1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога дури во брак ќе дознаеш дека си бил изневерен уште во врската

Дискусија во 'Брак' започната од Dare 31, 10 октомври 2017.

  1. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Valda ne laze covekov...ali nz i zenava zs ne priznala... Ja bev ednas u slicna situacija Ali se si znaese mm
     
    На Dare 31 и AURUA им се допаѓа ова.
  2. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Само едно знам.... дека тој што божем случајно те начекал, и божем случајно споделил слика од некоја си шо ја имал пред години, и таа случајно испаѓа да ти е жена, го планирал ова, и му успеало тоа што го намерил. А одлуката што понатаму, е само твоја. Совети и сугестии на форумов ќе добиеш милион, ама ти си знаеш што е најдобро за тебе и за децата.
     
    На CameliaMiller, Rose96, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  3. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Најдобар совет: Дур не се соочиш со неа. Се паѓа во вода.
     
  4. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Мене ми е уште почудно што овој даре иде на женски форум и бара совет..
    Хмм мене да ми се деси нешто слично ќе не знам на каде да се свртам а не да пишам по форуми.
    Е сега ако женава не признава ќе речам типов психопат се пика кај шо не треба а и да имало нешто банално е после толку години...
    Ако женава признае дека било вистина има две опции или целосно да прости како да не било или да спреми развод.
     
  5. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Nitu vo dobro raspolozenie se vetuva, nitu vo razocaruvanje so zeska glava se presekuva.

    Ste minale 5 godini vo brak, koi spored napisanoto bile potpolno vo red.

    Celo vreme spomnuvame (se vklucivme vo diskusijava, zatoa i generalizirano napisav - spomnuvame) za toa da se sedne i razgovara za problemot. Koj problem ke resavate sega niz razgovor? Toj koj postoel pred "milion" godini?

    Nestoto se slucilo po prethodna faza od vasite zivoti potocno vrskata pred brak, koja ocigledno ne odela bash najdobro, stom podocna doslo i do prekin, no ste se smirile i nastanal celosen presvrt, koj rezultiral so 5 godisen brak i dve deca, znaci deka koi i da bile pricinite za neverstvoto i za prekinot na vrskata ste gi nadminale.

    Se soglasuvame deka za tebe situacijava donela bolka, no ne mislis li deka i na tvojata sopruga ne i' e lesno? Bez ogled dali svesno togas vlegla vo taa vrska ili potpadnala pod vlijanie na istiot vest manipulator, koj i tebe ti go svrte svetot naopaku, ne mislis li deka moze i' e premnogu bolno da se navrakja, svesna deka greskata bila ogromna i nitu sama ne moze da si prosti, taka sto umira od strav, deka ako otvoreno prozboruva ni ti nema da i' prostis?

    Tri pati meri, ednas seci. Prvo izladi ja glavata, stavi si gi pred sebe site merila, stavi gi na procenka, a potoa donesi resenie.

    Ako mozes da prostis, prosti i' i frli go minatoto vo temnina na zaboravot, bez vasata idnina da bide negov zaloznik.

    Proskata mora da bide vistinska, bez idni pritisoci, proverki, "zaloznistvo", otvoreno pokazuvanje na nedoverba, bidejki se' toa samo ke ja vlosuva situacijata.

    Proskata mora da bide pred se' zaradi tebe i vas, a ne poradi decata, bidejki dokolku se ostane vo brak samo poradi decata, toa barem za mene ne e dobra opcija nitu za niv, nitu za vas. Ke izrasnat vo semejstvo, vo koe ke "zraci vestacka toplina", a tie i toa kako ke bidat svesni za toa, kolku i da sakate da ja "shminkate" situacijata pred niv.

    Imas pravo na svoe mislenje i odluka bazirana na mislenjeto. Jasno e deka kakva i da bide odlukata, ke treba mnogu hrabrost i sila. Srekno i so lesno, ti posakuvam svetla razvrska na situacijava.
     
