1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафетин менструал

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од N.A.T.A.S.A, 4 мај 2011.

 1. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Јас редовно ги користам! Дали си штетни?
   
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Кафетин менструал!

  Не знам дали се штетни, ама ако те боли стомак мораш да се напиеш нешто.

  Мене не ми помагаат воопшто, ич, нада. :(
  Две наеднаш - ништо бе, никаков ефект.

  Инаку, составот им е ибупрофен, а има апчиња со истиот состав (име - ибупрофен, ибруфен, бруфен...) од други производители што се далеку поефтини.
   
 3. swanprincess

  swanprincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  27
  Кафетин менструал!

  Јас не користам кафетин менструал, туку Наглесин С и ми помага. Поевтин е, а за тоа дали е штетен па сите апчиња помалку или повеќе се штетни.
   
 4. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  Кафетин менструал!

  Мене ми помага многу. Ако многу ме боли стомак пијам 2 наеднаш. Ми се има случено да се онесвестам од болка, е тогаш пијам Кетонал Форте.
  Кафетин Менструал се штетни исто како кетонал, доколку испиеш 3 наеднаш, додека едно не е воопшто.
   
 5. Gaabbii

  Gaabbii Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  11
  Кафетин менструал!

  Јас кога добивам имам ненормални болки и неможев да поминам без инекција. Но една докторка ми предложи штом ќе почуствувам дека добивам да се напијам два аналгина од еднаш и да видам како ќе се осеќам. Пробав и кај мене стварно делуваше, за кратко време ми престануваат болките. Пробајте вие може ќе биде исто како кај мене. А за кафетин менструал немам позитивно мислење зашто слушнав дека за желудникот биле лоши! позз
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.342
  Допаѓања:
  80.201
  Пол:
  Женски
  Кафетин менструал!

  Штетни или не, не ги користам бидејќи едноставно не ми помагаат - ко воопшто да не сум се напила никакво апче! Си пијам еден или два аналгина (во зависност од болката) и чајче од нане или мирудии било какви и за едно 10-15 минути ми се смируваат болките. :)
   
 7. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Кафетин менструал!

  ^ Се пронајдов ,и мене освен чај од нане ништо друго не ми помага ни кафетин ни кетанол ,ништо!
   
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Кафетин менструал!

  Мене ми помагаат. Имам јаки болки, порано пиев по 2 таблети одеднаш, сега ја намалив дозата на 1, и ми делуваат :)
  Едно време сакав да ги сменам, па прашував кои се други добри таблети, но ми кажуваа дека овие се правени баш за таа намена и се помалку штетни од сите останати.
   
  На N.A.T.A.S.A му/ѝ се допаѓа ова.
 9. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  932
  Кафетин менструал!

  Јас ги пијам редовно. Ниедна менструација не може без апчиња да ми помине. Се убивам од болка, така да не ми е гајле дали се штетни или не, или апчиња или болница и инекции ( и до тоа имам стасано). Од сите до сега апчиња што ги имам пробано од овие Кафетинов намногу ми поминува болката.
   
 10. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Кафетин менструал!

  Првиот ден од менструацијата ме убива од болка и затоа си напивам по едно од кафетин менструал. Мене ми помагат ама имам слушнато дека биле штетни! Па ако се штетни нема да се произведуваат :D
   
 11. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Кафетин менструал!

  Абе ап4иња, како ап4иња, нема некои што не се штетни, ама според мене напиј се 2-3 ап4иња у месецот поарно, отколку да се онесвестиш од болка па да се испокршиш, пупупу...
  Ина4е и јас си пијам кафетин4е, они ти се факти4ки Ибупрофен+ некои помошни состојки , имаш и посебно Ибупрофен по 400 или мислам и 800мг имаше, за мигрена еден 4овек знам ги пие...
  А на Налгесин Ц што им е составот????
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Кафетин менструал!

  И јас ги пијам затоа што во првите денови од менструацијата имам многу болки. Ми помагаат, а кога болките се неподносливи пијам две одеднаш. Не мислам многу на тоа дали се штетни или не, сепак кога ме боли стомак морам да се напијам нешто, инаку не се издржува. :doh:
   
  На N.A.T.A.S.A му/ѝ се допаѓа ова.
 13. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.720
  Допаѓања:
  17.603
  Пол:
  Женски
  Кафетин менструал!

  ЈАс прво пиев кетонал престанаа да ми помагаат,па кафетин менструал и тие веќе не ми помагаат,сега ме спасуваат само ибупрофен далеку поефтини,а не ме боли воопшто стомакот функционирам цел ден,јас дури и кетонал кога пиев цел ден имав болки големи.НЕ знам што е со мене,наскоро ќе посетам гинеколог,ама овие болки не ми се нормални
   
 14. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.162
  Допаѓања:
  22.994
  Пол:
  Женски
  Кафетин менструал!

  мислам дека не се штетни,јас пијам редовно по 1 ко ќе имам менструација,умирам од болки ,ама 1 ми помага,за разлика од некој шо имам слушнато 3 не му помагале...сепак мислам дека не се штетни,а имам слушнато дека со кетоналот се оштетвал желудникот.
   
 15. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Кафетин менструал!

  Јас пиев по 2 апчиња кафетин менструал на ден, баш кога добивав. Ама, толку ми е мачен првиот ден, и имам такви големи болки, што и цела табла да ја испиев немаше да ми помогне.
  Во аптека ми ги препорачаа беналгин и од тогаш само тоа пијам. И пола беналгин ми е доволен за да ми ги смири болките. Многу е поефикасен од кафетинот!!
   
 16. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Кафетин менструал!

  Јас понекогаш имам страшни болки и се до пред една година редовно ги користев. Ми помагаа навистина, ама решив да ги откачам и да пробам некои други методи за смирување на болката.
  Првиот ден од менструацијата обично имам најголеми болки и тогаш знам да мавнам еден туш, да се напијам чај од нане и да легнам да одморам. И еве веќе една година воопшто не ги користам :)
   
 17. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  Кафетин менструал!

  и јас пијам(2 во денот) бидејки секогаш ми касни по 10-15 дена и кога ми доага се "порагам" не ми помагаат многу па затоа и ставам топла вода на мешето и така едвам преживувам првите 2 дена :D
   
 18. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.527
  Допаѓања:
  95.585
  Пол:
  Женски
  Кафетин менструал!

  Ма какви Кафетин менструал. Моиве болки тоа не ги смирува!!! Исто ко Ц витамин да сум се напила. Последната менструација пиев Бруфен 400 мг од болки. Сега треба да дојде па од сега се плашам ако ми е како прошлата ќе биде интересно!!!
   
 19. The.Rainbow

  The.Rainbow Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  32
  Кафетин менструал!

  Јас имам болна менструација али не ги користам пошто се обидувам да издржам.Не сакам за џабе со апчиња да го трујам организмот кога знам дека можам да истрпам првите два дена.Инаку за вие кои немате болки мое мислење да не го зимате.А вие пак што имате ако ептен не можете тогаш земете си го ;)
   
  На monalisa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Кафетин менструал!

  Јас имам многу болна менструација и болката никако неможе да помине без апче. Имам пиено каферин менструал и не ми полага. Само кетонал форте ми помага. Да знам дека е штетен ама тоа е :)