К'на- за ревитализација на косата

Дискусија во 'Коса' започната од BBojana, 25 мај 2011.

 1. AliciaSilver

  AliciaSilver Активен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2017
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  не е од кната овој период на многу му паѓа косата не се загрижувај беспотребно,земи си шампон alpecin против опаѓање,потстрижи ја и внимавај на храната
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.189
  Допаѓања:
  12.724
  Пол:
  Женски
  Кната мене ми стимулираше нов раст на влакненца , во јануари се офарбав и бев задоволна , и од тогаш не сум се фарбала
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.343
  Допаѓања:
  70.834
  Пол:
  Женски
  Па и јас си викам што па може кната лошо да направи :wasntme: нема ни хемикалии ни ништо. Евентуално да пробам некоја друга, штознам..Се надевав и јас дека е период некој на опаѓање ама па 5-6 месеца мислам не е баш малку ова да се случува. Се мислам дали да одам до кај матичнава да ми даде упат хормони да си испитам :|
   
 4. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.189
  Допаѓања:
  12.724
  Пол:
  Женски
  Пак ке те прашам со кафиавата кна си фарбана или со црвенкастата ?
   
 5. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  1.754
  Кафеавата
   
 6. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.189
  Допаѓања:
  12.724
  Пол:
  Женски
  Некако ко да не е кафиавата

  Само што се исфарбав со оваа кна , па ке почекам да ги видам резултатите :lol: IMG_20180825_202810.jpg
   
  Последна измена од модератор: 12 февруари 2019
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.343
  Допаѓања:
  70.834
  Пол:
  Женски
  И тука ќе прашам - од кната на Санте има некој пробано? :)
   
 8. Режисерот

  Режисерот Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Јас се фарбав со црна кна пред година време и сеуште не ми излегла целосно, иако сум фарбана со црвена фарба моментално, на одредени делови се познава сеуште црното. Ианку да можно е од кната да ви паѓала косата , бидејки и на мене истото ми се случуваше и прашав неколку фризери, ми кажаа дека е од кната. Инаку имам прочитано дека порано индијките ја користеле за оретчување на косата во лето,бидејки сите имале премногу густи коси.
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.343
  Допаѓања:
  70.834
  Пол:
  Женски

  Јас па имам слушнато дека ја користеле за згуснување на косата :wasntme: по ваквите мислења не знам што да правам , сакам да имам црна коса, но на фарбиве не сакам да се враќам ,а пак од кнава мидлам дека почна да ми паѓа многу косата :?: има едни производи Khadi се викаат планирам нив да ги пробам и Биодевојка ми ги фалеше дека мн ја згуснува косата , но додека порачам од Германија , викам на Санте да пробам кна...
  Навистина незнам што да правам :shake:
   
 10. Режисерот

  Режисерот Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Не треба да се верува ни на медиумите, на интернет се шират дезинформации, но јас ти кажувам од искуство, затоа и престанав да користам, премногу ми паѓаше , и кога прашав ми рекоа дека е од тоа
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.343
  Допаѓања:
  70.834
  Пол:
  Женски
  Јас жени се вратив повторно на фарбите за коса. Не сакав али тоа е. Се исфарбав со фарба пред 15 дена , косата не ми се плетка повеќе , можам добро да ја расчешлам...
  Кога ќе се исфарбав со кна , првата недела ми беше многу убава косата , сјајна , бојата топ , но потоа почнуваше да се плетка , не можев да ја расчешлам , плус многу почна да опаѓа. На почетокот бев задоволна , очекував дека косата ќе ми стане уште поубава , ама не...
  Почнав веќе да не се замарам многу со хемииве , состави итн , доста работи што почнав да користам (природни) гледам дека не ми одговараат , и тоа е тоа.
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Panthera

  Panthera Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  703
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Во последниов период почна да ми паѓа косата многу, па и онака немав некоја густа коса, сега ми е бетер речиси преполовена. Ја скратив и сега сакам да пробам со к'на.

  Природната боја ми е светло кафена. Каде во Скопје можам да најдам безбојна к'на или кафена, евентуално темно кафена?
  Битно ми е да нема црвен или портокалов отсјај! Значи сакам или да си ја задржам мојата боја или да добијам потемна, без црвенкаст/портокалов подтон.
  Што би ми препорачале?
   
 13. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.189
  Допаѓања:
  12.724
  Пол:
  Женски
  На бит пазар има во пакетчиња во прав кој се раствара во руски чај или вода (рецепти ке видеш назад низ темава) , има црна (мортиша) , темно кафиава , светло кафиава и црвена ...
  Јас лично се имам фарбано и со црната и со темната кафиава и сум задоволна (темната кафиава кна ми го покри црвенкастиот сјај , а за црната да не причам :lol:)
   
 14. Panthera

  Panthera Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  703
  Пол:
  Женски
  Тогаш да си земам темна, ваљда убава кафеава ќе ми испадне. Фала ти :)
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.127
  Допаѓања:
  14.879
  Пол:
  Женски
  Колку време да ја држам кната а да не добијам црна катран боја? Сакам повеќе природна црна
   
 16. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.189
  Допаѓања:
  12.724
  Пол:
  Женски
  Колку и да ја држиш таа е бојата
   
 17. Fillia

  Fillia Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  1.259
  Пол:
  Женски
  20190210_112027.jpg 20190210_111725.jpg 20190210_112232.png 20190210_112135.jpg
  Јас имав плава коса ама откако ставив сива се испозаљубив во неа и најдолго ја носев така. Сивата е по зезната пошто преливи силвер шампони и 300 чуда треба да ставиш за да биде убава. По 2 години ми здосади и решив да се затемнам. Со фарба бев ЗЕЛЕНА и тоа лореал фарба...неможев да се гледам и на крај со к'на се исфарбав. Мене сега косата ми е по "живахна" (не ми текнува др.темин хахаха) и не собирам влакна од мене по цела куќа. Се фарбав со таа к'на како @koritsaki само кафеава. На сонце имам црвенкаст сјај ама мене ми се допаѓа. Во секој случај не сум зелена.

  П.с уште жалам за плавата боја ;(:?:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  А како ја растварате к'нава? Јас порано со јајце и чај и убава ми беше. Неколку години се немам фарбано сега.
   
 19. boo3

  boo3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  2.578
  Пол:
  Женски
  Јас само со вода.
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vesna24

  Vesna24 Активен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2018
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Може и со црн чај (поубаво фаќало велат)
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.