1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клаустрофобија..

Дискусија во 'Психологија' започната од viki44e, 19 мај 2010.

 1. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Клаустрофобијата е мојот најголем проблем .Се плашам од тесни простори и мислам дека ке останам без воздух. :( Во гужва,во дискотеки ме фаќа паника и избегнувам такви места но сепак сакам да го решам овој проблем.Ако има некој совет или сличен проблем како мојот нека пише..Фала однапред :)
   
 2. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  576
  И мене ме гуши, гужва, сакам што повеке да сум на воздух, не сакам мали соби, сакам ширина но не верувам дека е фобија, бидејки фобијата поинаку се манифестира.
   
 3. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  па незнам јас доаѓам до тоа кога дури е и неиздржливо,мислам дека ќе се загушам што стварно ме плаши :(
   
 4. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  576
  Верувам, јас кога сум во гужва се си мислам дека некој ке ме бутне, ке ме прегазат , нема да можам да станам и слично. не знам срцка, бори се против тоа чекор по чекор, мораш да се соочуваш со стравот, јас имав фобија од пожар, дури како мала од страв и во гаки мокрев, направив муабет со мајка ми, отворен, ми кажуваше што икако настанува пожар, ако некаде гори нешто, не ме криеа, ме пуштаа да гледам за да се соочам, сега е ок, с еплашам, но значително помалце.
   
 5. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Па и јас си бев ок не се плашев али после една случка мн се паничам и се плашам исто како тебе.Многу луге знаат за овој мој проблем али незнам како да ми помогнат..Мислам дека треба сама да го совладам ова али незнам како!!!фала за одвоеното време.. :)
   
 6. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  576
  Уживкај бе срц па затоа сме тука да си помагаме колку можеме.
   
 7. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.832
  Пол:
  Женски
  имам голем проблем од истото :( само што во гужва некако се воздржувам иако се гушам до бесвест :(
  исто така клаустрофобична сум на длааааабока површина на вода :) е тогаш веќе не знам како се викам :@ ;(
   
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  495
  Јас ја открив оваа моја фобија уште како малечка кога при играње жмурка се криев во тесни, мали простори како подруми, под кревет, во шкаф и слично. Избегнувам да се возам во лифтови, но некако со тек на време успеав да го контролирам овој страв кога сум во гужва бидејќи секојдневно сум во такви ситуации - прво во автобус, на факс, во дискотека... И како што спомна 2468, и јас имам страв од длабочини! Не можам да замислам да се возам со педалинка во езеро, па после да пливам во длабокото. :)
   
  На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
 9. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Леле и јас во лифт се воздржувам али во автобус кога е фулл неможам и не се возам :) ако треба ке одам пешки но нема шанси да влезам во таа гужва :( фала ви на ситее и ке пробаме заедно да ги решиме нашите фобии :) :)
   
 10. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски
  Па и јас го имам истиот проблем,клаустрофобична сум,се плашам од затворен простор.Како што е спомнато во претходните мислења,за дискотеки,па и мене тоа ме мачи,особено кога има гужва,истото и мене ми доаѓа на памет дека некој ќе ме турне или нешто слично,од лифтови па немам баш страв,ама малце :) понекогаш си мислам ако се заглави,ништо ќе си чекам некој да го одглави лифтот :D некогаш се мислам дали да влезам во лифт,некако ме гуши,како воздух да неможам да земам.Вакво слично доживеав во црквата Аја Софија во Истанбул,бидејки во неа има скали за да се качиш на горниот спрат,арно ама тие скали беа многу тесни и се беше затворен простор,имаше само многу мали прозори,а другото се беше ѕид,како што се качувавме,мене кога ме фати еден страв,си мислев кога ќе излезам,ми изгледаше како да нема крај,но кога веќе се качивме на горниот кат,дека видов простор,ширина,ми олесни.Стварно ептен некако ми беа морничави.Незнам дали некако може да се надмине тој страв,па си останува на тоа,дека постои :worried:
   
