babylove овошни кашички

Карма

Дискусија во 'Психологија' започната од Chocoholic, 9 мај 2011.

 1. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.978
  Допаѓања:
  15.364
  Пол:
  Женски
  Порано , одамна , пред десетици години имав еден дечко али големо губре ... Се деси да мене тогаш да ми доцни мензисот , и јас му кажав и он ми одговори :-Попрво ке се убијам отколку да имам дете со тебе !..... За срека не бев бремена , и продолжив понатаму со животот поминаа години години , пред некое време слушнав дека бил во брак и со години немале деца .. Првото нешто што ми текна е Карма ис а бич !!
  Ти благодарам Кармо што постоиш (не само во овој случај ) :)
   
  На honey.11, belisima88, Lavender4 и 11 други им се допаѓа ова.
 2. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.243
  Допаѓања:
  13.558
  Пол:
  Женски
  What goes around comes around ? Meh ... not exactly.

  Лично, не верувам во карма бидејќи сметам дека тоа е психолошки механизам на справување измислен од страната на човекот (кој е емотивен по природа) со цел да се самоутешува.

  Реалноста е дека некои луѓе едноставно немаат храброст да им се спротистават или да им се одмаздат на оние кои ги повредиле.
  И поради фактот што повредувачот секако нема да искусува само статистичка не/веројатноста на околности кои целосно зависат или не зависат од него, а се во неговата полза, одеднаш тоа дејство е т.н. карма.

  Има повеќе причини поради кои не верувам во карма, бидејќи доколку таа би постоела, мислам дека би цветале рози насекаде...

  Прво, ако започнам да го образложувам времето, би го поставиле прашањето : "Дали целиот универзум е ограничен на причини и последици?"

  Мојот одговор би бил дека причината и последицата се резултат на свесноста за времето (односно, причината е проследена со ефект) и ништо од тоа не може да има смисла кога времето се отстранува од равенката.

  Ова може појасно да го разберете кога ќе увидите дека самото време се перцепира само од нервниот систем и нервниот систем е резултат на постоење на тело. Отсутно од телото и нервниот систем не постои способност да се согледа време. Без време нема повеќе причина и ефект и можно е да се доживее сè како единствен настан.

  Овде отсуствува создавањето на времето и затоа причина и ефект и концептот на Карма е целосно отсутен.

  Второ, прочитав дека кармата главно се базира на доброто и злото.
  Според тоа, како и што имам коментирано и во други теми, апсолутноста на доброто и злото што го откриваме е многу посубјективен отколку што сакаме да веруваме.

  Злото може да се објасни како дејства кои се анти-човечки или анти-социјални, како што се силување, измачување и убиство. Од другата страна, доброто може да се објасни како дејства кои се про-човечки или про-социјални, како што се помагањето на другите и жртвување на себеси за нечие добро.

  Со други зборови, ова се само две аспекти од широкиот спектар на човечкото однесување каде, во одредени ситуации и околности, зависи дали едното ќе преовладува над другото.

  Трето, треба да застанете и да подразмислите за потеклото на овој поим.

  Ако вие прочитате за кармата од некоја книга, или сте слушнале од некои личности кои се религиозни, тоа сепак не значи дека истото е и точно.
  Кармата преставува верување, и не е фактичко. Бидејќи верување е нешто за кое вие мислите дека е, но има можност тоа да не е точно, додека ако нешто е фактичко, тогаш истото е базирано врз факти, а не врз верувања.

  Потоа, дали сте се запрашале за намерата, односно зошто некој воопшто би ја измислил кармата?
  - Јас мислам дека зад целата оваа филозофија поврзана со кармата лежи само да се контролираат луѓето да го прават она кое се смета дека е правилно по пат на заплашување.
  На некој начин ова е исто и со идејата за религија и за пеколот и рајот - човекот е заплашуван од помислата дека ќе гори во пеколот за да прави добри дела.

  Ако одиме од аспектот на докази, што би можеле да заклучите од тоа?
  Зошто некои луѓе го добиваат заслуженото додека некои не?
  Зошто некои невини луѓе и деца страдаат, додека други луѓе се извлекуваат со убиство?

  Во оваа смисла дали би рекле дека лоши работи им се случуваат на добри луѓе, а лошите луѓе често просперираат.

  Од ова може да заклучите дека дејството на кармата се сведува само на надежта, односно да се надевате дека работите ќе завршат добро.

  Придобивките

  колку што еден поединец може да мисли дека верувањето во карма е добро, постојат причини што верувањето на спротивното е исто толку добро.

  Вистината во ова е дека во реалноста никој не сака да биде мотивиран од страв да ја прави"вистинската" работа
   
  На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Да верувам,дека сите што ми направиле лошо и што ми мислеле лошо им се вратило со лошо
   
  На Dashing:) и edna_malecka им се допаѓа ова.
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.476
  Допаѓања:
  3.121
  Токму затоа кармата има вистинска смисла само доколку се вклучи знаењето за реинкарнација, имено дека бесмртната душа на човекот не е ограничена само на еднократен престој на Земјата. Како што вели една поговорка „Божјите мелници мелат бавно (но сигурно)„. Или како што вели христијанскиот термин: „Што човек сее, тоа тој и ќе жнее.„ А од земјоделието знаеме дека ниту една седиба не никнува истиот миг, туку потребно е извесно време да помине за да се покажат плодовите. Но тоа воедно укажува дека лошата сеидба (кармата) може и благовремено да се разгради (преку простување, молење за прошка и поправање на стореното).
  Кармата никој не ја измислил туку таа е последица од нашето (многу дамнешно) напуштање на духовниот универзум и создавање на материјалниот космос.

