1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога би биле на власт што би промениле?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од sonce777, 3 јуни 2011.

  1. drakulce

    drakulce Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    22
    би направила закон ко вака ке вели:
    дека 80 посто ке биде наше производство, само 20 проценти да има увоз,
    така ке се отворат нови фабрики, и сите луге ке бидат вработени.
    така ке станеме многу богата земја, а се понатака само ке се среди
     
  2. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Ништо изгледа.
    Ќе си ги вработам сите можни поколенија на сигурни места за да имаат доволно време да проработат со мозоците додека се на власт.
    А јас уште од првиот ден ќе почнам да ги полнам сметките.

    Ќе фрлам некоја лопата,за да имам со што да се пофалам во наредната кампања и ќе убедувам луѓе да ме гласаат повторно.
     
    На ikame и whit3.cat91 им се допаѓа ова.
  3. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    ќе воведам измени во образованието за почеток :!:
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  4. macedonia.timeless

    macedonia.timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    137
    На тие глупи, гадни, бездушни .. Итн.. Ај да не набројувам бидејќи до утре нема да бидам готова..
    Нашата држава нема никогаш да напредне седодека на шиптарските дивјаци не им се одземат правата..
    Значи срамота е и жално за нашата мила мајка македонија..
    Ме боли срцето кога размислувам...
    И ми се плаче...
    Но тоа е, тоа го нема во ниедна држава,шиптар во туѓа земја да биде шеф..
    Како е можно да дозволиме тие да не водат???
    Не можам шиптарско племе да поднесам..
    Егејот не,го враќаме, Пиринот исто така ама барем да си го зачуваме името наше маледонско,
    И да си го задржиме дури и најмалиот дел што ни остана да го зачуваме од шиптарите..
     
  5. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Би вовела плата за учениците :D :D мајтап
     
  6. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Јас би ги вработила сиромашните и секому според заработеното.Знам дека сме вреден народ, а тоа што сега газдите велат дека не работиме ЛАЖАТ , да си ги наполнат џебот.Би внимавала на данокот и на затајувачитеи за нив строги казни, би имало работа на празник и пркувремена ама ПЛАТЕНА.Значи секому според заработката.Би работел секој што му се работи и за тоа да биде реално платен.Само така би се ставило крај на сегашната состојба, која е загрижувачка.Газдите експлоатираат како никогаш некои се богатеаат преку нок а за тоа не плакаат данок ., затоа сме сиромашна државаи таква ке останеме се додека власта не се свести .а за мито и корупција да не почнувам оти веке сите сме ја осетиле на свој грб.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    ништо исто што прават и едните и другите :^)
     
  8. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Во државава се е измешано ..така да да незнаеш од каде да почнеш а каде да завршиш....
     
  9. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Кога би почнала да пишувам се што сакам да изменам би немало крај. Тотално се би изменила баш се.
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Лустрација на последниве 8 години режим...оти, овие ќе завршат со режимот претходно,токму.. да се прочистиме и од нив,оти..најштетни се за овие денешни времиња. При памет да те прават глуп,при очи слеп, при уши - глув.
     
  11. macedonec15

    macedonec15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Машки
    Како за почеток би бил поблизок со русија оти еу не не рецка ни 2%, соработници ќе ми бидат само мои послушници, ќе воведам екстерно и на полугодие во здравството ќе внесам повеќе пари во буџетот за деца болни од тешки болести, инфраструктурата ќе ги подобрам сите патишта во рм земиоделие на земиоделците му е супер нема потреба од промени
     
  12. HarleyQuinn

    HarleyQuinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Да нема екстерно :D
     
  13. macedonec15

    macedonec15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Машки
    Јас мора да сум од другата партија пошто планирам екстерно и на полугодие
     
  14. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Ми влегува некој во дом со пиштол во рака..го вадам мојот легално добиен пиштол и го пукам..умира..И ЈАС ЛЕЖАМ ВО ЗАТВОР?Закон за самоодбрана!
     
  15. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    17.203
    Се од корен.
     
  16. fenu

    fenu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    1. Образованието Училиштата ја формираат иднината на нашето општество, ги учат нашите деца на демократија и им даваат амбиција за иднината. Учителите мора да мислат за доброто на општеството кога ги едуцираат нашите деца, мора да ги учат да размислуваат со своја глава и да поставуваат прашања за се и сешто, да им ја развиваат љубопитноста, а не да ги учат теорија и да им викат дека така треба. Има простор за многу реформи.
    2. Медиумите Медиумите мора да поставуваат прашања за се и сешто во општеството. Тие во најголема мера влијаат на јавното мислење и мора да бидат независни. Како ова може да се спроведе немам појма затоа што кај нас не дека на сила ги терат некои медиуми да лажат туку истите имаат лична косрист и Х мотиви ... Мислам дека за ова да се постигне мора да им се обезбеди некоја рамноправност и независност и потплаќањата од страна на политички партии да се сметат за корупција, а потоа остатокот само новинарите може да го сменат во слободно општество, се друго би било мешање во нивната работа.
    3. Судство Да се обезбеди платформа во која граѓаните ќе можат да се жалат за работата на судот и тие жалби да бидат сериозно разгледувани од независен орган и казните за неправди да бидат строги. Не ги познавам воопшто правилата/законите за судството, ама очигледно има обесправени граѓани во полза на некои моќници.
    4. Здраство Исто, мора да има платформа каде граѓаните ќе може да искажат задоволство или незадоволсто и ќе бидат слушнати - тоа за мене е најважно. Има сигурно и други поспецифични реформи кои треба да се спроведат.
    5. Елиминација на сите криминални и корумпирани структури во полицијата, судството, здравството, сите државни институции.
    6. И многу други работи, ама главно проблемот во нашето општество е совеста на граѓаните и мерилата за што е срам, што е дозволиво, а што гордост. На пример да препишуваш на тест, да ти скинат казна или преку врски да добиеш загарантирана услуга не е гордост туку срам, и ние не треба да си го дозволиме. На синот да му дозволиш да вози на 17 не само што не е за пофалба туку е нелегално и опасно.
     
