1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Катастрофални пожари во Австралија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од prominent, 5 јануари 2020.

  1. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Мене па ме нервира секој што е потресен во вакви ситуации. Пред некое време Амазон гореше и сите уплакани. Купувајте чипсови со палмино масло и после уплакани сме. Како ќе помогнеме ние сега, никако. Информирајте се на кого му ги давате парите. А не кога некој е посвесен во оваа смешка од држава, овие уплаканиве да го гледаат ко од марс да паднал. Во маркет велиш, кеса не благодарам, а бе ќе ти ја плесне у фаца АМА БЕСПЛАТНА Е ЗЕМИ ЈА. Чувај Боже да и кажеш од која причина избегаваш кеси, ќе те гледа ко ненормален. На ништо не пазиме и сега тажни ни се сликите, епа се, требало со време да ни текне. И никој да не ми продава филм дека во големите корпорации е проблемот, се дури ги купувате нивните производи, ги поддржувате нив и сите срања што ги прават.
     
    На do-re-mi, M&M, marchi-cool и 7 други им се допаѓа ова.
  3. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Дечки, еве линкови за тие што ги интересира каде да се донира.

    Еве, во последнава година и пол гледам да исфрлам пластика од употреба најмногу што можам, престанав да купувам нова облека освен она што не може second-hand, гледам да не конзумирам животински продукти, месо никогаш, се трудам да сум информиран и етички конзумер и сум потресена, и од памет извадена.

    Сфаќам што те револтира, ама место да се нервираш што луѓе се потресуваат од ваква еколошка катастрофа што тек почнува, напиши пост или отвори тема што ќе е информативна за тие што уште се на почеток. Дефинитивно сме многу назад со свеста, ама трубење и ширење на информации, на сите и на секаде, и те како помага.
     
    На buba4e89, Disconnected_, ane.bella и 14 други им се допаѓа ова.
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Семејството Ирвин (децата и жената на Steve Irwin) спасиле над 90.000 животни во својата зоолошка. Браво!
     
    На Mama993, темјанушка, VoodooGirl и 16 други им се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Штo имaaт врскa плaстичните ќеси сo пoжaрите вo Австрaлијa?
     
    На g8lQQk, ocicka2014 и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  6. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    https://www.climatecouncil.org.au/not-normal-climate-change-bushfire-web/ Одлично објаснето на линков.

    Гратис истражување од 2009: https://www.environment.gov.au/climate-change/adaptation/publications/fire-regimes

    Прва потточка:
    • Modeled climate projections show that much of southern Australia may become warmer and drier. This modeling suggests that, by 2020, extreme fire danger days in south-eastern Australia may occur 5 to 65 per cent more often than at present.
    Ако прашањето ти е како директно пластичните ќеси влијаат на климатската промена, let me google that for you.

    Просто објаснето: https://www.theguardian.com/environ...s-a-serious-climate-change-hazard-study-warns

    https://www.ehn.org/plastic-environmental-impact-2501923191.html

    И одличен репорт, ако имаш време: https://www.ciel.org/plasticandclimate/

    А ако бараш да ти спојам 2 и 2... тоа никој не може место тебе. :)


    Се расплакав на сред читална. Не знам што уште барам да гледам вакви видеа...
     
    На buba4e89, Disconnected_, M&M и 5 други им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ok, не знаев дека немам право да жалам за пепелосаните животинки и шумишта, пошто користам пластични кеси.
     
    На темјанушка, buba4e89, Juicy и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Нашите најмили се таму.Само се молиме да не дојде пожарот до Камбера.Не можат да дишат воздухот смрди.Мм постојано е на интернет и ги прати преку апликација пожарите и дождовите.Ги викаме да си дојдат ама не сакаат .Ние ќе платиме се.Ќе се загушат ли Господе?;(;(;(Што ако донираме парите ќе помогнат ли? Ќе има ли некој да си го рескира животот за да спаси други;(
    Жално е ,тоа е тоа глобално затоплување секаде каде има шума ќе биде исто.Страшно :worried:
    Еве линк за донации
    https://m.facebook.com/nt/screen/?p...69977,"source":"feed"}&path=/fundraiser/&_rdr
     
    На M&M, green.eyes, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ај преведи ми, не знaм aнглиски.
     