    На CameliaMiller, stetoskop, Hellobeautiful и 11 други им се допаѓа ова.
  6. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    @Dare 31 не ти кажала затоа што те познава добро. Поминале 7 години и ти се напалуваш како да е вчера, а ако тогаш ти признала немало некогаш повеќе да влезете во врска и брак.
    Ок, си дознал. По нејзината паралелна врска сте биле раскинети, па сте влегле во врска. Те одбрала тебе.
    Прашање е: Дали те почитува?
    Дали се сакате?
    Дали се разбирате?
    Ако до пред една недела можеше да и веруваш на оваа жена, ако те тераше да се чуствуваш доволно вреден, дај си време и ќе помине.
    Изгушкајте се, изнаплачејте се и фокусирај се на сегашниот момент.
    Внимавај да не се задлабочиш сега ТИ во минатото па таа да те остави. Немој многу да изиграваш љутко за нешто пред 100 години. Плус можеби навистина си бил лош партнер во тоа време па планирала да те откачи. :-\
    Што е важно...., поминало. Тооолку години поминале. Стави пепел.
     
    На CameliaMiller, katalina, P.S.love и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Друже многу си конфузен, или јас не сум дорасонет, не знам.
    Ни точки ни запирки ни концизни реченици...
    Дај смири се, не прави глупости, не пребрзувај, ако жена ти е сликана со некого некаде, тоа не мора да значи дека те изневерила.
    Е сега зависи, ако е сликана како се ебе и имаш доказ дека сликата е од периодот кога била со тебе, може да се извадиш од памет, малку.

    Прво провери убаво, што е како е, потоа донеси одлука.

    Ако е од периодот кога сте се запознале - можеби и мрдал опашот, ама ултимативно те избрала тебе.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Било пред некој си 5 до 7 години ајј те молам соземи се и не се однесувај како да било вчера, се случило може била млада а и ти ако вака за се си ја притискал уште во врска ништо чудно и преку глава да и дошло. Некој спомна дури гадење од жена му па што е со оние долги јавни врски а потоа брак со друг кој знае за таа врска треба цел живот да се гади од неа или немажена да биди. Гледи си го семејството и не прави од ништо нешто да си го растуриш семејството. Ништо чудно и другар ти да те изблефирал ако те знае каков си.
     
    На cresa-jagoda, evangelina.ina, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Dare 31

    Dare 31 Активен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Машки
    Не пријателот него самата си кажа во стан таму и таму се сретнавме со колегите а мене ми текна дека јас ги однесов таму нејзе и колешката наводно со колешки се собрале тоа ме боли. Затоа несакам да ја гледам. А инаку како мајка и сопруга во брак перфектно е се целосно посветена

    Не е таква слика
     
    Последна измена од модератор: 12 октомври 2017
  10. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Znaci deka duri i da bila nezrela vo toj period, duri i da bila svesna ili ne deka gresi, ednostavno po toj period sozreala, se promenila i 5 godini posvetila gradejki ubav brak so covekot na nejziniot zivot - so tebe.

    Ne i' e lesno, a nitu i bilo lesno da pomine preku takva greska, no smognala sili, stavila nasmevka na liceto i so tebe vlozila 5 godini od svojot zivot, ispolneti so sloga, pocit, neznost, griza, vnimanie i razbiranje - citaj ljubov.

    Taa sozreala, no poradi nejziniot karakter, no i poradi tvojot karakter sto e svesna deka tesko prostuvas, ne ocekuvaj sega da "prede volna" za nesto sto realno go frlila zad sebe, minato koe za nea e bolno.

    Milion pricini za dobro da razmislis, bidejki "prijatelot" so samiot fakt deka od milioni lugje tokmu tebe te prasuva i toa za zena koja tokmu tebe ti e sopruga, mene ne mi lici na slucajnost.