 11. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  :( :( :(па неможам никако да го победам тоа чувство и незнам како да реагирам во такви ситуации..Мн често и сонувам дека сум заглавена во тесен простор и неможам да излезам.. :(
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.848
  Пол:
  Женски
  И јас имам блага форма на клаустрофобија. кај мене не се манифестира во дискотеки или таква гужва, ретко ме фаќа паника, ама лифтовите ми претставуваат ептен голем проблем. :worried: Не сум се качила откако пред неколку години во болница со татко ми се качувавме на најгорниот спрат, за побрзо, тогаш се струполив од паника, не можев да дишам, оттогаш кога ќе го слушнам звукот само на лифт, се тресам :worried: Исто така многу ми е страв и неиздржлива паника ме фаќа кога сум затуткана во ќебе, кога ми студи и се покријам и преку глава. тогаш ми се чини дека нема излез од никаде. :x :sweat:
   
 13. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Да да знам како се чувствуваш :( и јас треперам цела и гледам како е можно побрзо да излезам од таа ситуација..Мн голем проблем како што кажав се дискотеките но сега со тоа што е забрането пушење лакше се дише :) :)
   
 14. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  112
  Pa mislam deka vsusnost sekoj covek ima strav od zatvoren prostor e sea nekoj vo pomala nekoj vo pogolema mera. Jas imav strav od lift, ne liftot kako lift tuku ako se zaglavi mal prostor a nemozam da izlezam, ama go nadminav pocnav da si se vozam postojano :) :) ponekogas koga ke se kacam me faka mal strav, mi ima i zastanato edno 4,5 pati i vo toj moment ke me fati panika ama ke ja iskontroliram, ke trgne liftot i posle toa ne se otkazuvam od vozenje povtorno i povtorno si se vozam so lift. Mislam deka ednistven nacin za da go nadmines problemot od guzva ili zatvoren prostor e da se soocuvas so toa i koga ke te fati strav ili panika da probas da se iskontroliras, ke dises dlaboko i ke si se ubeduvas deka vsusnost i nisto nemoze da ti bidne koga sakas mozes da izlezes, ama ke se potrudis vednas da ne izletas niz vrata nego da probas da ostanes vnatre i da ja iskontroliras panikata. Koga toa ke go napravis nekolku pati i ke vidis deka nisto ne ti se slucilo sekoj nareden pat ke ti bide polesno i polesno ;). Samo na toj nacin mozes da si pomognes drugo neznam. Isto i devojkata sto kazuva koga ke se pokrie celata so kebe, sekoja vecer pokrivaj se so kebe kolku sto mozes 2minuti dve bitno e potsvesta da ti se ubedi deka nisto nemoze da ti bide koga sakas mozes da si se otkries, zasto se toa e vo potsvesta.
  pozz devojki pa pisete dali ima podobruvanje
   
 15. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Фала за советот и за одвоеното време ,баш ке пробам и ќе ти пишам,фааалааа поздрав :*
   
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.848
  Пол:
  Женски
  Фала на советот Бјутифул87, ама никако не ми иде, не можам. Сум пробала, и мајка ми има стоено до мене како помала демек ај ништо не ти е, џабе се плашиш, ама не, страв ми е, се потам целата, се тресам, ми иде да изрипам од кревет. Тоа ти е, и кога ми студи се виткам до рамена, ништо повеќе. :worried: Се надевам дека ќе ми помине тоа. Фала на добронамерноста. :)
   
 17. zumbul

  zumbul Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  4
  lele da i jas go iam istiot problem kako vas!!! avtobus narod nema sansi ednas taka me strfi tahikardija.... a bese prepuno a trebase da se simnam bes mojaa stanica me fati panika pocnav da se turkam :( a inace sea peski si idam i si vikam nema sansi bus... a sea mi e golema mana disko samata pomisla deka koa ke mi tekna vnatre deka se gaziii i deka ima mn narod nema zelba:worried: i mene mi e strav kako vas :)
   
 18. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.248
  Допаѓања:
  5.508
  Јас така се плашам особено во лифт..цело време мислам да не се заглавам а не дај боже да сум сама..исто така како што прочитав во претходните постови како помала каде уште се не сум се бутала и под кревети и сегде а сеа нема шанси..
  И од длабока вода се плашам многу бидејќи за малку ќе се удавев и сеа одбегнувам многу длабоко и такви затворени простории
   
 19. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Јас се плашам освен од тесни простори исто од вода на пример да сум во длабоко со педалинка нема шанси да влезам во вода а ме плаши и самото движење на педалинката Бррр :worried: :sweat:
   
 20. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  25
  Во тесни простори јас никако, мислам дека сум готова пред умирање. Исто имам и страв од вода и од височина
   
  На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.