1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кефир-долго чуваната тајна за здравје и долговечност на Кавказ,што лечи се

Дискусија во 'Канта' започната од peperutka87, 17 април 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  “Кефир”, е пробиотски млечен производ, што од дамнешните времиња им е познат на жителите на Кавказ.

  Според преданијата зрнцата и упатствата за негова подготовка староседелците ги добиле директно од пророкот Мухамед, заедно со заповед за чување на тајната.Се смета како еликсир на младоста, животот и долговечноста.Жителите на Кавказ, за кои се верува дека виталноста и долговечноста ја должат токму на секојдневното уживање на овој лековит напиток, со векови љубоморно ја чувале тајната за подготовката на кефир.

  Kefirpilze-300x198.jpg
  Ме интересираат вашите искуства со пиење на кефирот,дали воопшто го пиете,позитивни искуства евентуално негативни,за што конкретно ви има помогнато кефирот и слично .
   
 2. artemidis

  artemidis Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  2.013
  Пол:
  Женски
 3. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.