    Kako ke postapis postapi, pak ke recam pravoto na izbor e tvoj, no ne ja gledaj situacijata samo od tvoja gledna tocka, bidejki toa e golema moznost da doneses pogresna odluka. Par ste, znaci se' sto se slucuva na dvajcata vi se slucuva i taka treba da bide posmatrano.
     
    Последна измена: 12 октомври 2017
    На CameliaMiller, stetoskop, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  11. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Не вреди да трошиш енергија на нешто што поминало пред години. Немаш никаква реална причина да ти се "згади" жена ти одеднаш. Минорна епизода од нејзините луди години. Ако заборавиш на тоа и си продолжиш да си ја сакаш жена ти, ќе им овозможиш на вашите дечиња да продолжат да живеат во хармонично семејство . Во спротивно ќе им го срушиш целиот свет поради твојата повредена суета. Ако си човек и татко ти всушност и немаш избор.
     
    На P.S.love, cresa-jagoda, evangelina.ina и 4 други им се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.248
    Пол:
    Женски
    @Dare 31 еден совет од мене. Помини преку тоа. Било поминало. Може ја фатила криза, дека само со еден била. Може сакала да види нешто друго. Ете може во моментот била несигурна во себе. Те одбрала тебе. Готово. Дали тебе те боли тоа што не ти кажала дека имала друг во смисла дека ти била неверна, или дека не е чесна само со тебе да била пред да се земете. Зашто самиот си напомена дека била чесна, само со еден, во твоите очи невина си ја земал, немала минато, и сега ОП жената имала и друг. Тој што ти покажали зашто покажал не навлегувам. Ама случајно не е !!! Ти расчисти си со себе си. Ама да ме прашаш мене, не вреди за ова да разведуваш брак. Освен, пак ќе повторам, ако нејзината „чест„ и „чистота„ не те боли.
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, evangelina.ina и 3 други им се допаѓа ова.
  13. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    И јас вака го доживеав по се што пишал овој Даре. Има се уште вакви мажи во денешно време што ја воспеваат невиноста на девојката до небеса, се земаат со таква од бајковити мотиви и потоа оп. Малку подлабоко ако проникнам претчувствувам он не ја сакал и земал зошто вистински ја сакал со сите мани и недостатоци туку дека таа го молела и неговите го притискале(мајка му болна итн.) а главен мотив да ја земе биле неговите бајковити мотиви(само јас сум ја имал и тоа е тоа). Во моментот кога на површина испливува поинаква вистина од бајката во неговата глава е тогаш таа не чини(не е вредна за неговата љубов) и покрај тоа што е добра сопруга и мајка и се останато.Ух...проблемот е во самиот Даре. Само он самиот е решение на се. Или ќе се смени и ја прифати реалноста таква каква е или ќе си остане крут,непроменлив и ќе изгуби се што создал.
    @Dare 31 малку повеќе флексибилност, адаптација кон условите во кои си ти недостасува. Јбг Даре нема идеално/совршено има привикнување кон постоечкото за да оствариме некоја покрупна заедничка цел.
     
    Последна измена од модератор: 12 октомври 2017
    На CameliaMiller, evangelina.ina, Momichka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. EarthFire

    EarthFire Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    880
    @Dare 31 многу јак удар си добил друже :)
    Ќе ти кажам нешто и малку сурово ќе звучам, ама ќе бидам искрена, а ти - како сакаш сфати ме.

