1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога проблемите ќе ве затрупаат...

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 12 октомври 2012.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Кажав дека сметки плаќаме редовно, но пробемот е што татко ми долги години не водеше грижа за ништо. Затоа јас имам комплекс на помла вредност, кога ќе се сетам какво детство сум имала, нон стоп дома кавги, немање пари. Нон стоп едниот на другиот му ја префрлаше вината. Убаво е да имаме финансиска и морална поддршка од дома, ама мене тоа ми фалеше. Во денешно време секој што има малку повеќе од вас ве гаси, ве смета за неспосбни.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Фала за советот. Се борам да не бидам таков човек. Не сакам да го правам она што на мене ми го правеле. КОга ми требало нешто и сум барала пари, секогаш по мене викале иако сум барала нешто што е основно и неопходно. Не сум барала да ми купат кола, да ми платат одмор. Планирам да се оддалечам , да не се замарам толку со нив за да ми биде полесно. Кога сакам да се зближам со нив, тие тоа го злоупотребуваат.
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Овде се живее со години на терет на еден човек. Тука проблемите се затрупани и тоа не можам јас да го поправам. Како што мајка ми се трудела, да се трудел и татко ми добро би било.Ситуацијата би била поинаква.
     
  4. Jaasemin

    Jaasemin Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Проблеми милион,а решенија нула

    Имам мн проблеми.Мн ми е тешко.А и знам дека јас самата си ги правам бељиве.Вака не се живее.Сум помислила на се и сешто,дури и на самоубиство,ама сватив дека тоа не е правилно решение.Што да правам? Незнам од кај да почнам за да ги исправам работиве? Знам,виновна сум,се борев,се мачев,ама пак не бидува.На крај ке се убијам затоа што вака не иде.Семејството се ми дозволи,ми даваат се што ке посакам,инам се што сакам,ама се лошо правам.Мајка ми е толку разочарана од мене ама пак ми дава се,пак се грижи за мене.Кога ке слушнат и за последното навистина ке ме убие татко.Ке ме убие.И решение? Од лошо полошо,не остана ништо лошо што не сум направила.... ;( ;( ;(
    Ве молам за некое мислење и совет..
     
  5. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Проблеми милион,а решенија нула

    Па кажи какви проблеми имаш,вака зборуваш многу општо.Ние сите имаме проблеми,ама самоубиство не е никакво решение верувај.
    Раскажи што те мачи за да можеме некако да те посоветуваме,вака општо класифицирано не знам како да ти помогнам освен да пристапиш кон решавање на проблемите.
     
  6. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Проблемот нема да постои, кога ќе го решиш.Едноставно соочи се со проблемот за да ги исправиш работите.Секој човек греши, мораш и да ги прифатиш проблемите, обично поради тоа што не се прифаќаат истите, се чувствува револт и изгледа како да самиот проблем нема решение.Човек некогаш успева во животот, а некогаш не успева, бидејки успехот и неуспехот одат заедно,како што после денот иде ноќта, така и тоа, само човек треба да знае да ги прифати и двете, доколку ги прифаќа само победите, тешко ќе ги поднесува поразите.А и проблемите се составен дел од животот, нешто низ кое секој човек треба да помине.Разговарај со твоите, кажи го проблемот токму таков каков што е, отворено, ќе те разберат и ќе ти помогнат.Животот е предрагоцен, за човек да посегнува по истиот.И не треба.Проблемите постоеле и ќе постојат, само за да откриеме што сме научиле од нив.Колку сме успеале, толку подобро за нас.
     
    На ilipili, srcekrsacka и Jaasemin им се допаѓа ова.
  7. Jaasemin

    Jaasemin Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Вака..уште од мала ме разгалуваат,ми дозволувале што сакам,му купувале какви работи сакам,ме третираа како кралица,ама јас се претворив во чудовиште.
    Еднаш украдов пари од дома,избегав од дома..Се запознав со еден што има 30+,заради него направив некои работи кои не ми доликуваат.Ме префрлија во др школо,ама јас пак сум таа која што се кара со секој што само води инат,а и несакам никој да слушам,само него.Тој е мн добар и благодарение на него сум сеуште жива.
    Бегам од часови,а и во школо знаат каква сум и затоа секој ми се исмејува.Сега кога ке дознаат мајка ми и татко дека и тука бегам од часови сум готова.
    Често пати знам да избегам од школо да дојдам дома да плачам и тоа без причина,односно се чуствувам осамено,понекогаш и како лек ке се напијам малку,него ке го барам,ама тој е зафатен и паѓам во депресија.
    Утре несмеам да одам во школо бидејки мн ми е срам,денес ја претерав.А веке имам 30 неоправдани.Се испокарав со скоро сите наставници и како неточна изгледам.
    И спас? Мн ми е тешко.... ;( ;( ;(
     
