1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафетин менструал

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од N.A.T.A.S.A, 4 мај 2011.

  1. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Кафетин менструал!

    Јас немам премногу болна менструација (фала Богу), но сепак првите два дена пијам по едно апче, ректо две на ден. Знам дека не се штетни кафетин менструал и нормално е да се пие по две при јаки болки. Но за тие што имаат неиздржливи болки (пр. сестра ми) овие апчиња не и помагаат воопшто, едно време пиеше кетонал но подоцна и рекоа дека се премногу јаки за желудникот тие и да ги пие. Помага шише со топла вода на стомак. Не ни е лесно ич на нас женскиве
     
    На monalisa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Кафетин менструал!

    Ме боли само првиот ден,кога добивам менструација! Не можам да трпам многу болки и затоа пијам по едно кафетин менструал! Многу брзо ми делуваат и за пола час ми се намалува болката!
     
  3. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Кафетин менструал!

    Мене овие ама ич не ми се ефикасни.Џабе ги купив,ќе се напијам ,болката ја нема едно два саати и потоа пак се појавува,па мора пак да пијам.
    Затоа секогаш кога имам добиено-оти имам големи болки ,си пијам кетопрофен 100мг и :whew:
     
  4. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Кафетин менструал!

    Кај мене помагаат, пијам само една таблета првиот ден и болката поминува за околу половина час
     
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Кафетин менструал!

    го ористам и ми помага
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кафетин менструал!

    Ги немма користено, ама како што знам тие се 100% ибопрофен. Јас си пијам ибопрофен и сум презадоволна. да не се тие нема да можам да ја преживеам менструацијата.
     
  7. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    Кафетин менструал!

    мене ми се добри,нив ги земам кога ке ми се јават болки и ми помагаат секогаш.
     
  8. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Кафетин менструал!

    За среќа немам болни менструации ама кога ќе ме фати :@ и си земам Кафетин нз мене ми одговара баш сум задоволна :)
     
  9. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Кафетин менструал!

    Ми помагаат.

    Секогаш кога имам менструација пијам по две/три на ден бидејки имам ненормални болки и ми ги смирува болките. Само лошо е што има краткотрајно дејство. Мене болки ми се ублажени за саат/два потоа повторно треба да се напијам. |(
     
  10. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Кафетин менструал!

    Дали се штетни или не неможам да коментирам, ама јас сум алергична и на кафетин менструал и на кафетин колд (веројатно имаат некоја состојка во себе што ја содржат што ми предизвикува алергија). Еднаш во животот имам пиено кафетин менструал и за 15 минути добив исип,црвенила по кожата, ме чешаше ненормално многу и беше пропратено со гушење. После тоа одма на лекар со инекции синопен и дексаметазон (мислам дека не ги утнав тие инекции беа) и напредните 3-4 дена на инекции исипот по кожата се повлече. Потполно исто ми се деси и и со кафетин колд - се напив кога бев настината. Првиот пат мислев дека алергиајта ми беше од купката која ја сменив, ама после истото што ми се деси со кафетинот сватив дека сум алергична на нив и веќе немам пробано, и нема да пробам. А за болки при ментстуација си пијам кетопрофен (мислам дека се со исти состав како кетонал, само што не се капсули и не му пречат на желудникот).
     
  11. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Кафетин менструал!

    Пијам само кога ептен ме боли стомахот..а да секое апче си е штетно колку повеќе го користиш ...
     
  12. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Кафетин менструал!

    Благословен да е во тие тешки мигови. Амин. :angel:
     
    На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Кафетин менструал!

    Кога имам јаки болки(што не се издржуваат особено првите 2 дена) пијам, или по пола или цело одеднаш, 2 одеднаш не сум се напила никогаш.
    Мене ми помагаат иако гледам да не пијам никакво, ама кога болката е посилна од разумот без двоумење пијам(а секоја друга физичка болка можам повеќе да ја издржам, ама оваа не можам да ја поднесам, и малку да ме боли ми се чини ме кини и ме прави многу нервозна) сега за штетни, па има некое апче што не е штетно?
     
  14. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Кафетин менструал!

    Aко овие се штетни, тогаш Кетонал се смрт.
    Инаку е чиста маркетинг сегментација направена на апчињата. Тука некаде се со составот на Кафетин колд, само друга амбалажа, боја на таблетата и слично.
    Не делуваат тие, делува пласибо ефектот.
     
  15. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Кафетин менструал!

    Обавезно пијам Кафетин менструал првиот ден. Не можам без нив :) Имам болки, јаки, и некогаш и по 2 апчиња пијам. Многу ми помагаат.
     
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Кафетин менструал!

    Помагаат ако не се има големи болки! Мене едно ми е доволно! За оние кои имаат појаки мислам дека треба да се наоијат по 2! Но сепак не треба да се претера со апчиња! Не пијте коге немате премногу болки, или пак само едно е доволно 8)
     
  17. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    јас еднаш во животот ги имам пробано и се исповракав, можеби не беше од тоа ама веке не пијам такви
    , а сега пијам БЕНАЛГИН луге чудо од апче пола пијам за миг ја снемува болката мене како што ме боли
    30 денари е лента и многуу помага пробајте нема да зажалите :!:
     
  18. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Имам многу болни менструации и ако не се напијам апче неможам да издржам некогаш пијам и 2 аналгина кога немам кафетин мен. и ми поминува. Ич несакам да ги пијам апчињата ама ете болките не се поднесуваат. :)
     
  19. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Еднаш имам пробано пошто немав ништо друго при рака, на школо бев па ми даде другарка. И никаков, никаков ефект немаше. Првите ден - два кога имам болки, само Спазмекс ме спасува, ништо друго.

    А да не се напијам ништо нема теоретска шанса. Зошто да трпам кога има начин за пола саат да престане да ме боли скрос.
     
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Јас имам пиено 2 пати и после тоа си испив кетонал. Не ми помагаат воопшто. Ни 1% не ми ги намалуваат моите менструални болки. Плачев после тоа низ дома од болки. И да ако овие се штетни тогаш кетонал е отров. Ама јас да не сакам да се трујам? Моите болки траат 24 часа најчесто и пијам 3 апчиња на 8 саати, 2 кетонал и едно спазмекс. Ако не испијам мислам дека со рака ќе си ги извадам јајниците.
    Кафетин меструал не е апче за мене.