1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клеточни промени

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од budalce.budalo.malo, 12 ноември 2010.

  1. budalce.budalo.malo

    budalce.budalo.malo Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    знае ли некој да ми каже што се тоа клеточни промени. Бев на гиниколог пред еден месец и дури пред вчера ми стигнаа резултатите, таа сестрата ми рече, се у ред имаш клеточни промени...ни ми објасни ни ништо...сакам да знам што е тоа, ако некој знае... однапред благодарам :)
     
  2. Kika30

    Kika30 Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    31
    клеточни промени

    Тоа е многу широк поим. Прво може промените на клетките да се од морфолошка природа, што не е воопшто страшно(значи од механичка повреда, намален имунитет и сл.) па го промениле својот облик и изглед. Може да се дисплазирани(не дај Боже, тоа е сташно) или пак малигни промени да имаш............Пиши подетално ;)
     
    На budalce.budalo.malo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Нема што сестрата да ти каже. Ке си одиш кај докторот и тој најточно ќе ти каже за што станува збор. Таа ти рекла, се е во ред, имаш клеточни промени. Тоа е контрадикторно. Затоа оди и прашај си, сепак мислам дека не е нешто сериозно бидејќи се е во ред нели. Ама сестра е сестра, а докторот е тој што навистина знае.
     
  4. budalce.budalo.malo

    budalce.budalo.malo Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Ahhh so ginikologot e mnogu tesko da se dogovoris... sestrata e taa so treba da mi gi prenese informaciite od rezultatite... denes bev pak do kaj nea za da ja prasam i mi rece deka nema potreba od panika, se bilo normalno, ama sum trebala da vnimavam na zdravjeto, imunitetot... fala vi mnogu za pomosta!! :)
     
  5. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    ^^^Утре пак оди и кажи и да ти го даде листот (резултатот), ќе видиш што е заокружено и оди кај друг доктор да ти објасни се.
    Сестра ќе ти кажува што да правиш????? Што се нема да слушне човек. Ако тој доктор нема 5 минути време да ти го објасни резултатот значи дека не е добар доктор. Поздравче
     
    На Kika30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Оди кај докторот ...ако не сака да одвои време за да ти објасни појди кај директорот на болницата и пожали се ...чекај да го викне во канцеларија и пред него да ти објасне ..а потоа смени си го докторот хехе :D
    многу има безобразни доктори/ки ]:)
     
    На budalce.budalo.malo и Kika30 им се допаѓа ова.
  7. budalce.budalo.malo

    budalce.budalo.malo Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    хуху после сто години =) успеав да се средам со резултатите =) се е ок, нема никаков проблем =)
     
  8. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    Атипични плочести клетки

    девојки,,,,,,знам дека не мора да отворам нова тема,јасно ми е..но под хитно ми треба помош баш за ова прашање...значи на пап тест ми пишува дека имам атипични плочести клетки,,,што значи тоа?ве молам..ако некоја веќе знае,од вас што веќе сте направиле пап,,ве молам кажете ми...гинекологот мие н а одмор,,ке пукнам додека дознаам што се,се плашам...
     
  9. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    атипични плочести клетки

    Можеш да се јавиш во некоја од приватниве болници Ре Медика,Систина....и прашај таму најубаво ке ти објаснат,сигурно нема да те одбијат,јас немам појма што се тие атипични плочести клетки :?: ама белки ти помогнав со идејава да се јавиш и да прашаш :D ако се јавиш пиши и мене ме интересира што се...
     
  10. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    атипични плочести клетки

    Може да е ништо и се, треба лекар да го протолкува резултатот. Доколку твојот гинеколог е на одмор и неможеш да чекаш, појди кај некој што го менува дури е отсатен.

    http://www.ecca.info/mk/cervical-ca...an-abnormal-test-result/cytology-results.html
     
  11. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    атипични плочести клетки

    ви благодарам на двете...ќе видам што ќе направам..ќе ви кажам...но секако не можам да седам вака во неизвесност..се надевам дека не е страшно
     
  12. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    AСКУС

    девојки,,,вие што повејќе се разбирате од вируси,инфекции,,итн...ве молам кажете ми дали АСкус е една фаза од хпв?.ве молам ,многу мие хитно и важно...
     
  13. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    AСКУС

    прв пат слушам за ова не сум информирана и баш ме интересира што имаат да кажат другите...?
    Мислам дека хпв нема фаза него е вирус кој ако не се третира ке си/можно е да еволуира во атипични клетки(зависно од многу фактори) и така натака не дај Боже.
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    AСКУС

    http://www.organdziski.com/cervikalna.php

    Еве тука прочитај си.
    Во ред да си чула па не ти е јасно па сакаш да дознаеш ама ако имаш вакви резултати и целата си во ??? па прашај го гинекологот, задача му е да ти објасни