Кламидија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bibikim, 20 декември 2009.

 1. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  2.226
  Flazilot gi piese samo ti ili i partnerot? kako gi piese 7dena po 2? i partnerot 5 ili? bidejki taka mi e preporaka od ginekologot ama uste ne sum pocnala
   
 2. EMILI80

  EMILI80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  може ли некој да ми каже,јас се лечам од кламидија а имам две деца мали,постои ле можност и на децата да се пренесе бактеријата?
   
 3. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  196
  девојки има некој искуство со бременост и кламидија ?
   
 4. rupanzel

  rupanzel Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  И мене ми открија кламидија иако прво ми велеа дека е кандида, али при лекарствата и сама си открив дека лечам кламидија....кога ојдов кај матицен ми рече јас грешка сум се изразил.... :@ примав терапија од антибиотик Еритромицин и јас и мојот сопруг цела седмица и пак правев контролен брис, но преку крв и бесе се ок ........мене ми кажа матичната дека лошо е ако не можеш да останес бремена а доколку си бремена или ке се излеце или ке ја носеш со мал процент......и јас бев препласена и сега е се ок...поздрав
   
  На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sena1

  sena1 Нов член

  Се зачлени на:
  26 декември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво Феминки за прв пат :)
  Бев на преглед и пап тестот показа цин 1, а микробиолошките брисеви кламидија..од постовите што ги прочитав сите имаат различна терапија (извинете ако грешам). Мене ми препишаа сумамед од 500г две таблети заедно да ги испијам навецер а од следниот ден да почнам пијам капсули доксицилин 2*1 десет дена и вагиналети еритромицин од 500гр 11 денови од поцетокот до крај на другата терапија. Многу сум исплашена и незнам што да правам ова се некако премногу антибиотици...
  Исто сакам да ве прашам дали некој целосно се излечил од кламидија, има милион страни кои пишуваат за ова заболување и недај боже ептен страшно, од воспаление до неплодност.
   
 6. lollipop93

  lollipop93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  86
  ЗДраво девојки сакам да ве прашам нешто сите оние кои имале или имаат кламидија.Дали може потполно да се излечи , има ли некој др начин да се излечи како со нешто од алтернативна медицина и дали е мн опасна.Дали некој ја има лекувано кламидијата со Лекоклар т.е кларитромициниум ве прашувам бидејки имам и др бактерија па ме интересира дали тој лек е за кламидијата или за другата бактерија пошо докторот ми даде само едни лекови за лекување на бактериите :?: позз фала :*
   
 7. simicka

  simicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  90
  Па јас мислам да бидејќи имам читано дека и тој лек го даваат за кламидија а има широк спектар на бактерсики дејство така да веројтно ке дејствува и на другата бактерија . И мене ми дијагностицираа кламидија прво ми препишаа доксициклин 10 дена по две на ден значи 20 таблети пак беше тестот поситивен после тоа ми препишаа ертитомицин 21 таблета по три на ден значи 7 дена ама неуспев да ги допијам добив мачнини и пролив од лековите пиев само 4 дена пак ми направија брис и пак бесе позитивно и после ми преписаа азитромицин (сумамед) 6 апчиња по шема првиот ден 2 на 12 часа па два дена пауза па три на 12 часа и последното после 24 часа заедно со линекс и вагиналетки гинекодактарин заради заштита од кандида поради јаки антибиотици но и покрај линексот после секое апче по еден час до два добвива пролив го прашав лекарот било само двжење на цревата и еве после 3- 4 недели треба да правам контрола и незнам шо ќе правам ако не е помината стомаков ми е целосно уништен и после 4 недели јас имам пробелеми заради нарушена цревна фолра гледам на другиве лесно им минело ама мене не .Го прашав гинекологот дали се лици ми реце да и таа не останува во телото кога ќе се излечи бидејќи е бактерија а не вирус како хпв поздравце
   
 8. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  703
  која е другата бактерија? на самиот резултат си пишува антибиограм за бактериите на кои лекови се осетливи, иначе конкретно за кламидијата само сумамед во комбинација со вибрамицин друго ништо не помага и да опасна е кламидијата ако не се лечи води до воспаление на јајниците и запушување на јајцеводите затоа никако лечење со алтернативна медицина
   
