1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кетони во урината

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maichka, 2 декември 2015.

 1. maichka

  maichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,

  Денес правев детална крвна слика и проверка на урината.Се ми е како што треба само кетоните во урината ми се позитивни.Прогуглав малце но не најдов дефинитивен одговор од што ми се позитивни и што понатаму.Дали може некој од вас да ми помогне.Фала Ви многу :D
   
 2. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  928
  Допаѓања:
  896
  Кусо речено ги има при гладување, кога се трошат протеините од организмот и при диабетес.
   
 3. maichka

  maichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Фала многу
   
 4. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  362
  Пол:
  Женски
  Кетони во урината има при разградба на масти. На пример ако си на диета или вежбаш и слабееш ќе имаш кетони во урина. Кај дијабетичарите се јавуваат бидејќи клетките не се снабдуваат со шеќери, т.е шеќерот го има во крвта, но клетките се гладни, па затоа организмот ги разградува мастите до шеќери за да ги користи и има кетони во урината.