1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клептоманија

Дискусија во 'Психологија' започната од JustBeYou, 11 август 2012.

  1. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    Крадење

    @AnimeHQ не знам дали ти се годините точни, ако се, треба да знаеш дека една вечер во некој клуб или кафич кошта минимум 300 денари, а не па со нив да преживуваш цела недела. И мене ми се случило да земам исто толку пари без нивно знаење за да си задоволам некој мој каприц што со нивно знаење не би ми бил дозволен.
    Тука сме некаде со годините на JustBeYou, иако релативно далеку со ставовите на родителите. Се случило што се случило еднаш-двапати, нека не ти преоѓа во навика. Наместо тоа, објасни им како ги трошиш парите, нормално е дека како што растеш се зголемуваат и потребите.
     
  2. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Крадење

    Јас досега ништо не сум украла,ни овошје од комшиите.Крадењето е грев,ама мислам ако си мал се простува а веќе кога си голем ти се наплаќа голем грев.Не ми е јасно тие што крадат подолго време немаат ли грев на душа...
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Крадење

    тие луѓе што постојано земаат нешто без дозвола се болни и се клептомани,така требаше да се вика темата а не Крадење,неможам да замислам луѓе млади во 21 век да размислуваат толку примитивно,тоа е психичка болест исто како депресијата,паранојата,шизофренијата и ред други за тоа се оди на психијатар и се зема посебна терапија ни тие самите кога ќе земат нешто не се свесни за тоа значи тоа без свесно го прават затоа не треба да се тргни веднаш со осудување без да се размисли на секој во животот може да му се случи да пати од некаква болест и никој не е совршен...тие луѓе не се криминалци не провалуваат во куќи не пљачкаат фирми има разлика од едно до друго крадење и правење на проневера така да треба многу да се разграничуваат работите а не да се осудува одма.
     
  4. Beatriche19

    Beatriche19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    89




    Ќе бидам кратка и јасна Ајпод нема шанси да е 1200 евра.....у никој случај........
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Зошто мислите дека за едно испаѓање ти требаат минимум 300 денари?
    Јас за излегување трошам 150-200 денари кога одам во пицерија,пазите во пицерија. А таа во обичен бар каде што пијачката нема шанси да биде повеќе од 100 денари (единстевно ако не порачуваш скапи алкохоли).
    Ако си ги распоредите парите,ќе имате доволно за се. Крај краева,ако гледате дека немате пари немора да излегувате,немора да јадете сендивичи од 100 денари,кога има и за 30 денари. Бидете малку самостојни,не сте мали,за неколку години ќе бидите полнолетни нема родителите до 30 години да ве хранат и одржуват.
    Пс. незнам зошто насловот е клептоманија,кога станува збор за 1000 денари.
    Сите од родителите знаеме скришум да земеме некогаш 20 денари,некоаш 200 итн. па јас на пример никогаш не сум се почувствувала како да крадам. Ми требале,и ќе ги искористам.
    Да не бегам од тема,да си крадела по банки,продавници итн. тоа е веќе многу посериозна ситуација.
    Врати и ги на мајкати парите,кажи и дека си земала зошто ти требале во моментот,и кажи и неделно да не ти дава по 300 денари туку по 500 на пример. И ти ако знаеш дека немате дома пари,не сте финасиски баш најдобро,не барај.
    И уште нешто,ако учиш медицина и ако сите ти се 5ки,добиваш стипендија,не значи дека родителите треба неделно по 2000 денари да ти дават.
    Тој труд што си го вложила е за тебе,не за нив. Нека не ти бидат оценките причина за да земеш повеќе пари. Има деца што од секогаш биле со 5ки,ба ако финансиски не се на добра позиција,не барат пари.
    Извинете ако сум избегала од тема,ама имав потреба да го кажам ова.
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Па ок ако ја започнала темата таја со проблемот што зела 1000денари без прашање незначи дека треба цело време за неа да се дискутира туку понатаму нека се дискутира за оваа проблематика кој сака нека продискутира ова нејзиното е тинејџерски проблем според мене а Клептоманијата е болест...
     
  7. Brokeneyes

    Brokeneyes Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Познавам тројца особи со овој проблем и сите тројца се смирени и дружељубиви луѓе, тројацата се дебели со различна возраст, можеби тоа е некоја нивна карактеристика којзнае.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Дали крадењето по дома од син,се смета за клептоманија и како да се открие/спречи?
     
  9. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека е клептоман.Можно е да му фалеле пари па да се осудил да земе. Клептоманија е компулсивна болест. Сепак види причини за крадењето на син ти и ако е потребно разговарај со стручно лице.

    (клептоманите крадат што и да им е пред очи, немаат потреба од тие пари/предмети, ама мора да украдат за да си задоволат психа)
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.