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    За жал, не можиме ништо ние како индивидуи да напрајме за моменталната ситуација. ;( Најмалку шо можиме да напрајме е да си подобриме непосредната околина со некое дрвце, помалку пластика. Не менва многу за еден чоек оти промени околу ова мора да се глобални и на нивоа на држава барем, ама колку- толку да ни е почисто околу нас.
     
    На marchi-cool, daylight, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  11. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @theowndemon, се плашам дека е така. Треба да се обидеме да направиме барем нешто што е во наша моќ, па макар тоа и да не даде резултати. Можеби тоа е начин да не се чувствуваме толку виновни за сето она што се случува. Е тука не може да се одрече дека секој поединец има некакво влијание. Се плашам дека сме стигнати до точка од која нема враќање.

    Погоре беше спомнато јадење/нејадење месо. Многу е подобро и за нас, и за околината, и за здравјето наше, да јадеме локално произведена храна, месо од животни што се одгледувани тука, на нашиве простори, исто и за млечните производи, и житариците, и овошјето и зеленчукот. Барем ние можеме да се пофалиме со разновидна и здрава храна.

    Поштетно од секој аспект е човек да избегнува месо а да јаде увезени гоџи бобинки, киноа и авокадо и да се лаже дека прави нешто добро.
     
    На buba4e89, emiliana, Biljarkata и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Истото сакав да го кажам.

    Авокадата што ги „летаат“ низ цел свет се пострашни во поглед на ЦО2 емисии од (најозогласеното) говедско месо.
     
    На Disconnected_, Biljarkata, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  13. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @Doozy, тоа де тоа:) А и колку вода ,,пијат'', страшна работа.

    Дали некој сака или не сака да јаде месо е личен избор, секако (ако гледаме од здравствен аспект е подобро да се јаде, но да не ја претвараме темата во вегани vs, месојади:lol:). Главно е да се фокусираме на локално производство, расте тука се' што ни душа сака.

    Е освен авокадо, кое и онака не е ништо посено на вкус, преценет тренд.
     
    На emiliana, candy.cane, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
    Ова.
    Најдобро е да купуваме од локални фармери кои знаеме дека се грижат најдобро за животните кои ги конзумираме и нивните производи се квалитетни. Домашното е сепак најквалитетно.

    Во светот постојат такви фарми каде животните се сурово измачувани во никакви услови пред да бидат убиени за месо.
    А дали некој ќе јади месо или не е личен избор.

    Да не забегувам од темата, исто мислам дека најмногу што можиме да направиме е да се погрижиме за нашата околина тука, и да се информираме за производите кои ги купуваме за нивните состојки. Како на пример да избегнуваме палмино масло за кое се уништуваат цели шуми. :)

    Да избегнуваме пластика, да не фрламе ѓубре и да садиме дрвца е основното, верувам дека секој кога би го направил ова ќе се осети промена.
     
