1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога последен пат плачевте и зошто?

Дискусија во 'Психологија' започната од anichka94, 1 јуни 2012.

  1. Dark artist

    Dark artist Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Најверојатно е љубоморна, на твоите успеси, не би требало да се замараш со ова. Чим не ти е вистинска пријателка откачи ја. Никој не е совршен, очигледно таа има некои комплекси кои треба да си ги реши, ги прикрива со тоа што се фали и понижува други луѓе. Не ја троши својата енергија на некој кој буквално ти ја цица, заштити се со тоа што или ќе ја игнорираш или ќе се симнеш на нејзино ниво и ќе ја утепаш со зборови и потоа ќе си се качиш горе.
    Јас во трета год. година средно имав такви "пријателки“, после во прва на факс ми се погодија две-три такви ама лесно се чистат таквите.
     
  2. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Работата е во тоа што ми е и сосетка,значи од забавиште заедно,основно,средно,па сега и колешка ми е и пак истата е луѓе,кога одевме на фах стално зборува како нејзе не ја интересирало факултетот,не ја интересирало струката,не учела,не била спремна,во средно стално препишуваше и имаше високи отцени,и се занесува,сега па и кола вози и дојди да те видаам.
     
  3. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Crnookata кога се преселив да учам во Македонија имав потполно иста ситуација како твојата.
    Проблемот не лежи во тебе, туку во љубомората и омразата кон тебе и твоите вредности.

    Таа твоја ,, другарка ,, само ти љубомори, а според психологијата, една личност може да те мрази само поради овие три причини:

    1. Се мрази самата себеси
    2. Сака да биде на твое место
    3. Те гледа како закана

    Мој совет е да ја игнорираш и целосно да ја исклучиш од твојот живот, верувај дека веднаш ќе почувствуваш промена на подобро.

    И јас имав вакви маки,и тоа од разни причини, на пример бидејќи не знаев ниту еден збор на Македонски јазик, имав културни навики и однесување, бев поинтелегентна од останатите, развивав повеќе таленти итн.

    И секогаш кога ќе добивав одлични оценки, ме малтретираа, никој не зборуваше со мене,а се фалеа за банални работи или ме понижуваа и ме сметаа за ,, ненормална ,, само бидејќи имав повеќе знаење од нив.

    Немој да мислиш дека таа ,,другарка,, едноставно ќе се смени и ќе престане да те мрази, но затоа ти мора да се одалечиш од неа.
    Според твојот опис, можеби таа се и нарцисоидна и смета дека треба да биде подобра од тебе на секое можно ниво и преку нејзини очи таа те гледа како ривал, а животот го гледа како натпревар во која таа мора да победи бидејќи во спротивно нема да има душевен мир.
     
    На SV1911, Dark artist и Dust им се допаѓа ова.
  4. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Што да правам за жал мора да ја гледам бидејки ми е сосетка,не само таа сите од малото се однесувале ладно кон мене,ја се чудев мислев дека мене нешто ми фали,дека сум до карактерот итн,и уште мислам така,кога и да ме пофалеше професорот тие ме гледаа на криво,и на некој начин стално ми префрла,и многу е негативна стално ми збори како факултетот не бил добар.
     
  5. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Ок, нормално е да ја гледаш ама немој да и се доближуваш ни на неа, ниту пак на останатите кои се однесуваат ладно со тебе.
    Ништо не ти фали на карактерот, си одбрала факултет кој те интересира и само продолжи да редиш успеси.
    Ти само гледај да бидеш се подобра и подобра, па зајадливите и љубоморните нека прават и мислат што сакаат. Не ти е потребна таква негативност во животот.
    Биди среќна, исполнета и живеј за себе!
     
    На Dark artist му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Ми беше страв да кажам нешто бидејки се исмева на секој збор што ке кажам,и затоа си молчев од страв,значи се правеа дека само тие знат се,мене ме правеа секогаш по глупа од нив,и ме прават уште како ја нишо да не знам.
     
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.558
    Допаѓања:
    171.457
    Пол:
    Женски
    Ај да отвориме некоја тема, кој ден последно не плачевте?:doh:

    Овој месец секоја вечер си се лигавам:x
     
  8. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Точно знам како ти е бидејќи и јас сум го поминала истото.
    Ама постои една изрека која гласи: "What goes around, comes around" и за секој пат кога останатите те понижиле, ќе се сменат работите да дојдат во положба кога ти ќе бидеш таа која ќе може да ги понижи.
    Така, јас можеби бев понижувана поради мојата интелигенција но сега работите се сменија и буквално трчаат по мене за помош ама веќе е предоцна.
    Освен тоа, свесна сум дека тие сеуште ме озборуваат зад грб поради мојот напредок ...
     