  8. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Некако интересно звучи велиш имам мн. проблеми,велиш тешко ти е,а потоа дека сама ѓи создаваш проблемите?! на крај вака не се живее....
    Кога знаеш дека сите проблеми потекнуваат од тебе,прашај се зошто,што те тера да правиш проблеми,многу е едноставно ти веќе сама знаеш дека не е во ред однесувањето твое ,знеш дека ја разочаруваш мајка ти која и покрај се таа сеуште верува во тебе,се надева дека ќе се промениш,тогаш во што е проблемот?!Проблемот не се решава со самоубиство тоа е чин кој ништо не решава Jaasemin разговарај со твоите,а воедно и продолжи да се бориш но дозволи си себе си тоа вистински да го посакаш за се има решение нема проблем кој е нерешлив a особено 18 годишна девојка со 30+ не оди никако дозволи да запознаеш дечко на твоја возраст па да уживаш во магијата на љубовта.
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    и што ќе направиш ако се самоубиеш кажи ајде што?наместо да се трудиш да се поправиш ти уште поголеми проблеми создаваш,па нели ти е жал за твојата мајка која ти дава све која сеуште верува во тебе и покрај све?треба да ти биде и што си фатила ма девојче работа со тој 30 и кусуро годишниот работа кажи зошто?нема деца кои ти парираат и кој вистински можат да бидат покрај тебе да ти пружат љубов, топлина, разбирање,секако дека има но ти си залутала многу во животот како прво отргнисе од тој што си со него тој има други преоритети во животот ти други треба да го завршиш школото да се запишиш на факултет и да престанеш да бегаш од часови да фатиш книга и да се смириш малку приземисе малку,не лудвај размисли до каде и до кога со ваков живот кој го водиш сега до никаде нема да одиш размисли убаво нека не бидат за џабе советите кој ти ги дадовме овде научи нешто,ако те исмејуваат на училиште потрудсе да го смениш тоа да се однесуваш како човек да се зближиш со лугето на крај краева игнорирајги и гледајсија работата со професорите зошто да се караш научи нешто покажисе на час докажисе нека го сменат сите мислењето за тебе а не вака да пропагаш и да тонеш.
    Сега фино лепо без страв ќе разговараш со мајкати ќе му ја кажеш вистината и ќе си олеснеш на душата како прво ќе побараш мајкати да ти прости и да ти помогне ако се осеќаш депресивно одете на психијатар разговарајте ќе ти помогнат за секој проблем има решение ако го побараш само тоа решение а не самоубиство глупости да спомнуваш туку фатисе за работа и средиго ова ако си била разгалена и све си добивала на тацна сега земи загрејго столот дома почни да учиш и биди човек одолжиму се на твоите родители направи нешто сама нешто корисно не само глупости и тргнисе од тој човек кој е доста постар од тебе и не е за тебе прво сватиго тоа...
     
    На ilipili и Jaasemin им се допаѓа ова.
  10. Jaasemin

    Jaasemin Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Немам 18,помалку....Инаку годините не се важни.
    Сепак фала ви за мислењата и советите. :)
     
