1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клаустрофобија..

Дискусија во 'Психологија' започната од viki44e, 19 мај 2010.

  1. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Кога сум во гужва, во многу тесен простор мислам дека почнувам да се гушам и да ме фаќа невидена паника. Затоа избегнувам гужви. Во тие моменти мислам дека губам воздух. Истото ми се случува и во лифт. :(
     
  2. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Како што кажа еден психолог: Девојче чуде е како си жива ти, го имаш највисокиот степен на клаустрофобија.

    Се разбира за тоа "чудо како си жива" се шегуваше, од клаустрофобија не се умира јас мислам. Но еве каде и да одам што и да правам, ова неможам да го контролирам.
     
  3. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Најголем страв од ливт - а замислете кога бев на екскурзија пред една недела - се заглавив во ливт на 12ти кат. Мислам дека ќе се онесвестев, ама среќа тоа траеше кратко... и после остатокот од екскуризијата не го користев ливтот туку се качував по скали до 13 кат кај што ми беше собата... :D
     
  4. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Не сум клаустрофобична воопшто.Уствари, баш и немам избор-живеам на 9 кат и ако одам по скали, душата ќе ми излезе, така да, лифтот не ми бега :rofl:
     
  5. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.094
    Допаѓања:
    6.833
    Пол:
    Женски
    Клаустрофобична сум од многу мала.Не можам да поднесам затворен простор никако.Не можам да поднесам да сум многу покриена,или пак некој силно да ме гушне и да не ме пушта...Веднаш подивувам,мавам и раце и нозе за да се ослободам.Лифтови избегнувам колку што можам.Единствено не ми ствараат паника дискотеките.
    Кога бев тазе со дечкото во врска,еднаш го испаничив и него.Многу силно ме гушна,ме зафркаваше и од претање носот му го удрив и му го раскрварив.До толку сум...
    Темница мразам исто,никако не спијам во густа темнина.Обавезно мора да ми свети од уличните ламби од прозорот или било што друго.Инаку мислам во земја пропаѓам.
     
  6. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    Не сум клаустрофобична, немам проблем со гужва, темница, лифт и сл. Навечер кога си легнувам, ги спуштам ролетните до крај, ништо да не се гледа во собата за да не се разбудам од светлината на сабајле, бидејќи имам многу лесен сон. Но :!: се плашам од тавански соби, т.е. кога се наоѓам во простории со спуштен таван. Е тогаш, мислам дека немам воздух. Никогаш не би можела да живеам во такви соби.
     
  7. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Еднаш имав напад, ама вистински. Чекавме ред пред дискотека, летно време, нормално сите се буткаат и баш во тој момент престанаа да пуштаат на врата, едноставно пред мене 100 души, позади уште толку, почнав да се тресам, дури и солзи ми потекоа, не можев да дишам, а имаше простор околу мене не дека бев онака стисната и не знам која сила ја добив во тој момент да избуткам толку многу луѓе и да излезам од таа гужва.. Пред тоа немав такви проблеми секогаш сум чекала, од тогаш не ни одам мн по дискотеки. Не знам дали потсвесно е ради тоа или едноставно ми здосадиле :?: Исто имам фобија од лифтови, ги избегнувам секогаш кога можам :sweat:
     
  8. GreenEyedBabe

    GreenEyedBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    23
    Јас девојки порано бев клаустрофобична и тоа ми го имање пренесено мајка ми. Сега немам гајле од ништо, иако се гушев во затворен простор, за лифт да не праам муабет. Сфатив дека се е психа и ја победив.
     
  9. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Голем страв од лифт, ама морам да го користам, иако е ретко јас стално мислам дека ке се заглави, и кога тргнува и кога застанува ми се лоши :puke: Мислам дека никој не знае дека имам страв од лифт бидејки секогаш кога има некој со мене ми е срам да кажам дека ми е страв со лифт да се возам, и издржувам тие 30-40 секунди. :doh:
     
  10. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Мислам дека страв од возење во лифт не е клаустрофобија. Тоа е објективен страв. Какви се лифтовиве наши, и што не се случува..., нормално е барем јас така мислам до извесен степен да се чувствува нелагодност, страв, немир. Е сега, ако се јавуваат панични напади, со тахикардија, препотување, тоа е веќе сериозна работа.
     
  11. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Јас сум клаустофобична, но полека пробувам да го отстранам овој страв пошто во лифт незнам од кога не сум влегла сама. Мора некој да има со мене, да ме придржи, вода да ми даде! :rofl:
     
  12. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    првите 15 минути издржувам подоцна неможам нема шанси како некој со сила да ме тера да заминам па што сака нека е .. Се ќе премине во навика, само треба време..
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    и јас не ги сакам затворените места, како што е лифтот на пример, или нешто слично.
    Но едноставно сватив дека без тоа неможам,освен секој ден по неколку пати до 8ми да се симнувам и качувам. Од друга страна ете и да се заглавам, имам мобилен ќе се јавам. Ете ај не фаќа мрежа, или ми снема батерија, моите да не нема да изреагираат што ме нема?
    Тоа се така некој работи,кои мораме да ги гледаме од позитивна страна.
     
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Клаустрофобијата е една од петте најчести фобии на светот, ја има секој втор човек, па ни јас не сум исклучок. Избегнувам возење во лифт, влегување во шпајз, подрум и такви тесни простори. Некогаш и при гужва во автобус, чувствувам дека се гушам. Ама со тек на време почнав да ја контролирам, затоа што секојдневно се наоѓам во вакви ситуациии. Едноставно немаш избор, мораш да издржиш. И потоа свикнуваш.
     
  15. Idealist-ka

    Idealist-ka Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Иако конкретно ваков страв не сум почувствувала, си имам и јас свои стравови... Лесно е да се каже: соочи се со стравот, тешко е да се направи тоа... Лично јас се трудам совладувањето да е такво што си кажувам себеси дека тоа не е ништо, дека тоа е само производ на мојот ум, дека е нелогично тоа што ми се случува, милиони луѓе се соочуваат со тоа секојдневно, па зошто јас би била исклучок. Само терба време да се оттргне таа ментална бариера, и како што велат сите, стани и соочи се, еднаш кога ќе го направиш тоа, а си преживеал, нема зошто да не го направиш и по втор пат ]:)
     
  16. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Клаустрофобија

    Јас сум многу клаустрофобичен. Се плашам од мал простор. Добро, дали тоа го има кај вас или јас сум скренат ? :D
     
  17. Youlen

    Youlen Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    194
    Клаустрофобија

    Не си едниствен верувај ми и не си воопшто скренат како што велиш. Премногу го имам тој страв и јас од мал простор, сеуште не сум нашла начин како да го надминам, до толку што дури ми претставува проблем да патувам со автомобил. Гушка и поддршка од мене до тебе :*
     
    На Maxymous му/ѝ се допаѓа ова.
  18. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Клаустрофобија

    краустрофобија-страв од затворен простор (одиш на кај кафаната и ти е страв дане е затворена :rofl: )
    се извинувам што бев офф ама морав да го кажам ова :).
     
  19. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Добро, јас да си прашам. Јас немам проблем дс патувам со колам, ама лифт, мали сопчиња строго забрането. Фаци сме ние, не сме навикнати на мало :D 8)
    :hug:
     
  20. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Се плашам од тесен простор.Не до толку ама..Значи онака во нормална големина на лифт-не,во гужва-не,ама ако ме ставите во многу тесен простор-готова сум цркнувам на место.. :(