1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

К'на- за ревитализација на косата

Дискусија во 'Коса' започната од BBojana, 25 мај 2011.

  1. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Каква ти е природната боја на косата?
    Кафена к'на на црна коса фаќа нели?
     
  2. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Eј девојки да ве прашам ќе ми фати црвена к`на на претходно фарбана црвена коса ???
     
  3. Kim-Dash

    Kim-Dash Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Природната боја на коса ми е темно кафеава..Значит иако зедов кафеава кна сигурна сум дека ке ми испадне црна :D
     
  4. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Да. И тоа прекрасно фаќа! Јас ја фарбав долго мојата црвена/виолетово-црвена и и ставив едно пакетче црвена кна и прекрасна ми е! Мислам дека ќе станам наскоро некој нарцис :))) по цел ден сум пред огледало косата да си ја гледам :))) ми се чини никогаш не ми била толку сјајна и толку убаво црвена. Никогаш повеќе се решив да не користам фарба. Само наредниот пат кога ќе и ставам, ќе додадам и едно јајце, уште поубаво било кажа пред некој пост девојче што долго користела кна.
    Поздрав и ич да не му се мислиш :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Јас ставив к`на само на еден прамен, да пробам како ќе излезе. :lol: Е сега, колку време да ми стои за да добијам ваква црвена и дали е возможно да ја добијам?

    [​IMG]

    Зошто не сакам да ми биде бапско црвена. :(


    Едитирам.
    Малинка е и не ме бендисува воопшто. Сепак ќе останам верна на колор шампониве.
    Баба ми има иста ваква боја на коса. :tmi:
     
  6. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Немам ставено досега,но имам слушнато многу поплаки од девојки кои користат.
    Повеќе им паѓала косата отколку претходно,така ми кажаа.
    Во секој случај ,зависи од влакното,се делува исто на различен тип на коса.
     
  7. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    јас добив точно ваква како на сликава. :)
    најверојатно зависи од природниот пигмент на косата, тебе ако ти е посветла најверојатно затоа ти излегла малина.. иначе јас ја држев последниот пат некаде 2 и пол - 3 саати и супер ми излезе баш како што сакав.
    Иначе во врска со претходниов пост, не сум еве јас таков случај :) Веќе некое време користам кна и баш сум задоволна, за разлика од претходно кога користев фарба. Ем ми паѓаше исто како и кната (за исто време), ем ми беше побезживотна косата со фарба, а сега ми е далеку позацврстена, посјајна и нормално паѓа, како што ми паѓала од секогаш (тоа што треба да си падне од чешлање и при миење, ништо друго плус посебно).
    Така да незнам, сепак најверојатно зависи од типот на косата..
    За тоа дека врз кната не фаќа фарба - повторно ќе речам - мит, пошто некни го разоткрив :) Мајка ми стави исто црвена кна како мојата, и траеше некое време, ама нејзе побрзо од мене и падна, па ставила фарба после тоа и нормално и фатила убаво. Е сега, незнам дали фаќа фарба веднаш ако се стави над кната, истиот или наредниот ден..
     
  8. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Женски а како ја припремаате кната со што ја растворате? Одамна се мислам да пробам ама не го знам налиот на оприготвување
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Најубаво е со руски чај а ако немаш можеш и со чај од нане
     
  10. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Феминки си купив црвена к'на а косата претходно ми е фарбана црна...каква би можело да ми испадне/имал ли некој претходно искуство ?немој да испадне некоја грда боја за да не можам после од дома да излезам :D
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Нема да ти е грда туку многу малку ќе ти фати. Претпоставувам дека до сега си завршила работа
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Другарка ми е исфарбана со кафеаво-црвенкаста к’на од Lush.
    Немате претстава колку и’ е добра и колку ми е криво што се исфарбав со фарба пред да ја видам :(
    Има преубав сјај!
     
  13. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Девојки ве читам цел ден и ме убедивте и јас да пробам но многу сум скептична ја немам фарбано никогас и незнам како ке испадне па нанесов на еден голем прамен да видам резултати.Ставив кафеава а мојата е исто кафеава но посветла а оваа ми изгледа темна,се надевам нема да се покаам,за ревитализација верувам зсото другарка ми ме натера да поверувам во чуда,верувајте косата и порасна до газот а влакното цврсто абе немозам да поверувам,она ја користи веке подолго време.Не сум таква да експериментирам со косата им завидувам на оние кои пробале се
     
  14. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Два пати сум ја фарбала косата со к'н EAGLES таа што се продава на тезгите со индијка на сликата и тоа црна,но воопшто не ми фати,а по продавници немам сретнато некој друг вид на к'на
    АКО НЕКОЈ ЗНАЕ НЕКОЈ ДРУГ ПО КВАЛИТЕТЕН ВИД НА К'НА НЕКА КАЖЕ И ОД КАДЕ МОЖЕ ДА СЕ КУПИ??????
     
  15. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    A каде да го набавам тој руски чај и кој е рецептот за кната? Во две пакетчиња кна што како се става појма немам.
     
  16. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    руски чај може да се најде по големите самопослуги.Но не мораш баш тој да го ставиш.Јас си ставам обична вода,црн чај,чај од оревови лисја,дури еднаш ставив и лимунов сок.Не е толку важно.Кната ја раствараш во течноста ,гледаш по коегзистенција да ти биде како пудинг.Ни премногу течна ,ни премногу сува.Потоа садот со растворена кна го ставам во водена бања.т.е.во тенџере со вода што врие.Чекаш да ти се стопли убаво кната и после ја мачкаш на косата.Мене повеќе ми фаќа ако мајка ми ме мачка.Ставаш алуминиуска фолија врз главата да ти држи топлина и толку.
    Понекогаш ставам и цимет во кната,сум ставала и јогурт.
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас веќе 2 години користам к'на и многу поретко ми цвета косата. Користам црна к'на ама некако многу бргу ми се губи бојата. :worried:
     
  18. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас к'ната ја растворувам со јајце и малку вода.. но не сум слушнала дека треба да се стопли.. Ако се стопли повеќе ќе фати или? :)
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Никогаш не сум ставала и не би.К'ната потоа многу тешко се вади.Од една во друга нијанса полесно ќе преминеш ако си исфарбана него со к'на.Особено со црна,леле мајко :worried:
    Другарка што во ноември ќе биде невеста,сака да си ја осветли косата а со црна кна е .Фризерката уште пред 3 месеци и рече уште тогаш да почнат малку по малку,до ноември,и пак не и ветуваше резултати.Оваа страшно се нервира.Проба и со она за вадење на боја,плати 2000 и вели ништо. :worried:
     
  20. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    мене никогаш многу ме ми фаќа,повеќе ми дава црвенкаст сјај на косата него боја.
    http://www.scribd.com/doc/47558274/kana-hena а и тука може да прочитате што ве интересира за кната