  11. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    јасеемин колку би сакала душичке да ги имам твоите проблеми неси свесна твоето е лесно едноставно што треба да направиш е да КАЖЕШ јас од денес сум друга личност тоа е се и навистина да се смениш да си го тераш твојот живот да си ушиваш во младоста почни да ги почитуваш твоите докажи дека си друга личност зошто да бегаш од часови ? зошто да се караш? зошто си со човек над 30години? па за тебе уште нее започнат животот не си свесна што те чека немаш кредити немаш сметки абе девочје немаш ти никакви проблеми велиш се од мене потекнува па ако си свесна прекини народ од дроги се лечи од се и сешто кога сака да се смени а не па ти од БЕС не ме сваќај погрешно ама мене така ми изгледа ова е бес задоволено со се !!! 21 век сме постојат психијатри посети верувајми ќе ти биде од помош родителите и они можеби имаат вина премногу ти дозволиле душичке верувајми само тоа е друго ништо земи средисе не дозволувај никој да те исмејува знаеш како велат животот е убав за тој што знае да го живее верувај дека е навистина така дај боже да ти се овие проблеми за ова лек има недај боже да си западната во некои полоши работи АЈДЕ ПРЕСЕЧИ И НАРЕДНИОТ ПАТ ПИШИНИ УБАВИ ВЕСТИ ПОЗДРАВ
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Aко имаш помалку години уште полошо значи уште помлада си запагаш во толку проблеми од збесната и разгалена што си и немаш кочници дај земи чукнија глата малку употребиго мозокот и биди човек ак продолжиш вака тотално ќе ја изгубиш довербата на твоите и тогаш уште потешко ќе ти биди приземисе девојче дури не е касно...
     
  13. Jaasemin

    Jaasemin Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    15 имам...
    Инаку татко ми веќе ме отпиша,веќе не сум му ќерка ама мајка ми не.Да,мајка ми лута ми е,ама не сака да покаже,и секогаш ми простува....
     
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    можеш да ја вратиш довербата на таткоти тој ти е татко и сега ти е лут но те сака и секогаш ќе те сака само на тоа треба да работиш и да го придобиеш таткоти тормално и како бе девојче имаш 15 години а одиш со 30 годишен што е тој мањак педофил :x што знаеш ти за односи на овие години ти си уште дете и се немаш оформено како жена страм да му е него а ти понастрана од него престани со глупости и почни да работиш на себе само така ќе успејш да го придобиеш таткоти да ти простат и да одиш напред во животот др.начин нема да знајш не ти судам но ако ти останало уште малку памет во главата знајш што треба да правиш...почни не чекај како за почеток фатисе за книга а видат нешто убаво твоите...
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    добро бе девојче кај го најде човеков 30 години постар од тебе :fubar: :o :tmi:
    имаш ли памет во глава-ти си малолетна, тој може да те искористи и да те шутне
    да се караш со наставниците, да имаш 30 неоправдани, а префрлена во друго школо :!:
    девојче дај малку размислишто правиш ОСВЕСТИ СЕ
    а типот е да го фатиш и да го згазиш-се плетка со малолетничка , БЕСРАМНИК :x
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Душичко велиш дека имаш 15 години,богами премногу си напредна за твоиве години,а јас да сум ти мајка ке го кастрирам тој 30+,бидејки тебе се ти е интересно тој ти треска глупости а ти наседнуваш смири се малку и батали го тој лудак верувај ако не го сториш тоа ке жалиш во иднина,Врати ја довербата на твојте, а ти малку мисли со глава.Научи да се почитуваш себе си и твоите,само така ќе бидеш среќна,
     
  17. Jaasemin

    Jaasemin Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Ама ние година ипол се знаеме и до денес немало причина за нешто да се посомневам во него...Тој е толку добар.Знае што збори,знае што прави.Никогаш ништо лошо не направил.Јас знам се за него и тој за мене.Секогаш бил тука за мене,и со мене.И не ме користи,туку ми помага.
    Инаку од понеделникк ке одам во школо....
     
  18. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    јассемин тој ништо не прави добро,ако нешто сакал добро да направи не би бил со тебе ти си нежна и млада девојка која животот е пред неа треба да бидеш сега во школо,па дечко кој ке биде во блиска возраст како твојата да уживате во магијата на љубовта,а не овој кој може такаречено татко да ти биде страшно е ако не направиш промени во твојот живот батали го тој никаквец срамота е тој тоа ѓто го прави а ти почни да си поблиска со својте и почни да размислуваш види девојки на твоја возраст тие се со свои врсници а ти со .....размисли малечка
     
  19. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    Незнам зошто ама целава ситација со јасмиин мене ми изгледа нереална мислам дека е лажно се дека интересно и е да пишува тука и едноставно да се глупира наместо да прифати совети таа бла бла бла фин бил 15 години постар од неа фин абе ајде немојте погрешно да ме сватите али пак повторувам ова за мене е лага поздрав до сите :*
     
  20. Jaasemin

    Jaasemin Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Зошто да те сватат погрешно? Па јас сум таа што лаже зошто тебе погрешно да те сватат?
    Поздрав :) :*