1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

К'на- за ревитализација на косата

Дискусија во 'Коса' започната од BBojana, 25 мај 2011.

  1. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Ме надиждивте со оваа кнава, јас се збогував со плавата коса и сега си ја враќам мојата-кафеава. Е гледам препорачувате кна за против опаѓање на косата, а мене не да ми паѓа цели делови ми се паѓаат. Само со овој црвен сјај малку се мислам, но ако навистина помага ќе си ставам.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lady01

    Lady01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    8
    И јас со оваа ама црвената денес ставив ама ништо останав иста а растворив со индиски чај така ми кажа продавачката ама не добив ефект вероватно бидејки имам темно кафена коса....во секој случај фала ;)
     
  3. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Јас како што знам со руски чај треба
     
  4. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Јас сега си ставив кна, таму каде што ми беше фарбана косата ми фати интензивна црна боја, а таму каде што беше моја коса не фати толку добро само малку потемне, но пак се разликува, инаку косата сеуште ми е како „јамболија“ не гледам никаква разлика и многу сум разочарана.
     
  5. BBojana

    BBojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    5
    Па може си купила од тие чкартните |( Или па не си ја остаила доволно да стои .. Јас обавезно ке ставам само неможам да најдам од тие од докторс. Ако знае некој кај да купам нека пише ;)
     
  6. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Јас користам кна веќе една година и сум презадоволна. Бидејќи имам долга коса ставам четири пакетчиња од онаа што се продава во плави хартиени кесички со индијка на слика :)
    Ја растварам со руски чај и едно јајце ставам, тоа е за ревитализација.
    Ми стои на глава додека не почне да се суши и да станува како корка и искрено ми фаќа ептен добро и не ми паѓа, како што ми паѓаше фарбата.
    Ми ја зајакна косата и не ми е некако како што знае да биде со фарбата (ккао пластична)
     
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Тие што се чкарт фаќаат повеќе и тоа црвено ептен ;)

    Ако не ви фатило значи дека не сте ја држеле доволно или не ви стасала к`ната- ако имате долга коса 1 пакетче не е доволно :)

    А мене Докторс ми носеа од друг град бидејќи не можев да најдам плава и не ми фати воопшто- не чинеше, впрочем како и се друго од таа фирма :)
     
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    се сеќавам мала кога бев, кај баба ми во летното кујниче видов полно кни за коса во најлонче ставени, но не беа како овие денешниве, со индијка на слика, туку имаа црвено-бело паковање, со камила на слика, и од нив имаше само кафеава нијанса. Е тие се старите, оригинални, вистински кни кои порано жените ги употребувале за ревитализација на косата. Јас копнеам да најдам ваква кна за моево косиште никакво, ама тешко некако :D . Ја прашав мајка ми дали баба ми ги чува уште тие кните, ама ми рече одамна и биле фрлени, и такви кни кај нас нема повеќе :(
    Ако има некој сретнато ваква кна, нека кажи, ке му бидам многу благодарна :D
    А за овие кните со жена на паковањето, има само една кафеава нијанса или има светла и темна кафеава? :?:
     
  9. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Јас се мислам што а правам во врска со кнава.... ја фарбам долго време косава (виолетовко така накај црвенкаста, или чисто црвена, накај бордо), некаде 2-3 години ми е таа нијанса. Сум пробала секакви фарби, ама најчесто првата пратка од некоја нова (т.е нов тип од некоја фирма) на почетокот е добра, втората што ќе ја купам излегува катастрофа (не мислам на бојата, туку на времето на траење). И така со години.. и сега се решив да земам кна да си ставам наместо фарба, пошто не се оштетува, и да ми паѓа брзо сепак ќе можам да си ставам почесто, еве 2 недели нека бидат, супер ако е така. само буни една работа, дали ќе фати убаво дека ми е фарбана подолго време со фарба? а за тоа дека не се отстранува, баш ми одговара :) пошто то го барам јас, не ко фарбиве - фарбај, фарбај, неколку миења и толку од сјајот на косата.. а и од бојата...
    Па шо препорачувате вие? Ќе ми фати да и ставам кна? има некој слично искуство?
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Има две кафени нијанси, е сега какви се не знам немам користено,црвенкаста и црна.ЈАс се фарбам со црната и сум многу задоволна
     
  11. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Колкави се шансите косата да ми излезе портокалова? :(
     
  12. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Вајлд па не би требало,освен ако е си светло плава во косата па да речеме дека може светло ептен да фати,ама не верувам.Сакаш црвенкастата да ја ставиш?
     
