1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога ви приоѓа инвалид...

Дискусија во 'Врски' започната од Boyfromtown, 12 април 2010.

  1. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    инаку летоска забележав момче во инвалитска количка, симпатично, можеби требаше да му дадам зелено светло, а можеби него му беше срам што е инвалид па не се осмели да ми се приближи да се запознаеме
     
  2. janafilth

    janafilth Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    27
    Јас бев во врска со ваков и можам да кажам дека е многу тешко, незнаат ни што сакаат, незнаат да сватат и да разберат чудни се многу ;( Жал ми е за ваквите но сега неможеме да сожалуваме и да жалиме никого па и ние да се зацрнуваме заради нив.. :!:
     
  3. Stefaniya

    Stefaniya Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    70
    Не би влегла во врска со никаков инвалид ни мал ни голем но затоа би останала со дечкото доколку (недај Боже) му се случи некоја несреќа.
    Зашто не би влегла? Освен што искрено се чуствувам дека заслужувам нормален дечко исто така не би сакала да ми се наследи тоа и да го имаат подоцна моите деца (збориме за сериозна врска).
     
  4. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Уф, ги прочитав сите мислења и она што го сватив е следното: Голем дел од вас мислат дека хендиќепираните лица се монструми или марсовци, па една феминка вели незнам незнам не сум се дружела и немам искуство со такви лица. А какви се тие лица? Зарем вие останатите сте сите исти? Не, не има ниски-високи, дебели- слаби, со големи-мали гради...... Сето ова може да претставува хендиќеп ако се гледа одалеку. На пр. замислете вие имате мали гради и некој дечко без да ве запознае поблиску да каже ма несакам да бидам со неа не сум имал досега искуство со девојки со мали гради, исто и за останатите 2 примери. Значи тие луге, зборувам за луге со физички хендикеп се исти како нас и тие знаат да сакаат, сакаат да бидат сакани, знаат да бидат добри другари итн. Секако и помегу таквите луге има и лоши и добри како впрочем и во секое општество. Јас долги години познавав еднед дечко кој што беше на штаки но беше одлично прифатен од останатите луге. еше интелигентени премногу почитуван и на некој начин афторитет за останатите, сите го почитуваа и неретко девојките бараа совет од него и тој беше тука да ги сослуша кога им е тешко да им даде умен совет, и секогаш да биде чекор пред нивните партнери бидејки им помагаше на девојките како да ги надитрат своите дечковци доколку нешто им згрешиле, како да им вратат на интелигентен начин. Дури имаше и една деојкаљ со која беа неразделни се делеа само за спиење, незнам дали имаше нешто помегу нив но знам дека скоро деценија еа нон стоп заедно. Но како и да е сакам само да кажам дека и тие се луге како нас на крајот на краиштата никој не е совршен а секој од нас може да се најде на нивно место не дели само еден погршен чекор.
    Замислете поминуате на пешачки ве удира кола и ете сте од онаа страна. Зарем тогаш вие ќе бидете монструм или чудвиште? Не, туку само ќе се движите со помош на штаки количка или ке имате некоја лузна која што ја немаат другите. Па зарем само поради тоа треба лугето да ве гледаат поимнаку? Дали само затоа ќе треба да се докажувате двапати повеќе од другите за да ве прифатат останатите? Јас разбирам дека некои од вас се премногу млади за да ме разберат но не забораајте лугето да ги гледате како луге, а не како монструми само затоа што не се како вас. Можеби они никогаш неможат да бидат како вас но вие секогаш можете да идете како нив тоа не го заборавајте. И не сраметесе што ќе речат другите ако имате другар со хендиќеп па ури и дечко понекогаш тие чуге знаат ,могу повеќе да сакаат и очекуваат многу малку за да бидат среќни. И, запомнете една работа никогаш е правете нешто само зтоа што ги сожалувате бидејки така само ги повредувате.
     
    На eliesaab, crimson, Rose96 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^ :clap: mihaela.barbi многу убаво напишано.
    Јас сум во секојдневен контакт со лицата со хендикеп. Вие всушност не сте ни свесни колку тие лица се силни и успешни. Колку знаат да зрачат со позитива. Тие не се ништо многу поразлични од нас,само едноставно имаат отежнување во текот на животниот циклус.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Coece

    Coece Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    34
    Jas sum imal vrska so lice so invaliditet (cerebralna paraliza) i mozam da kazam deka toa bese najdobrata vrska koja sto sum ja imal do sega.....Megutoa poradi nekoi drugi raboti nemozevme da bideme zaedno.Problem bea nezinite roditeli koi moeto nemanje predrasudi,ko protolkuvaa kako zelba za koristoljubivost...A problem na licata so invaliditet e toa sto tie za zal premnogu se vrzani so svoite familii..
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Одлично кажано, токму тоа е најголемиот проблем што нивните родители од што сакаат премногу да ги заштитат не дозволуаат никој да им се приближи од страв да не бидат потоа повредени, а фсушност им прават само лоша услуга. Јас фсушнос мислам дека поголеми предрасудин кон здравите луге имаат родителите на хендикепираните отколку здравите лица кон хендиќепираните особи. Јас мислам дека треба да се остават лугето без оглед на хендикепот да ги почувствуваат сите оние позитиви и негативни емоции што ги носи животот, бидејки неможеш вечно да ги чуваш под стаклено звоно идејки еден ден ога родителите ке ги нема тие лица ке треба да се соочат со реалниот живот во кој има и добри и лоши моменти.
     
