1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога би биле на власт што би промениле?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од sonce777, 3 јуни 2011.

  1. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Би ја променила државата и би ја направила НОРМАЛНА
    А под тоа НОРМАЛНА подразбирам малолетните лица да не им ги знаат имињата на политичарите, туку на наши познати уметници, музичари, актери и спортски ѕвезди кои би имале шанса да се докажуваат и успеат на големо...
    Во Швајцарија на пример добар дел од населението не знае кој им е претседател а тука секакви деца си играат политички аналитичари и експерти :lol:
    И во градинка почнаа да си глумат политичар, пратеник и избирач...
    Срамота :fubar:
     
  2. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    1. Работни места (платени :!: )
    2. СТОП за вработувања со партиски книшки и татини врски
    3. СТОП за глупостите во образованието (полагање матури и сл.)
    4. СТОП за давање дипломи на луѓе кои треба да се вратат во 3то одд...

    Сите досегашни политичари во АУТ (и онака ништо не направиле позитивно во изминативе години) :!:
     
  3. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Ќе ги затворам сите факултети што се дисперзирани, со све приватните заедно и ќе му направам еден добар update на УКИМ...
    Сите вмровци што се ставени во јавна администрација - за уво и право дома, заедно со оние неписменине што ги вработија по рамковен...
    Здрави реформи во здравството!
    Независно судство!
    Стипендии за талентираните и амбициозни деца!
    Рамковниот договор го раскинувам и воведувам нови правила за албанското малцинство,а доколку не ги прифаќаат марш у Албанија или на Косово...
    Смртна казна за педофилите!
    Построги критериуми за влез во полиција или армија...
    Смртна казна за терористите што убиваа и малтретираа македонски војници во 2001..Јавно бесење на плоштад...
     
    На Juicy03, silvice, crazyinlove19 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. girlinlove

    girlinlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    10
    паа би наредила сите ама бас ситее од други националности да се губат од дрзавава(албанци,роми,срби,босански и све све све све друго со не е православно и католицко) потоа би забранила партии и би напраила во сите села со секое ама бас секое село да има вода неограницено зосо без вода не се зивее!! :)
     
  5. sinetta

    sinetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Би ги завртела сите багери во Државава во ист правец. Накај Граница. Полни се разбира со сите странци, олеснувачи, дипломати, преговарачи и останати педери, Дигам рампа, пропуштам багерите, спуштам рампа и си одам дома раат! Фала и пријатно.
     
  6. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    За промена, Македонците ќе бидат граѓани од прв ред, а одма по тоа ќе се донесе закон за горна граница на волонтирање во поглед на времето. Не може некој магистер да волонтира 4-5години и после да му кажат чао пријатно затоа што нема партиска книшка за на негово место да дојде некој што има. Не може за некој да почне од најдолната позиција во некоја институција да се потребни 5години волонтирање, а некој да биде министер на 30години.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Како што порано имало Голи оток, така јас, островот Голем град ќе го искористам ама за друга, по продуктивна намена. Ќе го заградам околу со решетки и кров не му ставам. Таму ќе ги сместам сите крвопијци и идиЈоти, и ќе додадам уште некоја змија плус.

    Потоа, тоа партиски книшки и слични гомна, е ги спалам јавно на плоштад, значи луѓето со партиски книшки не ги палам, само книшките и ќе направам голем оган околу кој сите весело ќе играме.

    А за луѓето со партиска книшка, такозвани паразити, имам друг третман. Ќе ги пратам на нива, сите до еден, ич нема да ми е гајле дали е со факултет или не, чим има партиска книшка тоа значи дека е паразит неспособен. Сите на нива, ќе ги распределам, оние најголемите паразити со средно а од администрација, ќе ги пратам тутун да работат, другите по лозјата и.т.н.

    Партии нема да постојат, ќе постојам само јас и само јас ќе бидам на власт. Опозиција нема да има, ќе му правам доброштини на народов, па така нема да има потреба од друга партија 8)
     
    На silvice му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Овоа ќе ми биде прво мислење во тема поврзана со политика. Не ја сакам политиката,така да и мислењево нема да мириса на политика,повеќе на економија. :lol:

    Прво и единствено што ми текна е дека ќе го сменам процентот на придонес за пензиско и инвалидско осигурување. Што е бе тоа,18 посто? :o Кога видов преѓеска кај мајка ми.. Ами тоа се 4 илјадарки. Чиста пара. И плус,има нешто како доплата за придонесот за пензиско и инвалидско.

    Ами среќа нема и доплата за доплатата за пензиско и инвалидско. |(

    Глупости на кубен.

    И коа видов доле,се на се,на мајка ми и се фаќа 5000 денари да дава за придонеси и доплати за придонеси,и ДДВ. И после ќе се чудиме од каде најмногу пари у буџетот влегувале од даноците..?

    Јас да сум на власт би ја вратила 18% данок (или евентуално 16,15 ) на производите,а овие погорниве би ги намалила на 5. Тоа е чиста пара шо доаѓа у буџетот од маката на граѓаните и јас како сакам така ќе ја трошам. Али барем ако ја имам,ќе знам дека јас сум ја потрошила на нешто,НА БИЛО ШО,неголи да отиде јабана у буџето ни наш.

