Катица Јанева поднесе оставка, уапсен Боки 13 (Ново: Изречени пресуди)

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Asdasovski, 15 јули 2019.

 1. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Катица Јанева поднесе оставка, уапсен Боки 13
  Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево соопшти дека поднесува неотповиклива оставка од функцијата. Оставката ќе важи откако партиите ќе договорат нов закон за СЈО и ќе изберат наследник.

  Катица Јанева се повлекува од челното место во Специјалното јавно обвинителство. Обвинителката која неполни четири години беше на чело на СЈО во изјава до јавноста наведува дека не сака да дозволи нејзиното име да биде користено за меѓупартиски пресметки.

  „Денеска ја користам приликата да ја информирам јавноста дека јас нема да дозволам моето име да биде искористено за нечие алиби со кое во заложништво ќе се држат судбината на Специјалното јавно обвинителство и европските интеграции на мојата земја.“

  „Ја депонирам мојата оставка која ќе стане активна тогаш кога политичките партии ќе се усогласат за новото законско решение и ќе го изберат мојот наследник“, пишува Јанева во оставката.

  Името на Јанева се најде на тапет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во преговорите за новиот закон за Јавното обвинителство. Опозициската партија бараше смена на Јанева и сопирање на сите истраги отворени по 1 јуни 2017 година. Претходно, Јанева најавуваше дека ќе конкурира за реизбор на функцијата. Нејасно е што ѝ го промени мислењето токму во овој момент?

  „Додека можам да бидам специјален јавен обвинител, ќе останам до крај, не поради тоа што сакам, туку затоа што сметам дека заслужувам да бидам на чело на оваа институција“, изјави Јанева во мај годинава.

  Премиерот Зоран Заев денеска од прес-конференција, која заврши неколку минути пред објавата на оставката на Јанева, ги покани политичките партии на лидерска средба на која, меѓу другото, треба да се разговара и за Законот за јавно обвинителство.

  Паралелно со веста за повлекувањето на Јанева, во јавноста одекна и информацијата за апсењето на менаџерот на 1Тв Бојан Јовановски познат како Боки 13. Според неофицијални сознанија, Јовановски е уапсен поради случај кој против него го води Обвинителството за организиран криминал.

  Името на Јовановски веќе извесно време се вртеше во јавноста во врска со наводите за рекетирање на бизнисмени и политичари, а стигна и до Собранието откако пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, побара од премиерот Заев да го коментира случајот. Заев одговори дека слушнал за случајот и дека од институциите добил одговор оти се води истрага.

  Самиот Јовановски во интервју на својата телевизија пред нешто повеќе од две недели демантираше дека рекетирал и дека заедно со Катица Јанева вршеле притисок врз бизнисмени.
  https://www.dw.com/mk/катица-јанева-поднесе-оставка-уапсен-боки-13/a-49596955-0

  Гo уaпсиле Бoки :rofl::rofl::rofl:
  Кoлку пaри и дa фрлaaт зa Гебелс нoвинaрствo пaк ќе си мучкaaт пa и сaми се aпсaт :rofl: дa не мислaт кoгa ќе пaднaт oвa дa биде oлеснителнa oкoлнoст :rofl:
   
  На Rama, EvAngelos, sjdgo и 3 други им се допаѓа ова.
 2. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.678
  Допаѓања:
  5.836
  И Катица си поднела оставка. А синот нејзин „случајно“ бил вработен кај Бокица во тв. :?:
  Леле, леле, осеќам дека партали ќе летаат од сите.
  https://republika.mk/vesti/makedonija/katica-janeva-podnese-neotpovikliva-ostavka-vo-sjo/
   
  На beret, Rama, EvAngelos и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  600
  Пол:
  Машки
  Kako pa da ne.Ova e samo mackanje oci i otrgnuvanje na vnimanieto na javnosta od skandalite na Zaev.Sega pukna bombata so Martin Neskovski pa im treba defokusiranje na javnosta.Dogovoreno scenario.
   
  На Rama и fana им се допаѓа ова.
 4. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Oвa се е oчекувaнo... Нo нaј смешни ми се дпмне дa не oчекувaaт глaсoви ?
  И oвa се изгледa дoгoвoренo зa прoменa нa влaст кao ќе зaбoрaвиме се штo нaпрaвијa дo сегa.
   
 5. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Бaш ме интересирa дaли Бoки ќе oди вo мaшки или женски зaтвoр дa се рaзoткрие мистеријaтa веќе.