  8. Coece

    Coece Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    34
    Mnogu ubavo kazano,bas taka...I duri i koga gledas da se vklopis i vo mentalitetot na roditelite,pak nesto fali,i sekogas te gledaat so poinakvi oci...A so toa povejke go povreduvaat svoeto dete,nego drugite..Barem moeto mislenje e deka vo vrska na dve hendikepirani lica,tie mozebi imaat ista sudbina,no sepak povejke bi si odmagale nego pomagale vo zivotot...No sepak ,takov e svetot poln so koristoljubiv narod,pa vejke nikoj ne gleda pozitivno na rabotite,duri i koga nema ni eden gram zla namera vo taa vrska!
    [mod-kirilica:3r0o7cgg][/mod-kirilica:3r0o7cgg]
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се спомне инвалид прво што ми паѓа на памет е за некој кој е во количка. Познавам само една жена која е во количка имам отидено кај неа дома неколку пати со мајка ми оти се познавале од порано и тоа што го видов е жална слика. Значи колку и да има подршка од мажот и детенцето (12 годинки и е ќеркичката) сепак таа сама се труди да направи нешто а неможе. Видов колку се трудат и мажот и и ќеркичката околу неа но не е тоа тоа. Доколку кога ќе се омажам ако на мојот сопруг му се случи нешто да остане инвалид недај боже а се сакаме и почитуваме искрено мислам дека би останала до крај со него. Но од почеток да знам дека човекот е вака мислам дека не би можела. Незнам ни сама зошто. Може и двете случки се исти но од почеток со здрава нога во трн не би влегла. Може звучи себично но мислам дека доколку човекот е во количка не би можела да се грижам за него. Сепак и тоа е одговорност да го избањаш, измиеш, најадеш средиш. А башка ако имаме и деца за кого поправо ќе се грижам за него или децата? Кој ќе носи пари дома? Точно даваат од социјалното некој денар ама 8 илјади доволни ли се за сите тие потреби? Секако дека не.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило досега да ми пријде такво лице, ниту па да ми се допадне, а уште помалку врска. Во животот само едно е сигурно - дека ништо не е сигурно, дека никогаш не треба да велиме никогаш. Не знам, можеби и некогаш би се нашла и во сите три погоре спомнати ситуации.
    Познавам еден дечко кој нема раце, тоа треба да значи дека никоја нема да го сака? Зошто да ги избегнуваме таквите, зошто да не им дадеме шанса? Луѓе се, од крв и месо, имаат душа, имаат и тие потреба од партнер и од љубов. И не е важно кој е најубав на свет, важно е кој го прави нашиот свет најубав.
     
    На Bojana.20 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Плавуша123

    Плавуша123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Зошто да не? Не се криви тие што немаат ни раце ни нозе или не знам што, туку така сакал Господ. Фала богу да се живи и здрави :)
     
    На joy1 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Во комшии имам човек со инвалидитет . Албанец е , меѓутоа толку чисто зборува македонски , па и други јазици , да не се приметува . Од комшиски муабет ми изгледа како добар човек . Никогаш не сум имала предрасуди кон лица со инвалидитет , мислам дека доколку некој ми се допаѓа и јас нему , инвалидитетот не би ми бил пречка .
     
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Мене не ми пришол инвалид, но и се има случено на другарка. Дечкото го знам, во комшии ми е и не може да оди, но она што не ми се допаѓа е што тој го користи инвалидитетот во одредени ситуации за нешто да добие. Пример, кај другарка ми се обиде да игра на карта на сожалување, и велеше ти не сакаш да бидеш со мене зошто сум инвалид, демек ти имаш предрасуди, срам да ти е, како не ти е жал...
    Лично за мене, не знам што се може да ми донесе животот, но не можам да одговорам потврдно или пак да ја негирам можноста дека би била со инвалид, тоа ќе биде некоја одлука донесена во моментот. А доколку партнерот остане инвалид во текот на врската секако дека ќе останам со него.

    А ако се прашува и за ментален хендикеп, исто зависи. Пример луѓето што имаат Аспергер синдром се случувало да бидат во врска со "нормални" луѓе, кај нив најчесто нивото на интелигенција може да биде во границите на нормалата, но понекогаш имаат потешкотии во искажувањето на емоции и правилното толкување на оние на другите луѓе.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.