1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кастрација за силувачите!

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Leika, 9 мај 2012.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Хемска кастрација само звучи како нешто осакатувачки, колку да се лаже народот дека се прави нешто. Во принцип, нема врска. Од одамна моето мислење е на тема Педофилија, страна 10. Еве како се применува во земја со закон.
    Нема закон во UK за форсирање на таа хемиска кастрација . Точно тоа дека тука ја нудат, на педофили кои веќе си го одлежале времето казна за стореното дело, и кога веќе ги пуштаат на слобода со редовни програми на психолошко советување. Значи не е никаква казнива мерка за која треба да и се ракоплеска на земјава & co, туку е само на волонтерска база, додаден метод на психолошката интервенција, која сеуште е број еден третман. Сума сумарум, им се нуди хемиска кастрација пред се за нивно добро, за да ја зголемат веројатноста дека нема да го сторат делото повторно и да се вратат во затвор, и оти навистина веќе не сакаат повторно сексуално да нападнат дете.

    Макар јас и не гледам начин на кој ќе се спроведе закон за хемиска кастрација доколку се изгласа па каде сака нека е, не е битно името на државата. Кога треба да клукаш апчиња како Прозак на пример секој ден, што е обичен антидепресив што е познат намалувач на либидо, и ако престанеш да ги земаш толку од кастрација та. Макар што звучи како кој знае што, тоа е само, вештачки допринесување да либидото опадне. Или да го кастрираат на овој начин некого додека лежи затвор ајде, како така да се форсира тоа за да му опадне либидото, во ќелија е и нема кај да се крие, а кога излезе кој ќе продолжи да го рани апчиња со зор секој ден? Целата поента на кастрација е за кога е надвор нели да не нападне повторно, во затворот што лежи нема деца. Нема ми логика бе, џабе се дига прашина.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    и мене ова не ми е баш верно |( предвидено е на секои од три до шест месеци да го обновуваат овој третман во некои од институциите,а прашањето е што ако не се пријават до одредениот датум???Kастрација само со сатар,ако веќе сакаат да се покажат,пошто не им е у предвид на долги години да ги стрпаат во затвор,и не само овде у нашава земја да се привилигирани силувачите,него сегде нашироко во светот.A не сваќаат дека тоа се болни луѓе,ним затворот не им дава некаква поука или страв,тие живеат за денот кога пак ќе ги пуштат за повтрорно да најдат жртва.Tреба да се лечат во институции,а не пуштени да шетаат.
     
  3. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Хемиска кастрација, хмм :?: не, никако не ми оди ова. За вакви луѓе само физичка кастрација бре.