1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардиохирургија „Филип Втори“

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од MacaLove, 12 октомври 2011.

 1. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Дали некој бил на преглед, на терапија или било што во „Филип 2“ ? Колку чини?

  Преку глава ми е од државниве болници,и од здравствово, те матка 3 месеци,не ти дава дијагноза,ништо.

  Ајде,секој што бил,или некој близок, нека каже,нека сподели искуства.
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.990
  Пол:
  Женски
  Кардиохирургија „Филип 2“

  Обичен преглед чини 3000 денари. Со ехо, со се, комплетно те гледаат и ти посветуваат максимално внимание. Да не зажалиш за ниту еден потрошен денар. Сепак за здравје се работи. Неколку блиски роднини се правеа операција таму, а за цената зависи операцијата каква е, ама е прилично скапо. АКо имаат социјално е многу полесно бидејќи ги покрива трошковите, а се плаќа партиципација само. Условите се прекрасни, хигиената е на највисоко ниво. Поготово Жан Митрев е прекрасен и доктор и човек, ненормално добро објаснува и има трпение. Доколку имаш нешто да прашаш, слободно прашај ме тука, или по лп. :)
   
  На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
 3. le.soleil

  le.soleil Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.340
  Допаѓања:
  4.789
  Поради проблем со аритмија година и пол одев во Филип втори на прегледи, како што веќе ти кажаа преглед чини 3000 денари 1500 екг и 1500 ехо. Не ми е јасно како можат да наплатат екг 1500 денари кога кај матичен е бесплатен, секоја ординација има екг апарат ама тоа е веќе друг муабет. Моето искуство беше ептен позитивно најпрвин. Не чекаш ред, не чекаш со месеци да ти закажат, се е чисто ново и да ти е мерак да отидеш. Но мојот проблем беше што ми препишаа терапија со апчиња за кои кога и да отидев во аптека ме гледаа бело кога ќе им речев дека се за мене, ми направија многу проблеми, од нагло зголемување на тежина (10 кг за помалце од 2 месеци). И сега кога и да отидам на доктор кога ме прашуваат за историја на болести и им кажувам што сум пиела, на сите им се крева косата на глава. По препорака на матичната отидов во Систина кај доктор Никола Ѓоргов кој по извршениот преглед ме тргна од секаква терапија и година дена после тоа аритмиите скоро и да ги немам, освен во стресни ситуации. Мој предлог е кога веќе даваш пари за приватно закажи си преглед таму и барај го тој доктор. Каде и да го спомнам само позитивни работи слушам за него. И многу сум му благодарна зашто не знам колку ќе ме отруеа ваму.
   
 4. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  На закажување е во Филип Втори? Јас сакам да појдам на преглед ама незнам дали однапред се закажува или..
   
 5. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.474
  Допаѓања:
  144.160
  Да, да на закажување е.
  Најди бројче , јави се, ќе ти дадат термин.
  Нема да чекаш редови, во колку ти е закажано тогаш си влегуваш на преглед.
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Psihologue

  Psihologue Активен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  57
  За повеќе информации погледај тука:

  http://www.cardiosurgery.com.mk/Desktop ... &tabid=523

  Голем проблем е тоа што во Филип Втори те прегледуваат интернисти, а не баш кардиолози. Има голема разлика. Не дека овие првиве не ја разбираат својата професија, но друго е кардиолог.

  Што мака имаш ако не е тајна?
   
 7. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски

  Баш добро и од интернист имам потреба, деновиве планирам да закажам па ќе видиме што ќе биде.
   
 8. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  971
  Пол:
  Женски
  Дали некој има информација дека Кардиоваскуларните операции во Жан Митрев се под ФЗО ???

  Фала однапред
   
 9. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.468
  Пол:
  Женски
  Ako prasuvas za bajpas da, no mora da vidite dali imaat uste kvota da pravat bajpas pod fond. Kvotata pod fond za taa godina znae da bide pomala od brojot na operacii sto se realno potrebni. Pozdrav

  Zatoa si biras ti kaj koj doktor sakas da odis na pregled.
   