    Си ја земал бидејќи ти била „поштена“, и приврзана за тебе ( љубоморна нели).
    Ја сакаше ли Даре, кога ја зема?
    Мене ми личи дека си ја одбрал бидејќи била невина и трчкала по тебе.
    Си ја земал бидејќи ти годело тоа на егото.
    Во суштина, не ги почитувам мажите кои ја бираат жената поради невиноста. Тоа ми е тотално непочитување на жената, како да е крава на пазар, и сега ќе биде само моја, никој освен мене не ја имал - тоа го збори машкото его.
    И обично тие луѓе доживуваат вакви удари. Ова ти е шанса да пораснеш, да созрееш, да научиш вистински да ја почитуваш.
    Она те изневерила бидејќи најверојатно во тој краток период, тој тип видел нешто повеќе во неа отколку само невина девојка, и нејзе тоа и требало. Али останала со тебе, си имала некои свои причини зашто не сакала да те изгуби.
    Ова ти е тест - да сфатиш дали нејзе ја сакаш вистински, или ја сакаш само поради тоа што си и бил прв.
    Види - егото боли многу. Али на среќа, минува тоа, ако дозволиш да помине. Ако си останеш да си плачеш над повредено его - ништо не си направил во животот. Луѓето губат многу во животот само ради его. Е, кога ќе помине болката од егото, ќе стигнеш до срцето и ќе го чуеш срцето.
    Децата остави ги на страна сега. Родители ќе им бидете вечно, али сега треба да сфатиш дали ќе останете партнери.
     
    Последна измена: 12 октомври 2017
    На simona_baby, katalina, P.S.love и 11 други им се допаѓа ова.
  15. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    Абе остај форумов ние сите си ги средивме нашиве животи па сега тебе ќе ти најдеме право решение. Седни си со жената напрај си сериозен муабет и глеј си ги децата. Било во врска, штом е со тебе поминало... Пази на зборовите кои и ги кажуваш во лутина. Штом е посветена мајка и сопруга не можеш да и кажеш се што ќе ти падне на памет, па да и речеш извини во афект беше - деца ти родила бирај зборови не заради тебе и неа заради децата.
     
    Последна измена: 12 октомври 2017
    На cresa-jagoda, evangelina.ina и AURUA им се допаѓа ова.
  16. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    @Dare 31 druzhe se podsmiri malku?? Svati i prifati nesto od postovive ili ??
     
    На cresa-jagoda и AURUA им се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Без никaквa кaзнa не смее дa пoмине. Нештo мoрa дa се стoри, туку тaкa кo дa ништo не билo, не знaм, јaс не би. Вие си знaете. Мaл стрес декa ќе гo изгуби семејствoтo зa ум зa другпaт приреди и.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    Ама таа не го изневерила во брак. Тие иделе 5 години па се скарале 3 месеци и во тие 3 месеци она се смувала со некого. После веројатно сфатила што направила и го молела Даре да се смират, а Даре од почеток си има проблем со егото, пошто и самиот кажува дека она му била посветена девојка, потоа посветена мајка и сопруга. После некое време некој ко гром од ведро небо му рекол ти ја мував жената дури имавте раскинато... Малку глупо е да расипуваш брак со деца за нешто вакво ако навистина си влегол во бракот од љубов, а не дека некој го натерал да ја земе. Ако ја земал за жена дека некој го терал а не дека тој искрено си ја љубел тогаш Даре треба нејзе да и се извини... Даре треба да си расчисти со себе не се неа.
     
    На cresa-jagoda и AURUA им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    брзо прокоцкала пет години.Ваквите паузи или раскинувања од неколку месеци всушност се мн добри.Се гледа кој колку се трудел,кој кому колку значел и кој без кого можел/не можел.

    5 години со тебе,3 месеци без тебе и влетала одма во туѓ кревет.Брзо слабост покажала
     
    На DAngel и veteruska им се допаѓа ова.
  20. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Еднаш неверен засекогаш неверен,без разлика на пол да не се ограничуваме тука машко ли е,женско ли е
    тука нема опростување крај
    Што е разликата неверство во врска и неверство во брак?Тој или Таа што се такви,тие не се менуваат,од каде да знае сега Даре дека не го изневерува пак сопругата а?
    Може ке дознае пак по неколку години,не е работава баш така само да се прости во името на децатаа....А рогови да му набива може а?
     
    Последна измена: 12 октомври 2017
    На Dare 31 му/ѝ се допаѓа ова.