  9. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Crnookata јас знам дека ова е типична реакција бидејќи ти потсвесно сакаш да бидеш прифатена и дружена од останатите ама мора да сфатиш дека тоа нема да се случи со тие од твоето мало.
    Те молам обиди се да замижиш на нивните навреди и игнорирај го нивното постоење.
    Тој страв и таа негативна енергија претвори ја во нешто позитивно и започни да ги гледаш твоите потреби, цели и желби во животот.
    Ова е само нивен подол начин да те наведат да мислиш лошо за себе и да се промениш, односно да се спуштиш на нивното патетично ниво. Не им дозволувај да успеат во својата злобна намера ...
     
  10. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Што е глупо стално ми се допаѓа некој од основно,сега па од малото,што немам шанси бар ја така мислам,никој не ми правеше муабет од машкиве,сега неколку почна но тој шо ја сакам не.
     
  11. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Па добро, ништо страшно... Ќе чекаш некој кому ти му се допаѓаш да започне разговор со тебе и готово :)
     
  12. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Кога се разминуваме само гледа ли гледа,а никако да кази едно здраво.
     
  13. Dark artist

    Dark artist Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Абе не им се замарај многу многу на тие. Не гледај што мислат тие за тебе туку шо мислиш ти за себе. Кога веќе секој има право на свое мислење тогаш слободно нека "мислат"... мислам убаво е да се мисли. Сакаат да ти ја намалат самодовербата, не им дозволувај. Можеш да им ти затнеш муцките? Не можеш! Стисни игнор и немај гајле.
     
    На Crnookata, JustFun и Briar Rose им се допаѓа ова.
  14. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Станува збор за едно обично затрескување, и штом не ти кажува здраво значи дека не е заинтересиран за тебе, дури ни од пријателска перспектива.
    Како што ти кажав, повеќе вреди да чекаш некој тебе да ти каже здраво ! :hai:
     
    На Crnookata и Dark artist им се допаѓа ова.
  15. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Тоа и јас ја советувам цело време ... (highfive)
     
    На Crnookata и Dark artist им се допаѓа ова.
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Вчера. И тоа какво плачење, очи ме пржеа. Сечев кромид. ;(
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Денот кога животот ми удри истовремено шлаканица на левиот и десниот образ. Не знаев која повеќе боли, но знаев дека едната беше потсвесно очекувана.
     
    На hermosa, ЕденЧлен и Rama им се допаѓа ова.
  18. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    na balkanot koga sfativ kolku e kulturata i prestanav da placham i da se nerviram a da gi sozaluvam onie koi mi mislat zlo i sakat da se podobri od mene ,ne gledam prichina za rivalstvo no e taka:).a fizickata ubavina za mene licno ne e presudna ,nitu visinata.posebno ova vazi za damite ,ponezen pol sme i prav kavaler ne treba da se isponasuva .na tie sto ne im cinite fizicki ostavete gi lonce i kapache se naogat na kraj.vistina e deka lugeto ipak gledat na ubavina visina i maniri no sepak sekoja dama treba da se pocituva i da go istakne ubavoto kaj sebe da ubavina ke privlece no karakterot ke go zadrzi vasiot partner .i plus nikoj ne e sovrsen ,za dzabe ne se veli zasakaj go nesovrsenoto i napravi go sovrseno:!:
     
    На Dark artist и Crnookata им се допаѓа ова.
  19. Lolaaas

    Lolaaas Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Posleden pat placev koga nesakajci skrsiv eden predmet sto bese mn skap a nemase ni 1 nedela od koga go kupja. Se secavam i kazav na baba mi i ona koga dojde tatko mi mu kaza i pocna da mi se dere kako sum bila nesposobna nekadarna sakata bla bla.. toa mn me zdobole zosto ne e prv pat da gi glusnam ovie navredi ne samo od nego tuku i od majkami
     
  20. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Аман бе,за еден предмет,и ја пред една недела изгубив телефон односно ми падна в јама,ми беше тешко,ама моите дома не да ме вреѓат вага,туку ме тешеа дека сум била повредна од еден телефон,дека ништо не нило повредно од мене за нив.
     
    На L-a-r-a22, Dust и hermosa им се допаѓа ова.