К'на- за ревитализација на косата

Дискусија во 'Коса' започната од BBojana, 25 мај 2011.

  1. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Мене и фризер и дерматолог ми рекле дека кната е добра за коса.
     
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    744
    сигурно така велат затоа к ната е евтина и после неа не се фаќа бланш а камоли фарба да ставиш и така на нив ќе им се намали работата и затоа не кажуват добри работи за неа... а за безбојна кна има јас пред некоја година си ставав еднаш е сега немам побарано и незнам дали ја има сеуште. а јас да прашам како со кафе и јајце ја заправате кната јас само со подгреана вода ја имам заправано ај опишејте ми ја процедурата?
     
  3. vodolija10

    vodolija10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    А од каде ја имаш земено (ако не е тајна), па макар и пред година време да е... да се растражам деновиве :)
     
  4. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    ај да ви се најдам во животот на вас што прашувате за безбојна кна :rofl: :rofl: :rofl:
    можете да ја најдете по тезгите во пазарите а за тие од ск најлесно е бит пазар е полн
    поздравчиња
     
  5. vodolija10

    vodolija10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1


    Кажи убаво е чувството коа му се најдеш на човек... :D Фала многу, бит пазар не ми бега деновиве :lol:
     
  6. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Дали некој ја видел оваа кна кај нас
    [​IMG]
     
  7. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.767
    Допаѓања:
    18.246
    Пол:
    Женски
    Jас цел бит пазар го поминав нигде не најдов.Ако случајно најдеш пиши тука,инаформирај не,ми треба за мајка ми :)
     
  8. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Девојки у никој случај немојте да ставате кна :!: , онаа безбојната на моја познаничка и излезе црвена , а и ако решите да ставате , пробајте на парче од косата не на целата :!:
     
  9. asa

    asa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Девојки црвената к'на е таа оригиналната природна к'на, тие што се во други бои или безбојната се со многу хемикалии. А јас ја купувам на пазар во зелена опаковка е.
    Јас ја мешам со топол индиски чај (ако сакате потемна да ви испадне) , за посветла со камилица,а за ептен црвена со чај од хибискус (може и само со топла вода) или шипинка и се става една жолчка од јајце, за подолго да ви трае бојата може да се стави и малку ракија.
    Откога ке ја нанесете к‘ната треба да се завитка главата во некоја крпа или најдобро е во весник
    и нетреба да се користи регенераториначе може бојата чудна да ви стане :)
     
  10. vodolija10

    vodolija10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    И сеа според тебе е добро да се купи безбојна или? Искрено неам никако ставано ништо на косата, ни кна . ниту пак фарби... ама слушнав дека кната помагала во добивање сјај и зацврснување на влакното... е пошто само тоа ми треба, а не и да ја менувам мојата природна боја... сакам безбојна од таа причина... па чекам совет од вас... :) :*
     
  11. vodolija10

    vodolija10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Кажи убаво е чувството коа му се најдеш на човек... :D Фала многу, бит пазар не ми бега деновиве :lol:[/quote]
    Jас цел бит пазар го поминав нигде не најдов.Ако случајно најдеш пиши тука,инаформирај не,ми треба за мајка ми :)[/quote]

    Девојки у никој случај немојте да ставате кна :!: , онаа безбојната на моја познаничка и излезе црвена , а и ако решите да ставате , пробајте на парче од косата не на целата :!:[/quote]

    а каква и е природната боја на косата? ако е посветла имам слушнато дека можело да се менува на црвено поточно на портокалово... кај мене е темно кафеава косата, па затоа и тражам безбојна... :)
     
  12. asa

    asa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    според мене црвената таа е најприродна ;) ако ти е само за сјај тогаш пробај со природни маски. јас еднаш месечно ја мачкам косата со маслиново масло и така спијам а сабајлето веднаш ја мијам косата маслиновото масло ги храни косата и скалпот ова ти е мој совет :*
     
  13. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Jас цел бит пазар го поминав нигде не најдов.Ако случајно најдеш пиши тука,инаформирај не,ми треба за мајка ми :)[/quote]

    Девојки у никој случај немојте да ставате кна :!: , онаа безбојната на моја познаничка и излезе црвена , а и ако решите да ставате , пробајте на парче од косата не на целата :!:[/quote]

    а каква и е природната боја на косата? ако е посветла имам слушнато дека можело да се менува на црвено поточно на портокалово... кај мене е темно кафеава косата, па затоа и тражам безбојна... :)[/quote]
    Бојата на косата и беше смеѓа, а на крај испадна црвена
     
  14. vodolija10

    vodolija10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Баш затоа те прашав... пошто знам случај што природно косата и е смеѓа и ставила безбојна ама накрај на портокалово искочи... :lol: е тоа е пред можда 4-5 години било, затоа сеа се распрашувам јас за безбојна... истата личност не знае сеа од каде да ми каже да ја купам... планирам да шетнам накај викендот по бит пазар, па ако најдам нешто одма ќе ви пишам... ;) поздрав
     
  15. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Девојки Господ да ве поживее.Вчера се исфарбав со к'на и и ставив јајце и една супена лажица маслиново масло.косата ми е преубава.премногу е сјајна и е мека :rofl: :inlove: (а беше тврда и безживотна благодарение на фарба :@ ).
     
    На Kim-Dash, macamaca24 и asa им се допаѓа ова.
  16. LUNA.girl

    LUNA.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    135
    Девојки ми треба совет...
    Си купив к'на од Lush црна боја,сакам да знам ако некој ја користи со што да ја растворам за да ми испадне поубава косата.
    Продавачката ми рече да ја измешам со обична топла вода,но сепак сакам да ми дадете совет и вие...
    Благодарам :* :*
     
  17. vodolija10

    vodolija10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1

    A каква боја на к'на? јас претражив по буњаковец пазарчето и никаде не најдов безбојна... :(
    ај ако некоја од вас има најдено безбојна, кажете ми... :)
     
  18. Kim-Dash

    Kim-Dash Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    нема безбојна кна ....тој што ке ти продаде таква ке те излажи ...вистинската кна се наога само во црвена боја ...останатите бои содржат и хемикалии ама не е толку страчно колку кај фарбата .
     
  19. Pussycat

    Pussycat Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Ако неизменичнно се фарбаш еднаш со кна еднаш со фарба,опага косата
     
  20. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.767
    Допаѓања:
    18.246
    Пол:
    Женски
    Јас се фарбав со фарба па после тоа со кна па ми фати супер,нема врска.И дека паѓа не верувам,јас повеќе од година се фарбам со кна а кога не можам да одам да купам,си купувам фарба и така наизменично,па нема врска