1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кивање со крв

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од baby dool, 15 јануари 2016.

  1. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Е де, што го нападнавте девојчето веднаш..во последно време изгледа сериозен одговор на форумов не може да се добие.|(
    И мене сега ми се случи при кивање да ми потече крв од носот, но за разлика од девојката што ја постави темата не сум толку потресена.
    Деновиве (4,5 дена) константно ми тече носот, и најверојатно поради тоа ми протече крв.
    Инаку @baby dool, мислам дека нема простор за паника прогуглав малку и налетав на нешто што би не смирило:
    Најчесто крвавењето од носот е предизвикано од мали жили во листот на внатрешноста на носот кои пукаат и крвават. Тие се меки вени, кои се наоѓаат во близина на површината. Најчести причини за крвавење на носот се:

    - Чепкањето во носот

    - Настинка или алергија (кашлање, кивање)

    - Сув воздух (обично во зимо)

    Крв од носот може да тече и при механичка повреда, на пр. удар со топка во спорт.
     
  2. baby dool

    baby dool Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    ти благодарам инаку веќе се смирив знам дека не е ништо озбилно инаку на мене не ми е течел носот никогаш мене ми беше тоа од грлото кога кивнав и затоа дигнав паника а носот не ми потече крв
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.584
    Пол:
    Женски
    Крв во искашлок е прв симптом при туберкулоза.
    Одете си на лекар не туку гуглајте.