 9. simicka

  simicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  90
  Јас правев тестови со брис во хигинески завод а пота и во авецена која била рефернтна лабораторија з Македонија и немаёше на резултатите антибиограм како што напишав погоре од доксициклин т.е. вибрамицин не ми помина , после нецелосна доза еритомицин поради нус пијави пак не помина и на крај ми дадоа сумамед 6 апчиња ама не заедно секогаш ској антибиотик посебно докторот не ми ни спомна за вкава кмбинација само знам дека се отровав од антибиотици и ако не ми е поминато незнам
   
 10. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  703
  Јас пиев прво 10 дена вибрамицин т.е доксицицилин на 12 часа, од прв ден на мензис обавезно се пие така , потоа продолжив со сумамед првиот ден две апчиња и потоа уште 4 на 24 часа, и ставав еритромицин вагиналети со нистатин 10 дена. Треба само правиот доктор да го најдеш, ако сакаш ке ти пишам во порака за докторка што мене ми го најде лекот за бактерии а верувај долго време ги лечев :tmi:
   
 11. simicka

  simicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  90
  Па можеш да ми напишееш која е докторката ама веќе сите лекови ги пробав проблемот е со на еритомицниот и сумамедот ми беа пропратени со нус појава незнам како било кај тебе може ти ги поднесуваш колку време ги лечесе еве јас веке 3 месеци нормално со паузите со се прават да се земе брис еве сега нареднава ендела треба да одам пак ќе правам во авецена па ќе видам со ќе биде последниот пат кога ми го препиша сумамедот ми рече е сега ќе го решиме проблемот мене само кламидија ми е дијагностицирана другите брисев беа негативни .
   
 12. lollipop93

  lollipop93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  86
  Другата бактерија е уреаплазма,а имам и кандида.Сега ги пијам лекоклар кларитромициниум,а исто и дечкото 7 дена по 2 апчиња на ден,после терапијата треба да одам на контрола за проверка,а ако не успее ке му кажама да докторот да ми го препише сумамедот штом велиш дека навистина помага.А за уреаплазмата не ми даде никаква терапијам си мислам можда неможе да даде повеке видови на апчиња во истовреме незнам.
   
 13. simicka

  simicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  90
  мене конечно ми излезе брисот негативен го правев во авецена ама само сумамед ми помогна 6 апчиња иако како што кажав тешко ги поднесував добивав пролив после секое примено апче ама со линексот преживеав сумамед е најсигурно изгледа
   
 14. orhidea242

  orhidea242 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  174
  Дали кламидија може да се добие на друг начин освен преку полов однос.
   
 15. Damiana

  Damiana Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10

  Не , кламидија се пренесува само преку сексуален однос, или од мајка на бебе за време на породување, во случај кога мајката е инфицирана.
   
 16. orhidea242

  orhidea242 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  174
  Бидејки немам дете партнер не сум менувала н и јас ни сопругот а сум корфистела базен мислев дали може таму да сум ја закачила
   
 17. Damiana

  Damiana Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Еве еден линк, можеш да прочиташ....http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8513953301&id=113&setIzdanie=22945
   
 18. TheTeacher

  TheTeacher Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  Мажите секогаш велат дека немаат никаков симптом затоа што не им се оди по лекари барем не по лекари што прават вакви тестови. Најдобро женското да си ги направи сите испитувања да види дали има нешто и после да се лечи и мажот.
   
 19. angelinaskopje

  angelinaskopje Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  1
  vaka sakam da prasam bremena sum 12 nedela mi pronajdoa clamidija trachomatis i kandida i mi prepisaaa azitromicin i polygynax ama za polygaynax prpcitav deka ne treba da se koristat vo bremenost ve molam za milsenje za ovie lekovi i za ovie baktreii kolku se stetni ve molam pisete mi pobrzo
   
 20. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  На некоја да не ѝ било препишано цитерал 500 за лекување на кламидија и ако да, колку долго траепа терапијата (секој ден по 2x500) ?