1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

К'на- за ревитализација на косата

Дискусија во 'Коса' започната од BBojana, 25 мај 2011.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    нема одма да ја добиеш саканата нијанса, поготово ако е многу посветла
     
  2. rustiko

    rustiko Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    125
    дали ако се исфарбам црна со кна и после можам да се осветлам со фарба?
     
  3. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Мноогу тешко и долго и макотрпно
    Ако ти е мерак за црна стави спреј кој се одмива после некое време,за да не зажалиш со к'ната, ко мене :/
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Chica.Loca

    Chica.Loca Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    2.260
    Да, но дури откако ќе ти падне бојата, а паѓањето зависи од должината на косата може да трае и година и пол.
    Последен пат се фарбав почетокот на Ноември 2016 и одтогаш ја имам кратено косата 2-3 и се` уште имам малку на врвовите од кната. Да падне уште малку и јас планирам Мај да ја осветлам малку.
    Ако не си подготвена да чекаш да падне бојата, не ти препорачувам кна, подобро колор шампон.
    Јас не се каам што се исфарбав црна, кната ја прави поздрава и густа косата, само ми сметаше малку што паѓа бавно, а природно косата ми е посветла и не ми се допаѓаше двоењетоо, а фарба не фаќа на кна.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    може ли од црна коса фарбана да и ставам црвена кна или кафена за да добијам друга боја освен црна ? Ако има некој искуство нека пише некој совет ..
     
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.996
    Пол:
    Женски
    Користев к'на многу одамна. Се сеќавам дека постоеја неколку нијанси, имаше црна, црвеникава и уште една-две нијанси на кафена. Вистина е дека не ја оштетува косата и дава убав сјај. Проблемот е што е навистина тешко е да се офарба косата на овој начин. К'ната се раствора со топла вода и треба да се добие кашеста смеса која кога ќе се нанесе на главата ретка е и се растекува на сите страни. Не фаќа брзо како фарбата за коса, се сеќавам дека многу подолго ја чував на себе. Не отпаѓа со миење, со тек на време губи од сјајот и тешко е да се прекрие со друга фарба.

    Тешко, кната нема толкава прекривна моќ како фарбата за коса и не сум сигурна дека од црна ќе успееш да добиеш посветла боја. Да беше обратно ќе успееше. Најдобро е да пробаш на некое праменче од внатрешната страна на косата и да видиш дали ќе има некој ефект.
     
    Последна измена од модератор: 21 април 2017
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nastya9

    Nastya9 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Јас користев кна околу 10 месеци и ја ставав на секои 3 недели бидејќи пишуваше дека бојата држи од 6 до 8 миења. Јас отсекогаш имав плава коса, долга, густа и се како што треба.^_^ Но сакајќи да сменам а притоа да не ја изгорам, се офарбав црвена со кна. Потоа за да ја обновам ја скратив мислејќи дека од кната ќе ми се среди. Косата ми згусна, ми порасна многу брзо, но многу ми беше крута, ми се плеткаше и слично.:worried: Бев малку изненадена од ова, но сфатив дека има и разлика од кна до кна, а и секое паковање и различно мирисаше и различно ми делуваше.:shake: Пред неколку месеци сакав пак да ја осветлам со цел да си ја вратам природната боја, но само фризерката знае кои маки ги имаше за да ја тргне кната, и на сонце сеуште имам црвен сјај. Кната повеќе би ја препорачала некому што е сигурен дека таа боја ќе ја задржи и воедно да гледа од каде ја купува, за после да не плаче како мене:lol::lol::lol:
     
    На Aleksandra026108 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Пак да си кажам,може ќе користи на некоја :lol:
    Чим ставите црна к'на, со здравје да си ја носите :emo:
     
    Последна измена: 25 април 2017
    На Alisa22, Nausicaa и Nastya9 им се допаѓа ова.
  9. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    Не е толку страшно бе, еве јас се фарбам со кна некое време, но после месец дена половина и повеќе од бојата паѓа. И добро е тоа што паѓа рамномерно од цела коса, а не како фарбата само коренот да е различна боја. Добро, сега тие со светла природна коса точно е дека потешко ќе си ја вратат назад, но и со фарбите е така. :)
     
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Црна к'на ова??
     
  11. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    Да да.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас кога ставив црна, бев плава фарбана со претходно кафеава к'на која се одми за кратко, ама после црната од едно фарбање цела година не се намали интензитетот на бојата ич, мааалку само на црвенкасто доби сјај и коренот ми беше посветол.:?:
     
  13. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    Каква кна користеше? Јас таа од Арома ја ставам..
     
  14. skinnylove

    skinnylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    462
    Сакам да прашам дали знае некој каде има обична кна и дали воопшто има такво нешто? (можда малку смешно да е прашањето бидејќи незнам буквално ништо за кната :^))
     
  15. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    На Бит Пазар има од продавницата на Атлантик право и лево ќе свртиш на почеток на тезги тоа е женски пазар.Имаш к'на на рефус и имаш во кутија.На Рефус мислам дека е само црвената к'на,а во кутии имаш црна,црвена,кафена.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.064
    Пол:
    Женски
    Девојки , споделете мислења од кната на Lush Caca noir , имам црна коса и се фарбам веќе 14 години, но сакам сега да пробам со кнава на Лаш, како сте задоволни? На колку време ја користите, парчето е 325 гр дали ќе може да се искористи 2-3 пати бидркќи имам кратка коса? Контактирав со две феминки на форумов , но би сакала да прочитам уште мислења...

    [​IMG]
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Јас имам ставано црна к’на тука читам пишувате ви паѓала лесно епа тоа не беше во мојот случај туку мене никако не ми паѓаше пробав и со фарби и со отстранувач абе ништо не ја вадеше единствен спас ми беше шишањето па морав да се ишишам ,е сега почнав со црвена к’на но не ми испаѓа баш црвена освен на сонце косата ми е поцрвена и би сакала некој ако знае некоја црвена к’на што фаќа многу добро да ми препорача ,искуства?
     
    На Aleksandra026108 и koritsaki им се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.064
    Пол:
    Женски
    @Alisa22 блазе си ти , дај Боже и мене да не ми паѓа , јас мака мачам со фарбиве , некако брзо ми се измиваат сите. Ти која кна ја користеше?
     
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Е оваа к’на ја користев ја купував по едно пакетше за 50 денари или во базаро едно време ја имаше ја зимав за едно пакетче 25 денари ама незнам дали уште носат,ти која ја користиш ?
     

    Прикачени фајлови:

    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.064
    Пол:
    Женски

    Јас досега се имам само фарбано со фарба , па сакам сега да пробам со кна :)