1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карма

Дискусија во 'Психологија' започната од Chocoholic, 9 мај 2011.

  1. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Не верував во карма, не верував дека со лошо ќе ми се врати. Јас бев таа што бев најлоша, како некој звер бев. Срце како камен, студено, црни мисли, песимист. Кога осетив на своја кожа тогаш сфатив дека се се враќа. Си реков Да, постои и тоа како. Се чудев зошто ништо не ми тргнува со убаво? Зошто се ми оди однопаку. Па секако, лоша бев, повредив многу луѓе. Се сменив, со тек на време, незнам ни самата како, можеби и една личност влијаеше на мене, и моето однесување. Ќе и бидам благодарна цел живот. Иако не сме веќе оние кои бевме. Не сум веќе онаа која не знае да прости, да се одмаздува. Не Не! Кармата е курва, да, точно е.
     
    На Keiner, Бисерче95 и GirlLove им се допаѓа ова.
  2. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Верувам во карма се имам изјаснето за тоа. Ја чекаам, чекаам и чекаам ама нешто касни кармата кај мене...
     
  3. Insatiable13

    Insatiable13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    367
    Верувам во карма иако досега гревовите не ми биле наплатени :lol:
    Како и да е, лошото со лошо се враќа
    ( пошто за секое добро сторено не очекувам ништо за возврат)
    затоа размислете добро пред да напакостите некому :|
     
    На Бисерче95 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Мислам дека почна да работи кармата. Ајде веќе редно беше. Убрзај кармоо :D Ми требаш!
    Инаку моја честа реченица е Karma ИЦ a bitch 8)
     
  5. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Верувам во кармата.Секогаш кога правам лошо со лошо ми се враќа а доброто нормално со добро. :)
     
  6. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Welcome to the 'Karma Cafe'. There's no menus,you will get served what you deserve.
    Да верувам...бидејќи се се вараќа се се плаќа :))))
     
    На LittlePinky и Spidy им се допаѓа ова.
  7. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Мислам дека темата „Карма“ не е за во оделот психологија, туку по-точно би било да е во делот „Другата Наука“, инаку да верувам во карма..
     
  8. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    А како да се објасни делот - вие двете сте кармички поврзани, се карате ама си требате?????

    Ај кармичари експлејн ту ми ???
     
  9. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    I do believe in karma. :)
    Сега ми е во полза кармата, па за натаму ќе видиме. :)
     
  10. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    I believe in karma. :bow:
    И карма за мене не е кучка,туку е правдина. :)
     
  11. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.945
    Допаѓања:
    30.782
    Пол:
    Женски
    Верувам во Карма. Karma never let's me down. :wasntme:
     
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Епа токму затоа што сте кармички поврзани се карате. Кармичката поврзаност значи дека има нешто за расчистување.

    Како што е објаснето во духовните книги на таа тема, некогашните причини (кои можат да потекнуваат уште од некој минат живот) не биле благовремено исчистени и сега кармичките причини почнуваат да дејствуваат: навидум случајно партнерите се среќаваат, почнуваат врска но по некое време почнуваат несогласувањата. При тоа не е битно што било некогаш во далечното минато, туку битно е да се соглдеда суштината на проблемот кој настапува во сегашноста. Доколку двајцата партнери тоа го сторат, и секој си го погледне сопствениот удел во проблемот (на пр. наметнување на волја, став на очекување и тн.) а при тоа се подготвени да замолат за прошка и си простат еден на друг тогаш кармата се разрешува, исчистува. Последица од таквата позитивна постапка се поголемо разбирање и благонаклонетост кон ближниот, вистинска слобода, здравје и среќа.
     
  13. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Верувам во карма -what goes around comes back around- и мислам дека е баш така. Ако правиш добро ќе ти се враќа со добро, ако правиш лошо ќе ти се враќа со лошо.
    Еве сликава најдобро опишува :)
    [​IMG]
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Верувам во карма и тоа многу
     
  15. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Karma is a bitch . ;)
     
  16. bella96

    bella96 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    1.027
    Ох јес ај белив.
    И те како.Многу ми се има покажано и докажано и се`.
    Така да кармо посакуван гостин си.
     
  17. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
  18. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Карма? :wasntme: И кај христијаните го има тоа, дека Господ ќе не казни за лошите дела, а ќе не награди за добрите. :wasntme: И да, знам дека не е исто, но истиот принцип е и се среќава во повеќе религии.Многу христијани го нарекуваат карма оти звучи по модерно :emo: . И да, јас верувам во тоа дека се се враќа, но моето мото не karma is a bitch karma или never lets me down, туки Господ забавува, но не заборава. :emo:
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nezen27

    nezen27 Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Кармата е секогаш поврзана со условеност од минатите дела. Секој на некој начин трпи одреден вид на последици од минатите дела било мали или големи. Големите религии, како Христијанството и Будизмот, учат дека е можно да се избега од последиците од кармата на два начина - преку правење на добри дела и со тоа пресекување на кармичките последици и преку жртвата на големите луѓе за нас. Исус Христос свесно се жртвувал на крстот за сите нас и со тоа ги платил сите наши гревови и со тоа ги намалил нашите страдања и ни го направил животот поубав.
    Секој добар човек преку своите дела и секој добар работник преку својата работа и секој научник и пронаоѓач преку своите идеи ни го подобрува животот и со тоа ни ја подобрува кармата. Целта на општеството би требало да биде да нема повеке несреќи, болести, сиромаштија, страдања, скршени срца и други проблеми и да се направи животот поубав.
    Ако некој измислил начин да ги реши своите проблеми и да ја надмине својата негативна карма, на истиот начин многу други можат да ги решат нивните проблеми. Јас искрено верувам дека сите треба да си помагаме и затоа јас сум тука на овој сајт - да научам како полесно да ги решам своите проблеми со девојките и како да станам посреќен и посакан.
    Сите ние во одредени полиња сме понапредни а во други ограничени. Сите ние можеме да напредуваме и да ги учиме другите во тоа што сме понапредни и да учиме од нив во тоа што сме ограничени.
     
  20. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    Да , верувам

    No need for revenge ...
    Just sit back and wait ...
    Those who hurt you will eventually screw up themselves , and if you are lucky ,
    GOD WILL LET YOU WATCH !!! :devil: