babylove овошни кашички

Карма

Дискусија во 'Психологија' започната од Chocoholic, 9 мај 2011.

 1. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.332
  Е овде не се разбираме.
  По одредени записи пронајдени на Филипините кои датираат пред неколку илјади години ,спомнато е дека на судбината на секој човек е однапред испишана и како што кажав ,ние само си се залажуваме дека променуваме нешто ,а сепак несвесно продолжуваме да играме по Господовите правила .
  Верувам во ова и во тоа дека и најмалите ситници се случуваат со однапред предодредена причина.
   
 2. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.361
  Кога би било така самото твое постоење (и на сите други) би станало сосема бесмислено затоа што комплетно ја губиш слободната воља па така и самиот живот станува сосема бесмислен затоа што некој некаде и некогаш во најситен детал ти ја програмирал судбината.

  Не тврдам нема ништо како судбина но и да има во голем дел е променлива и многу зависи и од твоето дејство.

  Како според твојата тероија би ја објаснила смртта на едно бебе 10 дена по раѓање? Некој свесно го програмирал да почине баш на десетиот а не на единаесеттиот ден? И каква карма би платило бебе за 10 дена?

  Замисли каква машинерија би била потребна да се програмира животот на 7 милијарди луѓе и кој монструм од суштество тоа треба да го направи затоа што има луѓе кои трпат страшни неправди додека други буквално паразититараат на туѓа несреќа и немаат гајле.

  Да си во право (а не си) би станало се перверзно бесмислено :).
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Женски
  Во право си, не постојат случајности, се е однапред испланирано, значи се е намерно :D меѓутоа можеме само делумно да влијаеме на тоа испланирано сценарио, но сосем малку...а мислиме дека можеме да промениме нешто.

  Каква врска има времето со случајности или пак со циглата? :^) ( патем ако добро паметам примерот со циглата сличен како на оној дел од книгата Мајсторот и Маргарита, каде вели човек може да помине покрај некоја зграда и сосема случајно да му падне саксија од цвеќе на глава и да го умртви) Тука нема случајности.
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.070
  Допаѓања:
  6.346
  Пол:
  Женски
  А како ги објаснувате примерите (по интернет се вртеа едно време) со дрвото, човеков кој пукал по некој друг човек да речеме не знам точно по кого, куршумов заглавува во дрвото и истиов човек што пука после одреден период го сече дрвото и од истиот куршум настрадува, во прашање е карма, случајност или несреќа или пак само карма, според она се се враќа, се се плаќа.
  Или тој примерот со тие на лото, бездомник и добива на лото станува милионер, конечно кармата се разбудила и одлучила да му помогне на кутриот човек или среќата е во прашање....
   
 5. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.361
  Објаснив претходно дека принципот на карма како што се претставува во повеќето книги е бесмислен а исто е бесмислено и да се верува дека е се однапред програмирано со што комплетно се руши слободната воља на било која единка.

  Тоа би значело дека однапред некој одредил која девојка ќе ми мавне корпа а која ќе ми стане женска, кога и каде ќе се вработам, дали утре ќе одам на одмор или нема, кои ќе ми бидат пријатели, за кој фудбалски клуб ќе навивам, за девојка би значело дека е однапред одредено колку кила ќе симне од одредена диета, на кој факс ќе се запише, дали утре ќе си купи црвен или безбоен лак итн.

  Се се претвара во една бесмислена игра во која поединецот би бил само едно пиунче без моќ било што да промени :) .

  Не е така и не може да е така :).

  Одредени судбински правци постојат но ако ги знаеме на време можеме делумно или комплетно да ги промениме а и под влијание на надворешни фактори и тие самите без наша воља се менуваат. Тука ќе ја потенцирам реченицата ако ги знаеме на време затоа што најчесто не ги знаеме и соодветно на тоа не сме во состојба однапред да реагираме.

  Затоа и е толку тешко да се предвиди судбината затоа што правецот кој се покажува денес може да земе сосема поинаков тек после една година.

  Звучи чудно само затоа што сеуште ни се непознати принципите како одредени природни закони дејствуваат па мораме празнините да ги пополнуваме со логика што не секогаш дава задоволителен резултат :).
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.258
  Пол:
  Женски
  Па според принципот на кармата и не е така. Не си пиун, туку ти сам со своите постапки ја креираш иднината. Карма не е еднакво со судбина :!:
  Позитивните искуства се должат на позитивните наши дела од минатото, а негативните на негативните. Според филозофијата на кармата, не се работи само за овој живот, туку за сите минати и идни животи.
  Ефектите од некоја постапка може да дојдат брзо, или во некој од наредните животи.

  Она што е различно во двава термини - карма и судбина, е тоа што според кармата човекот има избор и може да влијае врз кармичкиот тек со своите постапки. Пример ако дошло времето за отплаќање на негативна карма, ако се поставиме правилно - ќе се ослободиме од еден долг, но ако се поставиме негативно - создаваме лоша карма за иднината.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 7. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.361
  LivingGlam, само првата реченица во мојот претходен текст се однесуваше на кармата а се друго што напишав за евентуалната судбина или слободната воља и случајностите. Сакав да и одговорам на Lux на нејзиното прашање :).

  Филозофијата на кармата има многу недостатоци но не би одел во длабочина ако немам соговорник на кого истата тема му е еднакво интересна за дебата :).
   
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.258
  Пол:
  Женски
  X-man нема ништо лошо ако дискутираш со примери, па и со недостојни соговорници. Можеби не знаеме колку тебе, но тука сме за да прочитаме што ти мислиш, барем темава ќе стане поинтересна и нема да има само постови верувам не верувам ;)
   
 9. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.361
  Најчесто кога се дискутира на вакви теми се оди со веќе зацврстени ставови и ретко кој е спремен да научи нешто ново или да прифати дека има работи кои не ги знаел и дека можеби треба и да смени мислење :) .

  Секако не сакам да правам монолози затоа што и мене ме интересира да слушнам туѓи аргументи посебно ако се промислени и издржани затоа што така и јас можеби ќе ги пополнам дупките кои сега ми сметаат во целата теорија на кармата :).

  Сепак зашто да не пробаме една убава дискусија, можеби неколку паметни глави (без мојата :lol: ) ќе дојдат до неочекувани заклучоци ;).
   
 10. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.852
  Пол:
  Женски
  ИНтересна тема ама не ги читам другите мислења и не сакам цитирање на вакви дискутабилни теми кај што никој не можеш да го разубедиш во своето мислење ниту па сакам да ми докажува некој дали сум во право или не сум.

  Не верувам дека постои Карма а толку многу би сакала да постои бар ке имаат лугето страв да се плашат да прават лоши работи. Со карма или без неа сите што ми направиле лошо во животот многу лошо ги снашло да му е страв на човек да ми згреши.
  ИНаку мислам за кармата дека е нешто измислено уште многу одамна. Лугето не можеле да си објаснат за многу работи како се случиле па затоа се измислени таквите работи како кармата, магиите, злите духови итн итн. Голем дел од лошото или доброто што им се случува на луѓето доага од нивната харизма, карактер, одлучност, целта во животот, однос со другите, па и срека донекаде (мада во денешно време се помалку има срека и случајности веке се е однапред предвидено).
  Викаат некој направил лошо па лошо му се вратило и тоа било Карма . Е па сега од 100 луѓе што направиле лошо логично е барем на неколку ке се врати а кај се останатите. Да не одиме подалеку да си видиме кај нас во државата. КОлку политичари имаат загинато? Ниеден . Единствениот добар и хуман политичар беше Борис Трајковки која Карма него го снајде... Каде е Кармата во приказната за Тоше? Од друга страна Киро Глигоров еден од средните штетници во македонската историја што продаваше и што треба и што не треба еве го деведесет и кусур години ги начука и атентати и операции и се преживеа.
  Дури попрво ви верувала во нешто спротивно од карма како Аntikarma дека на добрите со лошо им се врака а на лошите со добро.
   
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 11. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.361
  Се согласувам со целиот текст (не го цитирав цел дека нема потреба :) ) и многу е слично и на моето размислување но ме заинтересира оваа реченица.

  Сметаш ли дека магиите и духовите (зли или не зли сеедно) се исмислени и не постојат?
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.070
  Допаѓања:
  6.346
  Пол:
  Женски
  Да не забегаме од темава, за духовите и такви работи има во Другата наука таму продолжете ја дискусијата, овде кармата не интересира и правење на споредби ама сепак да се држиме до тоа што ни е главна цел за дискусија.
  А кој ја измислил кармата ? Или нема податок за тоа, од народот е дојдено името и што би можело да значи во превод, зошто баш карма се вика ова за што зборуваме, е баш ме интересира.
  Ко што гледате ја не се разбира многу од ова.
   
 13. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.361
  Lux, поврзано е со темата затоа што теоријата на карма тврди дека тоа што го правиш во овој живот ќе има влијание на идниот и дека душата не умира туку само се пренесува во друго (ново) тело. Но додека не се пренесе од едно во друго тело во каква агрегатна состојба ќе биде и каде ќе престојува?

  Затоа и духовите и те како имаат врска со темата :).
   
 14. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.258
  Пол:
  Женски
  @ Лукс
  повели http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 0%BC%D0%B0
  кармата како поим и објаснување за животот и смртта постои во будеизмот. Кај нас, во христијанството истото го нема, бидејќи за разлика од будеизмот, каде се говори за реинкарнација на човекот, можноста да биде роден повторно во тело на друг човек, па дури и животно, кај нас во нашата религија не постои.
  Затоа пак, во нашите верувањата си постои она „што си посеал тоа и ќе жнееш“, како и верување дека децата ги плаќаат гревовите на нивните родители и дека доколку детето не се искупи од тој грев да речеме, тој грев ќе се пренесе на неговото дете итн. што до некаде е слично.. донекаде.
  ..........

  Само раѓањето на човекот, како чин, сам по себе е творба во црно-бела техника.
  Или се случува или не се случува, трета опција нема. Или ќе бидете родени, доколку вашиот родител/и одлучи дека сака да има дете или нема да бидете родени. Вие, т.е детето не се прашува во овој дел, „дали тоа сака да биде родено сега и во тоа семејство или не сака“, освен доколку нештата, надвор од оваа, нам позната реалност, работите функционираат по поинаков начин... да речеме дека таму/тука.. некаде во некоја си друга димензија на реалноста, сите ние ја имаме можноста да бидеме прашани „сега сакаш да се родиш или ти би да почекаш некое подобро време и место?!?“ :D.
  Но, сето она што се поврзува со живеењето е се, но не и нечија црно-бела уметност. Токму затоа и луѓето пробале да си ги појаснат. Но, не бидејќи биле слабаци и имале потреба да си разјаснат себе си за да можат полесно да живеат, пошто токму потрагата по одговори на прашања во кои само се заплеткуваш и заплеткуваш, бидејќи сфаќаш дека ништо не е така едноставно концепирано и сфатливо, бидејќи гледаш исклучоци, го гледаш хаосот на нечие живеење или преживување е далеку подепресивно и го отежнува твоето живеење, ти го отежнува изборот дали да бидеш добар човек и да правиш добри дела или просто да си кажете офидерзин со добрината, бидејќи нема смисла да си фин и поштен човек, кога баш фини и поштени луѓе страдаат.
  Верувам во објаснувањата за кармата и за судбината, бидејќи од досегашниот мој живот го имам осетено барем делот со добрите и лошите дела сега и добрите и лоши последици веднаш или малку подоцна.. а живеам и таков живот во кој не еднаш сум се соочила со нештата кои се однапред определени и не можам по никаков начин да ги променам, дури и да влијаам врз нив да ги ублажам последиците... едноставно се случиле.
  Инаку, имате цел еден континент кој отсекогаш бил како Алкатраз на живеењето. Таму исклучок се личности кои уживаат во луксузот на животот, исклучок се дури и луѓето кои преживуваат, бидејќи грото всушност се во некаква си клиничка смрт, нити живи, нити мртви.
  Па, тогаш... се прашувам, дали најлошите од нас во некој свој нареден живот ќе бидат истоварени како бродоломци од нечија утроба токму на тој континент?!?
   
  На LivingGlam и Lux им се допаѓа ова.
 15. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.852
  Пол:
  Женски
  Lux во најпрвиот пост од темата го има кажано тоа дека зборот е индиски и означува дејство. Кармата ја има во хидуистичката религија и во будизмот. Кај првата озмачува циклични дејства што се случуваат како причина и последица. Слично на тоа во Будизмот теоријата на кармата е објасната како морален закон. Значи кармата е Источен мистичен концепт но го прифаќаат и на Западот.

  Во хиндуистичките религии повеќе се смета како нешто што се случува поврзано. Значи не е некоја мистика се зависи од самата личност а тоа што западњаците го измодифицирале поимот е друго. Првичното значење на кармата е следното, Ако го направиш ова ќе ти се случи она. Никаде не се спомнува казна од Бога или награда од истиот бидејки сметаат тека во духовноста ниту една постапка не е целосно добра или лоша. Секогаш во доброто има малку зло и во злото добро.

  Оффтопик ке бидам ама една реченица само. За класичните духовите мислам дека не постојат (верувам овој другиот дух што секој го поседува и зависи како си живеел толку и долго ке трае после смртта) а за магиите уште сум во недоумица. Не ми дава срце да кажам дека постојат ама лично имам видено 1000 случаеви што потврдуваат постоење на магии. Дури и лекари има што го признаваат тоа.
   
  На Queen.S и Lux им се допаѓа ова.
 16. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.258
  Пол:
  Женски

  Името во превод значи дејство, акција.
  Извини што ќе те цитирам. Според овој закон, ефектите од дејствата можат бидат исплатени во овој, следниот, или некој од наредните животи.
  Со смртта се губи само физичкото тело, додека човекот според индиската филозофија има уште четири. После смртта следат разни фази во кои полека се дезинтегрираат останатите "кошули", но не се уништува она што е запишано во внатрешниот код, односно информациите од претходните животи. Во моментот кога ќе се исполнат одредени услови за враќање почнува обратниот процес на формирање, во кој физичкото тело е последна фаза.

  Да напоменам - не бранам ништо, само истражувам, затоа ми е интересна темата и сакам да научам нешто ново.

  Колективна карма :)
  И претходно низ постовите беше спомнато групно страдање, дали од природни катастрофи или политички.
  Покрај индивидуална карма, постои и семејна, и колективна, па одговорот на прашањето дали некој случајно се родил тука, според оваа филозофија е - не.
   
 17. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.852
  Пол:
  Женски
  Точно така дека eфектите од кармата може да бидат исплатени во некој друг живот. И баш тоа е една од причините поради кои не верувам во кармата. Значи тие религии со тоа сакаат да ги утешат луѓето, демек не се замарај што Господ на овој не му вратил сега ама затоа ке му врати во наредниот живот. Дури слушам наши луге дека кога на лош човек ке му умре дете младо демек тоа карма е ама се врака на туѓ живот.

  Баш земји како што е Индија имаат најмногу противречности кога е Кармата во прашање. Таму освен муслимани добар дел од населението веруваат во хиндуизмот. А во Индија се случува тоа да нема средна класа. Таму има само богаташи експлоататори и ептен сипомашни експлоатирани луге. И тоа така трае со векови. Ако постои Карма ке дојде ден кога ке се смени односот на бројот богати-сиромашни, оти нели кармата ке им врати. Како што реков карма како причина и последица ми е прифатлива работа, ама кармата како виша сила што те казнува или наградува не ми е прифатливо, зошто како што кажав погоре овој концепт на карма е измислен од западните земји (или некои ндруги) и не е тоа што првично го претставува кармата.
   
 18. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.258
  Пол:
  Женски
  ^^ Да, за тој дел со кармата знам, само прашањето ми е сосема друго.... и поскоро е онака, размислување, дискусија сам со себе, кој од нас ќе си се роди таму :D што е повеќе поврзано со реинкарнацијата и е поврзано со будалаштините кои од време на време ми се појавуваат како мисли во главата :), посебно кога ќе прочитам нешто, како например некои постови тука за страдањето на добрите итн.
  Точно, тоа дека сме неслучајно родени тука, дека сме родени во оваа форма, па од таму и се прашувам ете за токму за местото на раѓање.. во таа смисла беше.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.258
  Пол:
  Женски
  Кикиритка тоа што го спомна за постапките, важи и за околностите - ниедна не е добра или лоша како што ја оценуваме површно. Секоја околност е толку добра колку што ќе ни овозможи духовно да се развиваме. Не значи дека тоа што некој човек се родил богат е само добра околност, исто како што не знали дека сиромаштијата е само лоша. Се’ зависи од тоа како ќе се поставиш спрема таа околност и дали ќе ја искористиш за создавање на добра или лоша карма. И пак, лошата карма е и добра, затоа што овозможува да се исплати некој долг.
  Како што рече ти - секогаш во доброто има зло и во злото има добро.
   
 20. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.852
  Пол:
  Женски
  Точно дека сите ситуации се такви како што на нас умот ми прака сигнали да мислиме оти се. Во лошото има добро, ама тоа сепак е лошо. Во сиромаштијата има може нешто добро ама самата сиромаштија е лоша работа за човекот. Во право си дека секој не ја сваќа околноста исто и не ја искористува исто.Е тие луѓе од кај што потекнува кармата имаат развиено таква моќ и покрај тешките животни услови со помош на духовноста да си направат пријатен живот. Тоа е уствари причина последица. Значи јас мислам лошо за моменталната сиромаштија и како последица на тоа лошо се чуствувам и не можам да напредувам. Тие веруваат во оној првичен концепт на кармата и затоа можат да се справат со несреќите што ги снашле.

  Кај нас кармата поинаку се сваќа. Кај нас чекаме да му умре на лошиот комшија нешто оти нели карма е тоа му врака некој за злоделата, Затоа ние иако побогато и полесно живееме од сиромашните во Индија сепак немаме благосостојба. Не знаеме како да управуваме со нашиот дух.
   
  На Jojoba, zhap4e, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.