакувањето
  Femisan А е додаден во базата на податоци на Министерството за здравство на Република Србија, на страница 213 под број 2128/2012 (2012/04/20). Експертско мислење и категоризација на Фармацевтски факултет, Универзитет во Белград, беше издаден под бр 1/78-12 (2011/04/11). Институтот за јавно здравје "Д-р Милан Јовановиќ Батут", издадена на експертско мислење за безбедност под бр 250 (2011/04/20).
  Произведува: ХЕРБА СВЕТ Д.O.O., Белград
  Информации: +381 11 23 900 86  ДАЛИ НЕКОЈ ГИ ИМА КОРИСТЕНО,450ДЕН СЕ ГИ ИМА И ВО МАКЕДОНИЈА.Јас инаку имам водена циста на едниот јајник па сакам да ги купам,аптекарката ми рече биле многу ефикасни,и цистите полека се губеле со редовно користење..
   
 5. India

  India Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2016
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  15.688
  Пол:
  Женски
  Еднo гoлемo брaвo зa кaпките.
  Јaс имaм пoлицистични јaјници, првo бев скептичнa зa нив.
  Нo не дoбивaв мензис и пo 3 месеци, мoрaв дa пијaм Примoлут Нoр.Пoтoa кoнтрaцетивни нo ги прекинaв пo 3 месеци зoштo кoсaтa ми пaѓaше.Oвoј месец вooбичaенo ми дoцнеше, пa се решив ги купив, пo сaмo двa денa сo 4 испиени дoзи, дoбив.
  Ќе ги прoдoлжaм, пa дa видиме штo ќе се случи сo цистите.
  Мoј сoвет зa сите штo имaaт прoблеми сo циклус дa прoбaaт мoже тoлку oбични кaпки дa решaт гoлеми прoблеми.
   
 6. душленце

  душленце Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2017
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  1.454
  Во кои аптеки ги има капките ??
  Итно ми треба
   
 7. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.528
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Секаде има
   
  На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
 8. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  4.011
  Пол:
  Женски
  Жени зашто никаде ги нема веќе капкиве?
   
 9. Vgikii

  Vgikii Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2018
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Јас веќе 3 недели ги барам во секоја аптека, и ги нема...
   
 10. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  4.011
  Пол:
  Женски
  Се јавив кај дистрибутерот незнаат сеуште дали ќе ги увезуваат кај нас. Изгледа уште се мислат ...ццц Нека ти ги земе некој од Србија
  Поздрав
   
 11. Vgikii

  Vgikii Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2018
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Е, многу убаво... :(
  Фала, поздрав
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Oli**E

  Oli**E Нов член

  Се зачлени на:
  30 април 2021
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Za sto gi koristite femisan A kapkite
   
 13. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.535
  Пол:
  Женски
  За нередовен циклус.
   
 14. Oli**E

  Oli**E Нов член

  Се зачлени на:
  30 април 2021
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Jas imam neredoven ciklus I pijam cikloproginova
   
 15. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.535
  Пол:
  Женски
  Фемисан А капките се целосно природни, билни.
   
 16. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Da ja zaziveeme tema a devojki, da napiseme nekoe iskustvo plus okolu kapkite Femisan. Jas resiv da gi zemav vcera so cel da go reguliram menstrualniot ciklus/hormonite.
  Po kazuva ja na koleski mnogu se za dovolno.
  Koi se vadite iskistva?
   
 17. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.535
  Пол:
  Женски
  Имам позитивно искуство пред неколку години. Употребувај ги неколку месеци редовно ќе ти се среди циклусот.
   
 18. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  46.866
  Пол:
  Женски
  Мене не ми помогнаа .
  Ти препорачувам ќесички инозитол.
   
 19. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.515
  Допаѓања:
  27.603
  Пол:
  Женски
  Зависи за што ти треба како помош. Кај некои ќе помогне кај некои не.

  @anastasijaki мене инозитол не ми помогна.

  Кај сите е различно зашто не се сите со исти проблеми.
   
 20. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  46.866
  Пол:
  Женски
  Мене највеќе покрај метформинот ми помогна инозитолот, штом приметам дека пак ми касни почнувам да пијам и добивам циклус за некое време.
  Инаку од чаеви, билки, капки, што се немам пробано ништо не помогна.:worried:
   
  На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.