1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кашлица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од eva23215, 15 мај 2011.

 1. eva23215

  eva23215 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Во последно време многу пушам. по 1 или 2 кутии на ден. 1на кутија во 1 час. имам 13 години.почнав многу да се закашлувам, а не ме боли грлото. навечер неможам да заспијам поради кашлањето. дали е од цигарите, и дали може да престане некако? Ве молам помогнете ми :) Фала однапред :)
   
 2. lovely91

  lovely91 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  3.281
  Пол:
  Женски
  Многу кашлам, посебно навечер..можно ли е да е од цигарите??

  На 13 години си почнала да пушиш цигари ,бравос :^) секако дека е од тоа,млада си сеуште,и најдобро ке е да се откажиш од цигарите... а само од себе дека ке престане кашлањето no way ;)
   
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.390
  Допаѓања:
  87.639
  Многу кашлам, посебно навечер..можно ли е да е од цигарите??

  Ако продолжиш со ова темпо, времето кога само си кашлала ќе ти биде убав спомен.

  п.с. купи си електронска цигара
  п.с.2. колку ми е безврска што на дете од 13 год треба да дадеме совет за откажување од цигари.
   
  На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  Многу кашлам, посебно навечер..можно ли е да е од цигарите??

  две кутии на ден а само 13 години девојче што правиш ти дај намали малку и јас пушам ама две кутиии тоа е многу за мене а можно е да ти е кашлањето од цигарите намали малку и ке видиш подобрување
   
 5. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.399
  Пол:
  Женски
  Многу кашлам, посебно навечер..можно ли е да е од цигарите??

  Најголема веројатност е дека е од цигарите и совет освен-престани да пушиш цигари-не верувам дека ќе ти помогне.
  Ако после откажувањето од цигари не осетиш подобрување јави се на лекар.
  Вистина е ова, дури и жалосно. Наутро кога тргнувам на работа гледам деца од основно што тргнуваат во школо но прво одат во продавница да купат цигари. А да им речеш мала си за цигари аии ќе те направат заостанат во времето. Треба поголема контрола од страна на родителите, особено во тие години кога се во пубертет и телото им се развива. Клучот е во домашното воспитување.
   
 6. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  373
  Многу кашлам, посебно навечер..можно ли е да е од цигарите??

  Не не е можно, продолжи да пушиш, колку повеќе толку подобро. И две кутии малку ти се, поготово за твоите години !!!
   
  На eva23215 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eva23215

  eva23215 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Многу кашлам, посебно навечер..можно ли е да е од цигарите??


  а ако продолжам да пушам, ама помалку, ќе помогоне ли тоа?
   
 8. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Многу кашлам, посебно навечер..можно ли е да е од цигарите??

  Леле девојче имаш 13 години :fubar: Фрлај ги цигарите одма!
  Не бе не ти е кашлањето од тоа |(
  Господ нека ти е на помош ако продолжиш!
   
 9. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  Овие дена имам страшна кашлица бев на лекар и ми препиша антибиотици но ете втор ден и се полошо и полошо ми е . утрово се напив маргарин , шеќер и млеко ( сето тоа заедно) и мислам дека малце ми се ублажи . кажете ми вие некое ваше искуство а и домашни рецепти кои ги применувате мислам дека ке ни користат на сите.
  поздрав
   
  На Lallly му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.380
  Не знам за домашен рецепт, ама мене секогаш при кашлица ми помагаат сирупиве што се продаваат без рецепт.
  Ако е сува кашлица можеш да земеш Herbifit, ако не е Проспан, Хербион...
  Можеш да пробаш и сируп со тегавец на Dr. Theiss.
   
 11. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  вчера кашлицата ми беше течна но денеска почнаа градите веке да ме болат а и немам веке толку за искашлување
  дали е добар од јаглика тој сирупот за искашлување ?
  кој тебе највеке ти помага?
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Кашлица. |( Ауу секоја година по неколку пати мака мачам со неа. А најлошо е тоа што ни јас самата незнам што ми ја предизвикува, се појавува од време на време и поминува.
  Инаку, мене за искашлување најмногу ми помогнал Проспан. :)
   
 13. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Јагликата помага, а исто така и медот помага.
   
 14. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.380
  Мене Хербион многу ми помага, можеш да пробаш, беше ли на доктор, што ти кажа? Ти препиша ли нешто?
   
 15. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Мед со ракија маче пробај, мене мн добро ми прија, и кашлицата одма после првата лажица ми се намалува :)
   
 16. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  бев уште пред 3 дена ми препиша антибиотици нив ги пијам ама сега ке морам и сируп . многу ми олеснува маргарин со шекер и млеко кога се напивам одвратно е но како да ми ги омекнува дишните патишта .
  верувајте неможам да спијам од што се давам

  тој проспан сирупот за колку време делува?
   
 17. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  нестленце а го пиеш тоа и кога пиеш антибиотици ? знаеш дека алкохол е .
  цмокче
   
 18. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Секој ден по една лажица си пијам, тоа е добро за се, иде нешто како Сара Вита, ова шт го рекламираат :)
  Незнам само како е рецептот, мене дека во шише од кило и пол ми е направено, знам само дека има ракија и мед, и уште нешто, ќе прашам и ќе ти кажам, а и нема врска дали пиеш апчиња или не, се работи само за 1 лажица и плус не е до толку со алкохол.
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Сируп од исландски лишај, го има и по аптеки а го има и што го прават во домашни услови - подобар е.
  Прегориш 2 лаж шеќер и ставиш млеко да зоврие - го обожавам ова а исто така и чај од прегорен шеќер со многу лимон и мед.
  ДОбар е и оној сируп од тегавец а чајот од бел слез е незаменлив, исто така има и сируп
   
 20. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  ај плис нестленце дознај за составот
  славица туку што купив сируп од јаглика ама ке те послушам за чјот од бел слез па белки побрзо ке ми олесни
  аптекарката рече дека многумина се жалеле на овие симптоми и бил некој вирус . вели 2 недели вака ке ми било лелее и реков како ке издржам толку време
  уф упм
  пазете се девојки оти се пренесувал многу лесно
  а верувајте многу е лошо
  ве бакнувам