1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кламидија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bibikim, 20 декември 2009.

  1. tina1985

    tina1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    здраво
    ме интересира дали некој правел испитување за кламидија на гинекологија во клиника?
    Дали тоа испитување е точно, бидејки на микробиологија тестирањето било на друг принцип
    мене на клиника ми ги кажаа резултатите за 15 минути, и затоа малце чудно ми беше,
    поздрав
     
  2. casperr

    casperr Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    не сум во многу долга врска и се уште имаме односи само со кондом. . .на партнерот му најдоа кламидија и он крена паника,јас два пати се испитував и негативна сум,прима моментално соодветна терапија ама ме интересира дали може тоа да му влијае на плодноста и како се добива??? и дали може и јас да ја имам и да не се покажува ако е во рана фаза?????
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Се добива по сексуален пат, а на плодноста може да влијае само ако била присутна со години и не се лечела.
     
  4. freund

    freund Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    1
    ДЕВОЈКИ СО ШТО ЈА ЛЕЧЕВТЕ КЛАМИДИЈАТА , КОЈА ТЕРАПИЈА . МЕНЕ МИ КАЖАА КЛАМИДИЈА СО ХПВ 39 , НЕ ЗНАМ КОЛКУ Е СТРАШНО И НЕ МОЖЕВ ВО ТОЈ МОМЕНТ ДА СИ ЈА ПРАШАМ ДОКТОРКАТА ДЕКА БЕВ ЗБУНЕТА ОТИ МИ КАЖА ПЛУС И ЦИН1 И ТАКА. ПИЈАМ СЕГА ЗА СЕГА АЗИМЕД (ШТО МНОГУ СЕ ЈАКИ СЕ ЖИВО МЕ БОЛЕ + ПОЛИГИНАКС ВАГИНАЛЕТКИ . ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ. ПОЗДРАВ И ФАЛА ВИ
     
  5. freund

    freund Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    1
    Супер што си ја излечила кламидијата. Дали можеш да ми кажеш искуство со што ја лечеше . :)
     
  6. danceniki

    danceniki Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    девојки кажете ми дали лесно се лечи кламидијата и дали откако ке се излечи мозе да има проблеми со забременување?
     
  7. momo

    momo Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки јас сум нова па ако сакате можи да ми помогнете во една работа јас сум од прилеп и досега немам појдено на гиниколог сакам да појдам ама ми е страв дали таму земаат брис и дали ако ми откријат некоја инфекција че остани тајна меѓу мене и докторката и колку пари од прилика коста на приватно и дали записуваат во книшката ве молам за помош
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    А зошто ти е страв? Ако има потреба ќе земе брис и сигурно нема резултатите да ги разгласи по цел град, таман работа. И да, ако ти е матичен, ако ти препишува лекови - задолжително ја пишува терапијата во здравствената книшка, а секако и во твојот здравствен картон кој го држат таму. Мислам дека и приватните исто ја запишуваат терапијата во книшка, ама не ме држи за збор.
     
  9. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    девојки,,,дали доколку постои кламидија тое ќе се покаже на пап тест....какос омневанје,,па потоа гинекологот да направи другои анализи за да се утврди)микроболошки)...или мора директно микробиолошки да се испита за да се утврди..........страв ме има фатено,,бидејки јас кога направив пап мнемаше ништо,не ми спомна гин,кламидија....па се прашувам дали ако имаше тоа ќе го покажеше на папот?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Нема да се покаже кламидија на ПАП тестот, тоа се докажува микробиолошки, со земање на брис стриктно за кламидија.
     
    На Sara B. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25

    фала за одговорот...некако страв ме има фатено да не имам кламидија....еден период имав така болки во јајниците,,засилено белопрање...јас мсилев од прелада..тоа беше пред точно една година..и потоа смао се повлече со многу пиење чај од брусница,и почесто мокрење...сега не знам дали беше кламидија...сега фала богу немам такви болки.,....дали ако се утврди кламидија може да се излечи,,,страв ме има фатено од неплодност...а сега кога ќе отидам на гин,обавезно ќе побарам таков тест да направам...
     
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Може да ми кажете што поточно сте пиеле за лекување на Кламидија? Сумамед колку дена сте пиеле и по колку на ден? Мене матичната ми кажа да земам Сумамед и јас и сопругот да пиеме но не ми кажа колку долго и по колку. :( Вртам кај неа на мобилен но не ми крева. Ве молам кој има искуство со ова нека пише
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Сумамед како јак антибиотик го имам пиено одамна кога имав грип. Ако не се лажам има само 3 таблети и се пие по 1 на ден. Ако не ти кажала матичната сигурно пишувало на рецептата и аптекарката која ти го дала би требало да ти каже и пише на лекот
     
  14. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    дали че можи да ми кажите колку пари се тие микробиолошки тестови за кламидија?дали зима брис матичен гинеколог..или?,,,,јас лани ова време изгледа имав симптоми за кламидија,,а немав поим..дали сега е веќе касно???и ккао се лечи кламидијата?ако е касно замене супер сум оплескала...
     
  15. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Бризот се носи во микробиологија,значи ке си побараш од матичниот гинеколог да ти земе брис,ќе го спакува и веднаш го носиш сама на микробиологија,со картонче е околу 150 ден мислам,чекаш околу 2 дена ,иначе мислам дека може да се провери и преку крв,така би требало да е поточно,ама не секаде прават такви тестови,поз
     
  16. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    девојки...денес бев на гинеколог....итн..ги направив сите микробиолошки тестови...итн..и гинекологот ми рече дека кламидијата не е страшна како што пишува на нет...итн....дека предизвикува стерилност....тој ми рече се лечи брзо кламидијата и толку...нема никаков проблем...
     
  17. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    немам кламидија,,ни уринарни инфекции.....
     
  18. bajadera22

    bajadera22 Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    decki,dali moze nekoj da mi objasni kako se pravat mikrobioloski testovi kaj maz, dali boli i slicno?
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.715
    Пол:
    Женски
    Не боли, микробиолошки тестови ако мислиш на урина или евентуално сперма, брис и слично. Урина и сперма си знаеш веројатно, си носиш во чашка, а брис исто не би требало да е болно, кај уролог со стапче се зима брис од главицата и од наборите и се носи на микробиологија да се испита, не боли ништо нека не се сеќира тој маж многу многу :D
     
  20. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Зависи каков брис му земаат,малку непријатно ако му земаат бриз од уретата бидејки стапчето мора да навлезе малку подлабоко а и мора претходно најмалку три часа да не мокри,но кратко трае неколку секунди.За друго мислам не боли.Затоа најубаво прашајте си за каков брис се работи.