    Али народов.. Не гледаат на шо и како им намалиле,битно го гледаат зборот намалиле,а дали им ги намалиле платите или придонесите,тоа е најмалку битно...
    |(

    Тоа е. Додека има овци,ќе има и кој да ги стрижи.

    Мислам,овоа јас гледам како економист. Конкретно за ова,бидејќи преѓеска дискутиравме со мајка. :D
    А за другите промени,оставам место на оние кои сте поупатени во политичките настани. :)
     
  9. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Кога би била на власт, би направила промени кои би ги засегале граѓаните и кои би им го промениле животот на подобро, не да ставам споменици и воедно да перам пари со тоа. |(


    Во принцип, кога државава би ја претствила како едно тело би и направила Extreme makeover и ќе ја преокренам и ќе стане мачкица. Ете така. 8)
     
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    А што не би прашај...
    1. Здравството-катастрофално ни е државното здравство
    2. Образованието-му треба промена
    3. Би го решила проблемот невработеност кој е прилично голем
    4. Поинакво работно време
    5. Поголеми плати=помалку во џебот на политичарите
    6. Проблемот со името
    7. Партиски разлики меѓу народот
    И за крај би се решила од партиите :D
     
  11. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Би променила многу работи, но ова би било прво
    БЕСЕЊЕ ПРЕД ЦЕЛ ПЛОШТАД
    на СИЛЕЏИИТЕ
    на МАНИЈАЦИТЕ КОИ МАЛТРЕТИРААТ МАЛОЛЕТНИЧКИ
    на ОНИЕ КОИ ВРШАТ ТЕРОР ВРЗ ДОМАШНИТЕ

    и би ги заштитила самохраните мајки
     
    На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Кога би можеле луѓето да ги промениме, се би цветало, но човек како човек никогаш не можеш да го промениш!
     
  13. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Прво, веднаш би ги стопирала преговорите со нашиот јужен сосед. Ние сме Македонија, ние сме МАКЕДОНЦИ, со историја, јазик. Тоа никој не може да го смени! Би го вратила старото знаме, ВЕРГИНА. Што правиме со знамево- вентилатор. ВЕРГИНА е нашето знаме!
    Потоа, искрено, многу ми сметаат браќава, се извинувам ако има некоја ( Албанка ) би ги избркала од државава. Знам, би имало војна, но би се спасиле од доселениците. Немам ништо против тие што си живееле од порано тука, но тие што се доселени од Косово се тие што ги прават проблемите.
    Собранието не би било двојазично. Македонија сме, или што...
    Би го оставила проектот Скопје 2014, ама проширен, во цела Македонија.
    Би им помогнала, најнормално на сиромашните. Ќе звучам како Б.Ц. но во едно семејство би имал по еден вработен.
    Би направила многу промени, се за поубав живот.
     
  14. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Ваква тема имав на училиште за писмена :D...... инаку би издвоила неколку работи што ми се на ум - би го променила работното време , платата да биде минимум 200 евра , би им помогнала на сиромашните , и не би дозволила по улиците да скитаат кучиња !
     
  15. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Би го форсирала земјоделството и фармерството до степен да извезуваме во цел свет и да живееме од тоа. Имаме одлична почва и добра клима, уствари тоа е се што имаме.... Ако земјиштето не е урбанизирано, нека е земјоделско; да нема ни декар неискористено земјиште. Да се подигне ниската класа до средна, да се обезбеди пристоен живот за сиромашните а се друго ке си дојде на место со време.
     
    На Hipster, Juicy03, rossonerka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Не можам за жал да го променам 70 и повеќе посто од народот. Прво тоа, а потоа се само ќе си дојде на ред. Треба мн мозоци да се иперат да се промени заостанатоста и простотилукот.
    Простете за грубите зборови, ама максимално сум разочарана особено од младава генерација.
     
    На Trendafilka, lolyta777 и Shana им се допаѓа ова.
  17. mikela

    mikela Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    vo vaka upropastena drzava ne bi sakala da bidam na vlast..ednostavno,ne sum rodena da kradam i lazam pa tokmu od taa pricina i nemam sto da pravam vo vlasta...a i obrazovana sum pa i toa me degradira vo slucajot, za vo vlasta trebaat poslusnici...nekoi luge mizerijata svoja cel zivot ja nosat gordo so sebe a nekoi toa nemozat da go podnesat nitu eden den..ovie vtorive ne se za vo makedonskata vlast...
    na vlasta segasna i minata mozam samo da i simnam kapa na gluposta, necovecnosta i nesposobnosta...a koga ke slusnam deka makedoncite uste i oratori gi narekuvaat nasite vladeteli e togas mi doaga da puknam od smeenje..kakvi oratori luge pa premierot nema vrska od govornistvo, nasproti nego bivsiot premier misli deka ulicniot zargon go pravi sarmanten i recit...i taka jas prestanav da gi pratam i ednite i drugite....

    da ne bide se samo kritika, veruvam deka dobri luge ima i vo politikata, gi molam da si go zadrzat nivoto i da razberat deka koga odlucuvas da bides nositel na vlasta materijalizmot preoga vo zaborav..stanuvas istoriska licnost a toa ima poveke tezina i sodrzina..
     
  18. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.353
    Би го направила породилното да биде 3 години како во Чешка!
     
  19. K0ST0VA

    K0ST0VA Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    58
  20. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Попрво јас ќе се променам, отколку нешто да променам.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.