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Кога би била на власт наместо во споменици и непотребни нешта ќе инвестирам во преправка и доизградба на студентските домови, во станови за бездомни лица и установи за бездомните животни, ќе дадам пари за болни лица на кои им е потребна операција која е скапа и не можат самите да ја платат... Итн.
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Би укинала државна матура и екстерно тестирање и би вратила стара програма т.е полагање приемен испит на факултети.
    Не би носела закони со брзина на светлината и постоечките не би ги менувала со иста брзина.
    Би реновирала болници и студентски домови.
    Би обезбедила поголем степен на стручност и квалитет во државни болници.
    Би се грижела за безбедноста на државата.
    Предавниците на држававаа ата би ги протерала од неа.
    Не би згрижувала мигранти во државава ниту би им овозможила згрижување и престој во неа.
    Сите што се дојдени во државава од . времето на војната меѓу БИХ, Хрватска и Србија би ги вратила назад не постојат причини поради кои би ги згрижила, војната помина.
    Не би водела преговори ниту со Грција за името ниту за влез во ЕУ, повеќе би сакала целосна независност на државата сам ага сам паша најдобро!
    Двапати ќе размислам пред да потпишам Рамковен договор најверојатно нема да го потпишам...
    Нема да постои плуралистички систем на партии ќе биде ко во времето на другар Тито ќе гласате само за мене, ќе немате избор и кога ќе излезете на гласање само моето име ќе ви биде опција сакале нејќеле ќе ја водам државава:lol:Бога ми тогаш ќе видите што е диктатура а не сега за примиерот зборите диктатор , ќе викате имало и полошо.:rofl:
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Prvo ke se obidam da go ubedam narodot preku referendum da me izglasa za monarh i dozivoten pretsedatel na drzavata. :^)Znachi ustavna monarhija kade vladata i premirerot i ponataka ke si ostanat birani preku demokratijata.Isto kako Shpanija.
    Dokolku ne uspeam vo toa ke baram voveduvanje model na pretsedatelska demokratija,kade nema da ima premier.

    Vednash po vosoglasuvanjeto na sistemot se zafakam na vojskata.Site generali,oficeri da bidat birani od mene.Ke rabotam na redovno sostanuvanje so generalite i nivna navika na slushanje na mojot zbor.Eden digne li glava,odma go menjavam.I zabrana da se sostanuvaat bez moe prisustvo.Ke se vpushtam i vo voenoto razoznavanje kade prviot chovek ke bide moj chovek.Ke baram da ja nadgleduvaat lojalnosta na generalite oficerite i bataljonite kon mene.
    Ke baram postojano i redovno informiranje za nivnata rabota.

    Ke obrnam vnimanie na pojaka kontrola na granicite.

    Ke sednam so voenite sovetnici i ke se konsultiram da mi nabrojat po ime i prezime koi se site neprijatelite na MK.Kako najgolem neprijatel koi site go znaeme,a toa e UCK.Vo mirno vreme ke go resham problemot so niv.Ako e potrebno i ke im ja unishtam organizacijata.I poveke nema da se spomnuva imeto uck na balkanot.Za taa cel ke se povrzam vo sorabotka i so Srbija dokolku e potrebno.

    Silno voeno zajaknuvanje.Kupuvanje na shto pomoderno i jako oruzje.Kupuvanje raketi i pojaka avijacija.Kupuvanje i na jaka pvo.

    Ke vovedam sekoj ziv roden da ima primanja od drzavata zadovolitelna suma kolku da moze da zivee bez da raboti.A pribidejki narodot e borec da se istaknuva so poveke i da stvara poveke ke naoga rabota,normalno.So taa odluka ke porasnat platite na teshkite fizichki raboti .

    Ke gi prodolzam istite chekori kon nosenje investitori kako ona Gruevski shto go pravi.Na kogo i mu se voshituvam na znaenjeto i rabotenjeto po toj osnov.Ekonomijata ke mi bide prva cel,a potoa ke porabotam i na zajaknuvanje na tehnologijata.

    Redovni nenajaveni kontroli i voveduvanje kameri na site zatvori,bolnici,posebno bolnicite so psihichka bolest,domovite za deca bez roditeli.Za da ne se dozvoli da se sluchuvaat zlostorstva kakvi postojano gledame na tv posebno po zatvorite......

    Ukinuvanje dozivotna kazna.Najvisoka kazna 50 god.
     
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Патишта, автопати, железници, брзи возови, цела инфраструктура од тоа се почнува, тоа е базата зошто изгубеното време во пат чини пари