  Милиoн и пoл еврa мaлце, aјде Чoм гaси светлo :rofl:
   
  Последна измена: 15 јули 2019
  На Cka, sjdgo, najjacha и 2 други им се допаѓа ова.
 6. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.678
  Допаѓања:
  5.836
  Секако дека е мачкање очи. Гледај од друга перспектива: кога ти тоне бродот, почнуваш да го фрлаш товарот со надеж дека колку - толку ќе се спасиш. Ама бродот секако ќе потоне порано или подоцна, а капетанот само купува малку време. А знае дека спасувачки бродови (странски фактор) нема и нема ни да има. Ќе го остават да се удави како штакор.
   
  На Rama, ocicka2014, темјанушка и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Где су пaре лудa кoмуњaрa
  267943-galerija-jas-i-boki-13.jpg
   
  На Ivan4e04, Rama, sorbet и 10 други им се допаѓа ова.
 8. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  1.751
  Пол:
  Женски
  Тешко нашава држава што оваа сподоба Боки ни е топ тема- ударна информација за вести.

  Па уште дошол до ниво да управува и да влијае на одлуки на судии. Ај и тоа што си дојде во позиција да искраде толку пари од државата ( народот).
  Путуј Европо, не не чекај нас..
   
  На daylight, Rama, EvAngelos и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  6.094
  Луѓе верувате дека Јанева е обвинителот кај кого се барало ургенции? Сега кај СЈО се најтешките криминали, можно е, но ако и таа земала пари, јаааооо, кое разочарување ќе биде тоа.
   
  На Rama и antonelala им се допаѓа ова.
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.985
  Допаѓања:
  294.297
  Мене ова не ми е јасно-Ката поднела оставка ама ќе почнела да важи во моментот кога ќе донеле Закон за СЈО.

  Дали тоа значи НИКОГАШ?!
   
  На Rama, kukla21, LejlaD и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.297
  Допаѓања:
  27.206
  Пол:
  Женски
  На Rama и WildMk им се допаѓа ова.
 12. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.183
  Пол:
  Женски
 13. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.183
  Пол:
  Женски
 14. LejlaD

  LejlaD Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  95.949
  Пол:
  Женски
  Како специјален јавен обвинител,државата ја плаќаше асолно колку што знам.Зошто баш синот го вработи во телевизијата на Боки.Зошто и беа потребни толку блиски дружби со него.И да не е замешана подруго светло фрла врз неа.Државата и обезбеди доволно средства за биде не зависна,од никого,не мораше пак на синот би се навратила баш таму да го вработи.Но многу работи во нашава мила ни земја не се како што треба,не пак ова.Зоран Заев до сега требаше да застани на здрави нозе,за апсење има и од прошла некогашна власт,а богами се повеќе и околу него,тргнувајќи од прв ешалон па на долу.И да не наоѓа оправдувања како и до сега-овој бил незаменлив,онај бил исто,и смена само во круг по министерства и директорски места.Небаре ринѓишпил,а се повеќе тонеме,ли тонеме....
   
  На Peperutce1115, Rama, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 15. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.183
  Пол:
  Женски
  и кј неа претрес вршат вечерва
   
  На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  1.751
  Пол:
  Женски
  На Rama, EvAngelos, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Сега нема плачки како за Велија.

  А зошто да не верувате? Јас со години сум убедена дека со рекет се бават специјалните, па еден адвокат ме разубедуваше као „немало такво нешто“. :D Да, да, гледам.
   
  На slobodka, Rama, EvAngelos и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  600
  Пол:
  Машки
  Ova e samo teatar javnosta da se zanimava so gluposti a dodeka od druga strana mnogu pogolemi aferi se stavaat pod tepih.Celta e da se pokaze eve kako drzavata funkcionira a kriminalite da si prodolzat bez vlakno da im fali.
   
  На Rama, Troi, Amelia и 2 други им се допаѓа ова.
 19. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.985
  Допаѓања:
  294.297
  Е ај нека не апсат никого тогаш.

  Јасно е напишано дека ова се дела на поединци рекетари и дека нема политичка позадинска поврзаност.


  Сашо Ордановски бил цело време во тек,има напишано колумна.Повикува да се јави рекетираниот за да сведочи, во спротивно тој ќе го каже со име и презиме иќе раскаже детали.

  Нели во кривичниот закон има и еден член кој вели (парафразирам) ,,знаел ама не пријавил,, ??
  Ордановски нема да одговара ако знаел за целава ситуација?


  П.С....дека му е на Бокита круната??:lol:
   
  На Rama, WildMk, LiliBoz и 5 други им се допаѓа ова.
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.261
  Допаѓања:
  29.303
  Пол:
  Женски
  На Канал 5 тече лента дека се врши претрес во домот на Катица Јанева.
  Баш ме интересира што ќе кажат на вести :wasntme:
   
  На Rama и LejlaD им се допаѓа ова.