    На Disconnected_, candy.cane, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    @dayla никој не ти рече да не си потресена и јас сум и многу добро сфаќаш што сакав да кажам со коментарот.
    Сакав да кажам дека е преглупо човек да нема појма за се што и се случува на планетава ама во вакви непогоди сите сакаат спасители да глумат. Еве ги горе што пишат, да не знаеш дали да се смееш или да плачеш. Да месото е личен избор, да кесите се личен избор, се е личен избор. Ама овде во Македонија сме толку далеку назад со свест што веројатно заради сиромаштија сме неизживеани и мора прво таа фаза да ја поминеме иако правиме штета. Затоа мајтап играат луѓе со нас со онаа позната изрека "сум платил ќе праам што сакам". Повеќе поштуем луѓе што знаат што прават и викаат тоа е јебига нејќам да престанам да јадам месо, знам штета е ама нејќам, одколку овие што убедуваат дека не е тачно бе каква штета. Е тие првите се едно чекорче понапред. А не во вакви непогоди сме ептен потресени, утре пак палмино масло да си купите. Уствари не коментирам јас што купуваат, коментирам што купуваат и после не им е јасно зашто ни се дешава ова со планетава. И јас користам и пластика и кола и сфаќам дека кај нас и скапо е да си дозволиш да бидеш за некои работи еколог и дека тешко се наоѓаат алтернативи. Али ставот бе луѓе, односот кон овие работи, толку сме несвесни, страшно е при здрави очи да се правиш слеп.
    И кај нас горат шуми. Охрид и Струга колку шуми изгореа, па кај беше на друго место пред скоро време централна Македонија пожари. Ама не, ние сме народ со европски аспирации, повеќе се секираме нотр дам што изгоре. Модерни.
     
    Последна измена: 6 јануари 2020
    На Disconnected_, CameliaMiller, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Да кажам и јас свое мислење ..
    Срцето ми се кинеше кога ги гледав изгорените животинчиња ;( и тие коали и кенгурчиња што ги спасуваа ;(
    Но еве си ја гледам фамилијата моја таму оптегнати на плажа во Сиднеј , насмеани и баш ги брига :@ од толку жители зарем не се мобилизираа да ги гаснат пожарите? Барем да се обидеа ... Пак ке кажам мн ми е жал за животинчињата ;( но за (не) лугето таму Не!
    Се надевам пожарите ќе ги изгаснат и нема да настрада ниедно животинче :hug:
     
    На TutiFuti, темјанушка, Disconnected_ и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Ретко се потресувам за нешто, но ова премногу ме потресе.
    Ја гледам мајка ми како плаче, како жали за својата втора земја, во која ги има најубавите спомени од детството и душата ме заболе. Многу ја сакам природата и милите животинки и премногу ми е жал. ;(
    Преубав континент, ми беше намера кога ќе завршам со студирање да појдам макар на кратко на тоа прекрасно место на другиот крај од планетата, да ја допрам убавината на природата, но сето тоа исчезна...
    Се надевам наскоро сѐ ќе престане, па полека со тек на време природата повторно ќе си го пронајде патот кон животот и ќе се возобнови, а сите семејства, вклучувајќи го и моето кое го имам таму, што побрзо да се разбудат од овој ужасен кошмар. :l:
     
  18. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Уапсени се 24 лица за намерно подметнување пожари.
    А за вакви, доживотната казна е како помилување.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    За жал сите големи пожари се подметнати и излезени од контрола. Кој ради бизниз цели (како Амазон кога гореше) или едноставно се буди пироманството во одредени индивидуи, најчесто големите пожари се мали, подметнати и неконтролирани пожари кои излегле од контрола.

    IMG_20200106_235456.jpg
     
  20. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Без зборови сум за оваа катастрофа од невидени размери. Прочитав на колкава територија се простираат огновите. Два пати поголема од Македонија. Замислете само нам да ни се случеше такво нешто. И не, воопшто не ми се верува дека мајката природа би креирала ваква катастрофа, ваков пекол за своите чеда. Апокалипса.

    Жал ми е за луѓето што живеат таму, но искрено, многу повеќе жал ми паѓа за животните. Тие невини суштества што воопшто не се виновни што постојат во ваков суров свет. Осудени на смрт, без да имаат прилика да се спасат. Изгледав неколку видеа што кружат низ интернет и престанав. Не можев да го сварам сето тоа, огромна загуба за човештвото и за целиот животински свет.
     
    На темјанушка, girl-miri, Annora и 1 друга личност им се допаѓа ова.