1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога некој ви се прави „мутав“

Дискусија во 'Психологија' започната од girl.23, 15 декември 2011.

  1. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Ехех, иста сум. Ако се праи наудрена, ќе си добие наудрен одговор. :D
     
  2. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    И мене. :devil: Ама ги оставам да продолжат да си се прават мутави. :D
     
  3. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    Кога некој се прави мутав , така си се прави оти така му одговара ! Иначе разбира што му кажуваш ама така му е полесно да се прави наудрен :@
     
  4. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Како ќе му се испонашам на некој што ми се прави мутав зависи од ситуацијата. Ако ми се прави мутав за нешто важно или на сериозна тема може да му повторам до 3 пати, ако уште не сваќа и се прави мутав ќе го освестам со еден шамар и одма ќе ме разбере.
    Додуша и јас се некогаш правам мутава, најчесто на родителите. На пример кога сакаат да ме пратат до продавница, а мене ме мрзи и се правам дека не ги слушам :D
     
  5. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Зависи во која смисла мутав.
    Имав сокласничка сега се омажи од турска националност професорите и зборуваат таа зјапа како теле не разбирала македонски, а со мене ко зборуваше разбираше. Не знаела да чита а цел ден на телефонот на фб зјапа.
    А мене кога некој ми се прави мутав и јас се правам мутава и толку. Не се трудам да му објаснам, зошто јасно е дека несака да сфати.
     
  6. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Аууу, многу ме нервира правењето мутав. Ми се иде у тој момент да му ја пукнам главата, кој и да е. :D Од искреноста нема боље бе, и да ти се налутам у моментот ќе ми помине, ама ќе те ценам многу повеќе. За жал има многу такви луѓе, а таквите автоматски губат многу во моите очи, па и за најмала ситница да се работи. Не е битно за што е, ме вадат од такт лаги.
     
  7. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Има лек за ако некој се прави мутав - ти прави се уште помутав ;) :D
     
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.242
    Често знам да се правам мутава, дека не разбирам за што станува збор или дека воопшто незнам ништо за темата за која ме подбуцнуваат.
    Знам дека ги нервира тоа луѓето:)
    Не сакам да ги лажам, а несакам ни да кажам нешто па најдобар излез од ситуација е да се направиш наудрен.

    Не секое прашање заслужува одговор а и не секој човек заслужува да бидам отворена со него.
    Ако нешто не е за кажување ќе си остане некажано и со такво ,,мутаво,, однесување јасно покажувам дека не сакам да одговорам.

    Е, мене пак ме нервираат оние кои сакаат да извлечат нешто со ,,детективски,, прашања.Да разберат нешто пикантно.Знаат дека сум била присутна на некој момент и се обидуваат да извлечат податоци колку да си имаат после лаф-муабет.
    А има и такви кои се дрзнуваат да прашаат нешто кое воопшто не е ни за муабет.
     
    На MarigoldA, buba4e89, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што не зборувам многу и сум резигнирана за секакви разговори, а особено лични, честопати се однесувам индиферентно на конкретна тема.
    Кога знам за што се разговара, а не ми одговара да бидам учесник, слушам и молчам. Не сум личност што сака да има глсноговорничка позиција за ширење (дез) информации и затоа ми одговара да бидам "нем набљудувач".
    Многу е подобро и полесно кога се купуваат одговори, наместо да се продаваат. Од искуство знам дека молчењето вреди доколку правилно се употребува.
    Но, кога сакам да знам повеќе од професионален аспект, суптилно и дискретно следам ситуација од која очекувам да извлечам корисни работи без да заземам иницијаторска улога.
    Во секој поглед, глумењето "мутав" може да биде практична особина само со мудра проценка на ситуацијата.
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.242
    Точно.

    Е сега... правењето мутав во ситуации кога несакаш да понесеш никаква одговорност за мене не неоправдано.Дури ми делува и просто.
    Правењето мутав за извршување домашни обврски ми е инфантилно.

    И јас мислам дека е практична ,,алатка,, во ситуации кога немаш излез и кога несакаш да збориш на одредена тема или несакаш да бидеш инволвиран во ситуации.
     
    На cresa-jagoda и poenta им се допаѓа ова.
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Се согласувам.
    Во поглед на избегнување лична одговорност значи незрелост и неподготвеност за соочување со ситуацијата. Тогаш не постои способност за правилна примена на "алатката".
     
    На cresa-jagoda и referentka им се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.921
    Пол:
    Женски
    Ваквите ги мразам.
    Знаеш дека знам,ем мене глупава пробуваш да ме направиш ем сам се правиш глупав со сила??
    Ми доаѓа :punch: :@ ама нејсе
     
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    Не сакам вакви луѓе. Не реагирам на нив. Само ги одбегнувам.
     
    На Dashing:) и hermosa им се допаѓа ова.
  14. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ни јас не ги сакам ваквиве луѓе. Дури имаше една ситуација каде една се направи мутава кога побараа помош од неа, ама за среќа јас се најдов тука и и помогнав на личноста. Па макар и глупава да испаднам во нејзини очи.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.247
    Пол:
    Женски
    Ауу ова е нешто што најмногу ме нервира и не можам да реагирам рамнодушно на вакви ситуации и да ги игнорирам.
     
  16. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Дали ваков тип на луѓе најмнг ги има во вашето работно место? Прочитав неколку коментари и сите се однесуваа за колеги/колешки
     
  17. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Е коа ми се праат наудрени и ме прават будала при здрав разум, им удирам клоца и веќе не се замарам со нив.
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.509
    Пол:
    Женски
    Ме нервира кога некој се прави мутав кога се очекува помош од него.
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервираат вакви луѓе, некако ми се без став и свое јас. Се они не знаат, се они не слушнале и виделе, немаат мислење за ништо.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Тогаш сум директна, поставувам директно прашање во зависност од ситуацијата. Обично тоа ги збунува и и да не сакаат, мораат да дадат одговор, мислење... Немам време за игри.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.