  Ние гледаме дека во космосот ниту една енергија не се губи туку се претвора. Нештата се подложни на акција и реакција.

  Една од честите грешки кога се зборува за кармата е поистоветување на тој термин со концептот награда и казна. Казната е човечка измислица од чија примена може и да се избега, искупи, зависно од тоа според кој правен систем се водат луѓето. Кармата пак не е казна, туку последица. Ако излеземе на дожд без чадор, тогаш облеката и нашите тела ќе станат мокри. Никој при здрав разум не би рекол дека влагата е казна од дождот или облаците затоа што не зедовме чадор, ниту пак дека е тоа некаква случајност. Тоа е едноставно логична полседица на нашето излагање на дождот. Така е и со кармата.

  Секако, секоја инофрмација може да се злоупотреби па така и таа за кармата, особено ако се презентира во примитвна, нецелосна и извитоперена форма каква што наоѓаме во митологијата на некои источни религии.
   
 5. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.673
  Допаѓања:
  19.603
  Пол:
  Женски
  Верувам и те како.
  Имаше една ,,поговорка” Karma is like 69: you get what you give
   
  На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  1.950
  Пол:
  Женски
  Како ја чекам таа карма да им наплати на сите што зло и штета ми направилеее охх :devil:
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Yes, mislam deka postoi konceptot ne samo kako koncept tuku i vo stvarnosta.
  Ednashka vo butik na devojche trebashe da mu platam ramno 500 denari. Devojcheto na kasa mi naplakashe dur zboruvashe na telefon. Jas izvadiv nekolku iljadarki od dzebot i najdov edna 500tka, i ja dadov 500kata a taa pomisli deka zela 1000 i pred da zaminam mi vrati 500. Jas se zbuniv, mislev deka sum i dala 1000rka. Koga dojdov doma se prebroiv i vidov deka se vrativ so istata suma so koja shto otidov. Ne mozhev da gi vratam zoshto sluchkata beshe vo drug grad nemav vreme da patuvam.Posle nekolku meseci zaginav 500 denari mi padnale od dzebot.

  Drug pat na edno dete od klasot mu iskrshiv chador, mnogu beshe bezobrazen i zasluzhi. Po nekolku dena mojot chador go ostaviv vo market dodeka pazarev i nastavale chadori vrz nego na izleguvanje go najdov skrshen.

  Dve mnogu chudni situacii i imam ushte eda ama ne mi se pisuva uste. Dvata pati zgreshiv sluchajno, tretiot se odmazdiv i sepak mi se vrati. Ne mi e jasno zoshto ne im se vraka na drugite koga ke mi zgreshat mene ili zoshto ubavoto sto go pravam ne mi se vraka :lol: Se chini deka karmata mene ne me saka :punch:
   
  На Bebce1, Lavender4 и Fontana им се допаѓа ова.
 8. Fontana

  Fontana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2018
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  440
  Пол:
  Женски
  Интересни ситуации овие твоиве, мада и јас мислам дека сум така нешто.
  Лошо не сум направила а како цело време да ми се враќа нешто. Добро кога правам како ништо да не било.
  Еднаш еве така како @Justicija имав ситуација пред 10 години, идев со еден, тежок женскарош, невиден значи а многу го сакав ептен. Се гледавме еден период и случајно еднаш кондом пукнат најдов внатре во мене и му го кажав тоа (после односи беше). Типот не само што почна лошо да му паѓа, туку и се онесвести еднаш. Ајде мали бевме не викам не околу 20.. ама мајками на 20 две имала, ништо страшно и да фатеше, мада никогаш не го излажав дека сум трудна и сл глупости, си кажав како шо беше. Ете го после 10 год среќно оженет со деца, јас се мачам сеуште како урочена некоја од негова страна така се осеќам.
  Незнам може грешам. :sweat:
   
  На Bebce1, Dandra и Justicija им се допаѓа ова.
 9. Suhan

  Suhan Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2020
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Ја имаа да и верувам во Карма..се се врака се се плајка..негогаш кога знам дека некој не мисли добро си велам во себе...што ми посакуваш да те стигне..било лошо или добро..па нека ми посакува секој што си сака..колку сум само лоша :*
   
  На honey.11 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  3.187
  Допаѓања:
  57.265
  Колку и да не посакувам лошо никому, сепак сметам дека на крај секој го добива она што го заслужил.
  А една од најлошите облици на карма е постојаната грижа на совест и чувството на вина.
   
 11. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  894
  Верував дека карма постои.. Ама верував.. одамна многу во минатото. Сега разбирам. Добрите луѓе се слаби и животот ги гази... Simple as that !
   
  На Dashing:) му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.537
  Допаѓања:
  6.729
  Верував но не ми беше јасно што е тоа. Откако почнав да ги читам книгите на Лазарев, во врска со кармата и животот многу нешта ми се разјаснија и сум повнимателна