Квиз

Дискусија во 'Форумски игри' започната од Lovely, 2 февруари 2010.

 1. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.826
  Пол:
  Женски
  Аууу,грозно,луѓе кога јадат човечко месо!
  Кој е највисок врв во Македонија?
   
 2. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  91
  луѓе кои јадат други луѓе и тоа со апетит, гурмани бре сакаат све да пробаат

  Што е хемофилија?
   
 3. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.054
  Пол:
  Женски
  Наследно крвно заболување кај кое крвта тешко се запира.
  Што е тоа емпатија?
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  46.394
  Разбирање на туѓи чувства, сочувствување.

  Со што треба да се комбинира железото од исхраната за најлесно да се апсорбира во организмот?
   
 5. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  51
  Кобилино поле или Голем Кораб со 2753 метри надморска височина...


  За железото, најдобро е свеж зеленчук, како на пример спанаќ...  Што е Словенска Антитеза?
   
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.382
  Пол:
  Женски
  Словенска антитеза мислам дека беше стилска фигура (ако добро памтам ) , прво се прашува , па се негира прашањето па се дава одговор.
  Од што се прави боза ?
   
 7. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  51
  Бозата е освежителен нискоалкохолен (1% алкохол) пијалок кој се добива со ферментација на брашно од пченица или брашно од просо, шеќер и квасец.


  Најдобра боза во градот? :lol:
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  46.394
  Апче, се знае! И шам пасти исто :D

  А најдобра лимонада? (помошЧ 10 денари мала чаша :lol: )
   
 9. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  28
  Нема да можам да одговорам на прашањето,јас сум провинцијалце :) Ама се заиграв на форумскиве игри и до оваа стигнав.
  Што е калеидоскоп?
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  46.394
  Еве, во Скопје ако ти се пие лимонада, во Шехерзада е. Грешно ја формулирав помошта, требаше да пишам дека е слично со една турска серија со шпански карактер, синхронизирана на македонски јазик...
   
 11. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  51
  Рубрика во Вест :lol:

  Калеидоскоп е оптичка справа со форма на цевче во чија внатрешност се поставени две или повеќе чифта рамни огледала и парчиња разнобојно стакло кои при вртењето на цевката се огледуваат во огледалата како многубројни симетрични фигури  Што е стенограм?
   
 12. la.chica

  la.chica Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  0
  ракопис или говор напишан со стенографија

  што е лимфо терапија?
   
 13. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.054
  Пол:
  Женски
  Може ли la.chica да ни го каже одговорот за да можеме да продолжиме понатаму???
   
 14. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.467
  Moze li da prodolzime ponatamu, poso nikoj ne go znae odgovorot na prethodnoto prasanje? Eve jas ke pocnam so drugo prasanje.
  Sto pretstavuva amortizacija?
   
 15. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  51
  Дефинирај амортизација од кој аспект :lol:


  Од економски аспект:постепено отпишување на вредноста на инвестираниот имот, треба да се изрази намалувањето на вредноста на зградите, машините, уредите и инвентарот поради употребата, односно дотраеноста

  Од правен аспект: правна судска постапка со која загубените вредносни хартии и документи се прогласуваат за неважечки (мортификација)

  И од механички: ублажување на потресите при движењето на автомобил


  Што е персонификација?
   
 16. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Персонификација е стилско изразно средство. Давањето човечки особини на предмети или појави се вика персонификација.

  Што е хипокрит?
   
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  46.394
  Моооре темелен одговор.... фала, ова правново не го знаев :lol:
   
 18. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.467
  Хипокрит е човек кој прави нешто спротивно од она што го кажува ( се преправа или лаже)
  Што е хипноза?
   
 19. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  91
  Состојба слична на сонот или полусонот, хипнотизираниот се потчинува на волјата на хипнотизерот.

  Што е комформизам?
   
 20. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.054
  Пол:
  Женски
  Сообразување, приспособување, прифаќање на нечија идеологија, мислење и сл. од користољубиви или опортунистички причини.
  Што е тоа карма???