  Последна измена од модератор: 6 јули 2018
  На Lavender му/ѝ се допаѓа ова.
 10. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  971
  Пол:
  Женски

  За стенд на каротиди
   
 11. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.468
  Пол:
  Женски
  Koleskata moja majka i stavase tamu no, privatno plati. Mislam deka toa ne odi pod fond. Javi se prasaj na telefon se ke ti kazat. Pozz
   
 12. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Мислам дека стентот не е покриен од Фондот, и се движи од 8000 до 11000 евра, но најдобро е да се јавиш и да прашаш. Имаат број на веб-страницата, веднаш ќе ти објаснат.

  Бајпас, чистење на замастени каротиди (немам поим како се вика ова медицински, мислам дека е бајпас исто?) им ги покрива Фондот, вашиот трошок е дел од партиципацијата (100-тина евра) + прегледите пред операција (околу 250 евра, ова плус лабораторија за да потврдат дека си „здрав“ т.е. без инфекции/бактерии и може да те примат) + ако има потреба за магнетна резонанца, компјутерска томографија или го заборавив тоа што беше, се става во вена и се оди до срцето да се провери проодност, итн. Кт и магнетните се мислам по 250-300 евра, тоа со вената мислам 500.

  Исто така, првиот преглед се смета за консултативен и не се наплаќа.
   
 13. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  971
  Пол:
  Женски

  Ти благодарам  Ти благодарам
   
  Последна измена од модератор: 6 јули 2018
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  15.405
  Пол:
  Женски
  Приватно е стентирањето т.е коронарографијата,бидејќи не спаѓа во операции баш туку интервентна метода:)ако ти е од некаква помош стент на каротиди ставаат и на државна кардиологија.
   
  На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.417
  Допаѓања:
  54.685
  Пол:
  Женски
  Барав тема за болницата Филип Втори, но не најдов...дечки не знам дали за тука ми е прашањето, ама бил ли некој на преглед кај доктор Зафировски во Филип Втори?
  Колку е цената за целосен ортопедски преглед таму, и какви искуства имате?
   
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.581
  Пол:
  Женски
  Јави им се на телефон и ќе ти дадат детални информации..но зошто па приватно мораш?
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.417
  Допаѓања:
  54.685
  Пол:
  Женски
  Не ми кажаа информации само ме закажаа, е и јас нејќам на приватно, ама за жал имам големи болки, а на државна болница термин ми закажаа дури на 21 јуни...
  Ќе си платам, тоа е, ќе одам утре...
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.421
  Пол:
  Женски
  Ако збориме за Горѓе Зафироски тогаш можам да речам дека е сосема ок доктор, учен човек во тек со медицината. По цел свет има стекнато секакви искуства, мајка ми кај него ја пратив и беше задоволна..
  И јас се спремам да одам ама од тоа немање време...|(
  Ако е па некој друг зафироски, не знам:D

  Брзо нека поминува што и да е.
   
  На Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 19. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  2.159
  Јас имам позитивно искуство од Ѓорѓи Зафировски, бев на преглед во Филип Втори пред 4-5 години. Докторот е супер.
  Имав проблеми со големи болки во кичма, отидов на преглед - одма рендген снимки и дијагноза, не чекаш по ходници, не дремеш пред врати за снимање па да чекаш резултати.. не е ефтино, но сепак е предност да си завршиш се во нормално време.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.417
  Допаѓања:
  54.685
  Пол:
  Женски
  Фала ти на одговорот, ме охрабри малку, се надевам дека и јас ќе поминам супер, еве поручеква одам натаму :)
  Баш и за болки големи во кичмата ќе одам и јас....

  @Dust Сестро златна, време имам, ама пари не ми се даваа, се оддадов по болници веќе :D
  Инаку да, тој е докторот...ај ќе ти кажам како ќе поминам и ќе си најдиш време:P
   
  Последна измена: 3 мај 2019
  На Dust и baba Rada им се допаѓа ова.