  13. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Да, утре или задутре планирам. Немам црна коса, костенлива со малку црвени нијанси ми е. :D
    Страв ми е бидејќи после нели фарба не фаќа. :worried:
     
  14. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    A врз фарба фаќа кна? :) пак да си прашам јас, оти си купив веќе, ама ја гледам така од страна :))) страв ми е да не се зафркнам :Р
     
  15. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Со кната си ја вратив мојата природна боја и сум мн среќна поради тоа :lol: Стварно косата зајакнува од кната и добива сјај али мислам дека повеќе ми паѓа или може така да ми се чини. Сеа прочитав и дека помага за мрсна коса да не се мрси толку али не приметив баш такво нешто :worried: Како и да е супер е кната и ја препорачувам на сите :D
     
    На BBojana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Моментално ви пишувам со кна на косава :) Талентот јас, си ја напрајв многу течна, прочитав некаде низ темава дека некој со 1-2 филџани ја разредувал, па и јас му бувнав толку :)) ама на едно пакетче, ваљда сум разбрала грешно нешто :) :) инаку имав една од докторс земено, ама другарка ми ми кажа дека не е задоволна па си решив со стандарднине од пазар да му се пробам, не за друго, туку знам мајка ми порано црна ставаше и тетка ми кафеава и супер им фаќаше и си реков да не ризикувам.
    Да ви кажам право, цело купатило го офарбав заедно со мене, дека и сама се кносував :) а и дека течна скрос упм се` ошљакав... за некое време ќе пишам резултати, вака засега супер ми изгледа дека фаќа, пошто одвај омивалникот го изчистив, а богами и фацава која ми беше ошљакана до максимум :D
    Ако ништо друго, се надевам барем на сјај дека ќе добијам, крај краева пошто не е штетно по 1 недела пак ќе си ставам (ама не сама и не толку течна кна) :) :)
     
  17. mp46

    mp46 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Јас веќе две години се фарбам со кна и сум презадоволна. Имам природно црна коса, но за жал многу бели влакна :( И затоа морав да почнам да се фарбам. Ставам црна кна, од тие од пазар. Сум читала на некои интернет сајтови дека онаа кна која што ја мешаат со разни метални соединенија е многу штетна. Кај нас не може да се најде 100%-тна кна. Али сепак, јас сум задоволна. Пред да почнам да се фарбам со кна косата ми беше како метла :D , си ја мразев, а сега имам долга, таласеста, бујна и сјајна коса. Многу си ја сакам :D :) Мислам дека се е од кната. Како друга коса да имам на мене. Топло ви препорачувам да ја користите подолг период и ќе ги почувствувате ефектите.
     
  18. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Готово. Јас од денес се одлучив да се збогувам со фарбите :) со самото тоа што решив да ја употребам кната што ја купив (иако знам дека не фаќа фарба после то врз неа), готово :)
    и еве сега ми се суши косава, 100 сати ја држев, ја заборајв :) :) и уба е :) сјајна некако а има и фатено бојата убо над фарбаното, а и на коренот. па ќе видиме за понатаму што како. А mp46, на колку време ставаш ти кна? На две недели е ок, или не чини толку често?
    Поздрав ;)
     
  19. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
  20. Kim-Dash

    Kim-Dash Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Девојки јас кога бев бруцошка на факс(пред 4 години) почнав да ја фарбам косата со кна ...редовно и ставав и кна и редовно преспивав со маслиново масло.косата ми беше ФЕНОМЕНАЛНА ! значи сјајна густа долга лелеава таласеста ..бев и во период на растење на косата така што последното одење на фризер ми беше кога бев 3та година средно ..од тогаш не бев ишишана ..сите се чудеа како е тоа можно а имам толку убава коса..се беше од кната и маслиновото масло...јас земав од таа на EAGLE ама оргиналот ја мешав со руски чај и редев едно јајце во неа за да добие косата сјај и да се зајакне ...па вие немате појма каква коса имав за разлика што не бев шишана толку долг период ..кој стигна ми велеше за косата ...и јас проста си и лупнав фарба и ми се оштети и морав да ја ишишам.. :( па после ај пак си се фарбав па пак се шишав и сега си имам метла :( денеска си купив пак кна ( 4 пакетчиња , имам коса до пола грб ) зедов од кафената кна ама знам дека пак ке ми испадне црна (секогас ја добивам таа боја ).. :) немојте воопшто да се мислите доколку имате темна боја кната е спас за косата !! подобро да имам сјајна црна коса и долга и таласеста него да имам кафена ама исчупана како метла :lol: ако нешто сакате да ме прашате повелете :) :* до сите