1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клеточни промени

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од budalce.budalo.malo, 12 ноември 2010.

 1. budalce.budalo.malo

  budalce.budalo.malo Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  знае ли некој да ми каже што се тоа клеточни промени. Бев на гиниколог пред еден месец и дури пред вчера ми стигнаа резултатите, таа сестрата ми рече, се у ред имаш клеточни промени...ни ми објасни ни ништо...сакам да знам што е тоа, ако некој знае... однапред благодарам :)
   
 2. Kika30

  Kika30 Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  31
  клеточни промени

  Тоа е многу широк поим. Прво може промените на клетките да се од морфолошка природа, што не е воопшто страшно(значи од механичка повреда, намален имунитет и сл.) па го промениле својот облик и изглед. Може да се дисплазирани(не дај Боже, тоа е сташно) или пак малигни промени да имаш............Пиши подетално ;)
   
  На budalce.budalo.malo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. artemis

  artemis Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Нема што сестрата да ти каже. Ке си одиш кај докторот и тој најточно ќе ти каже за што станува збор. Таа ти рекла, се е во ред, имаш клеточни промени. Тоа е контрадикторно. Затоа оди и прашај си, сепак мислам дека не е нешто сериозно бидејќи се е во ред нели. Ама сестра е сестра, а докторот е тој што навистина знае.
   
 4. budalce.budalo.malo

  budalce.budalo.malo Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  Ahhh so ginikologot e mnogu tesko da se dogovoris... sestrata e taa so treba da mi gi prenese informaciite od rezultatite... denes bev pak do kaj nea za da ja prasam i mi rece deka nema potreba od panika, se bilo normalno, ama sum trebala da vnimavam na zdravjeto, imunitetot... fala vi mnogu za pomosta!! :)
   
 5. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  ^^^Утре пак оди и кажи и да ти го даде листот (резултатот), ќе видиш што е заокружено и оди кај друг доктор да ти објасни се.
  Сестра ќе ти кажува што да правиш????? Што се нема да слушне човек. Ако тој доктор нема 5 минути време да ти го објасни резултатот значи дека не е добар доктор. Поздравче
   
  На Kika30 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.833
  Оди кај докторот ...ако не сака да одвои време за да ти објасни појди кај директорот на болницата и пожали се ...чекај да го викне во канцеларија и пред него да ти објасне ..а потоа смени си го докторот хехе :D
  многу има безобразни доктори/ки ]:)
   
  На budalce.budalo.malo и Kika30 им се допаѓа ова.
 7. budalce.budalo.malo

  budalce.budalo.malo Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  хуху после сто години =) успеав да се средам со резултатите =) се е ок, нема никаков проблем =)
   
 8. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  Атипични плочести клетки

  девојки,,,,,,знам дека не мора да отворам нова тема,јасно ми е..но под хитно ми треба помош баш за ова прашање...значи на пап тест ми пишува дека имам атипични плочести клетки,,,што значи тоа?ве молам..ако некоја веќе знае,од вас што веќе сте направиле пап,,ве молам кажете ми...гинекологот мие н а одмор,,ке пукнам додека дознаам што се,се плашам...
   
 9. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  атипични плочести клетки

  Можеш да се јавиш во некоја од приватниве болници Ре Медика,Систина....и прашај таму најубаво ке ти објаснат,сигурно нема да те одбијат,јас немам појма што се тие атипични плочести клетки :?: ама белки ти помогнав со идејава да се јавиш и да прашаш :D ако се јавиш пиши и мене ме интересира што се...
   
 10. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  атипични плочести клетки

  Може да е ништо и се, треба лекар да го протолкува резултатот. Доколку твојот гинеколог е на одмор и неможеш да чекаш, појди кај некој што го менува дури е отсатен.

  http://www.ecca.info/mk/cervical-ca...an-abnormal-test-result/cytology-results.html
   
 11. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  атипични плочести клетки

  ви благодарам на двете...ќе видам што ќе направам..ќе ви кажам...но секако не можам да седам вака во неизвесност..се надевам дека не е страшно
   
 12. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  AСКУС

  девојки,,,вие што повејќе се разбирате од вируси,инфекции,,итн...ве молам кажете ми дали АСкус е една фаза од хпв?.ве молам ,многу мие хитно и важно...
   
 13. dryad

  dryad Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2011
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  55
  AСКУС

  прв пат слушам за ова не сум информирана и баш ме интересира што имаат да кажат другите...?
  Мислам дека хпв нема фаза него е вирус кој ако не се третира ке си/можно е да еволуира во атипични клетки(зависно од многу фактори) и така натака не дај Боже.
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  AСКУС

  http://www.organdziski.com/cervikalna.php

  Еве тука прочитај си.
  Во ред да си чула па не ти е јасно па сакаш да дознаеш ама ако имаш вакви резултати и целата си во ??? па прашај го гинекологот, задача му е да ти објасни