1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога сопругот е на работа во друга земја

Дискусија во 'Брак' започната од causevsku777, 19 ноември 2010.

  1. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Тешко е и тажно долг период да не бидеш заедно со оној кој го сакаш, да сакаш да го прегрнеш а тоа да не е можно. Иако не сум во брак сеуште и ја немам таа далечина искусено на своја кожа, сепак не ми е ни лесно кога или јас или пак вереникот мораме да заминеме на службено патување. Иако станува збор за неколку денови сепак не е воопшто лесно, а можам пак да замислам како е да не се видиш и по неколку месеци.
     
    На minne992, stevemila и Petar80 им се допаѓа ова.
  2. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    10god kako prezivuvam sama.Iako ne e postojano vo stranstvo.Raboti 3meseci tamu pa poveke vreme e doma.Ama e mnogu tesko.Uste koga se zemavme se resi da odi.Morase.Site ovie godini specali i postigna se sam.Bez nicija pomos.Od nova kuka,nova kola,odmori.Za mene se so ke posakam.Mozam da se pofalam deka ni eda ne zivee taka ko jas.Iako mene ne mi pretstavuva zadovolstvo,zasto sum sama.Resi poveke da ne odi, no borbata za detence ne natera da se zrtvuvame. 10god skapavme po bolnici Krvta ni ja iscicaa.Sega,koga go osekuvame naseto prvo sonce morase pak da odi.Rekovme posleden pat.Pretesko e.Odam sams na kontroli.Toj ceka video ili slikicka.Toj uste ne go pocuvstvuval mrdanjeto na negovoto cedo.Uste ne se izraduval.Koj ne osetil ne znae.Od dete so brat mi ne porasna majka mi.Tatko mi e sofer uste od moeto raganje.Majka mi e za mene borec.I sekogas se ogleduvam na nea.Od tamu i seta sila za da izdrzam
     
    На ma4e1311, Nightwish11, buba4e89 и 14 други им се допаѓа ова.
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Мојот е на брод цело време по 6 месеци. Повеќе е таму него со мене. Останав бремена и до 3ти месец беше со мене па замина. Се врати неполн месец пред да се породам. На 3 месеци како направи син ми па замина. Рековме доста е, бидејќи на детето му се потребни двајца родители. Едноставно е претешко сам да издигаш дете. Договорени сме каков и да правиме чекор натаму, тоа ќе биде за цела фамилија а не поединечно.
     
    На ma4e1311, SexiLy, Роберт 7 и 14 други им се допаѓа ова.
  4. Esmeralda-MD

    Esmeralda-MD Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    1.181
    Допаѓања:
    42.428
    Пол:
    Женски
    Го понинав и преживеав тој период на осаменост,тага,имав се(материјално)но празна душа,неисполнета.
    Деца сама растев,и сама одлуки носев за се,додека тој печалеше за нас.
    20 години и реков доста ми е од ваков живот,не се издржува веќе.
    Сега е подруго,бракот не е за сам да бидеш и сам деца да растеш,бракот е заедница каде човек ќе го дели доброто и лошото,радоста и тагата.
     
    На Biljarkata, ma4e1311, Роберт 7 и 15 други им се допаѓа ова.
  5. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam so site!! Samo moevo kujznae do koa ke trae:(...
     
    На Роберт 7 и stevemila им се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    јас не можам да дозволам маж ми да си ј остави жена си и детето за пари-да оди џенем со месеци. Ниту едни пари н светот не можат да ми го вратат тоа време поминато без него.
     
    На SummerGirl, hermosa, Milan93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam i mm pred da se zememe odese na 3-4 meseci vo stranstvo i koga se vrakase toa bese na 2 nedeli. Pred da se zememe si sednavme i si gi razgledavme site opcii bidejki nesakav i jas da rastam dete bez maz...se odlucivme da zamineme zaedno i mozam da kazam deka taa ni bila najdobrata odluka do sega.
     
    На Esmeralda-MD и marchi-cool им се допаѓа ова.
  8. Schwanger

    Schwanger Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Ova e moeto prvo mislenje.

    A sto koga soprugata e na pecalba vo stranstvo?
    Eve ja mojata prikazna ☺
    Uste pred da se zememe so maz mi jas imav podneseno za bugarski pasos i imav cvrsto resena cel da zaminam odovde.Toj uste togas samo mi rece deka bi me sledel do krajot na svetot.Jas nemav togas rabota a toj si rabotese po struka i zimase ubava plata.
    Bidna svadba, bremenost rizicna , miruvanje, ispituvanja, skapi apcinja i lekovi.Firmata kaj so.rab.mm se zavtara.SOK.Jas nevrabotena.So parite od svadbata se pokrivavme se dur toj ne najde nova rab.A toa se desi 2 nedeli pred da go dobieme naseto bebence.Nemav spokoj cela bremenost.Jas ne sum licnost lakoma po pari ali koga zasteda nekoj denar u dzeb se osekam sigurno.Zivot u zaednica , znaete kakov e.Negovite se dobri , ama od tolku sto sakat da se najdat,da pomognat , se nametnuvat i so samoto toa mene bar poveke mi smetat.Jas sum laden tip sto nesaka premnogu blizina ili mudruvanje i 100 soveti u sekunda.Tatko mi zamina u stranstvo koga imav 15, majka mi mu se pridruzi posle koga imav 19 pa sama bev doma toj period.Nekako se naviknav na samostojnost pa taa pomos od strana iskreno poveke mi smetase.Iako znam deka bese so dobra namera , pravese da se osejkam nesposobna, glupa.
    Zatoa prv izleze mojot pasos.Maliot imase 1 ipol god.koga go ostaviv u mk so mm.Nemozev da cekam poveke , dur izleze od mm pasosot ke pominat uste 3g.Zivotot za mene e sega i sega sakam.da go ziveam po moi pravila.Soprugot moj samo rece: Idi i ne misli za ovde, xxx nema nisto da mu fali.Deteto idese u gradinka drzavna pa nekoj saat privatna, a nekoi denovi go gledase edna nasa komsika so cie detence zaedno porasnaa i ja obozava.Svekorot, Sveki i mm idea na rabota i se organiziraa za deteto.Znam deka go cuvaa isto kako mene.Mm rab.vo drug grad pa sekoj den patuva po 70-80 km ama koga ke si dojde nekogas i ne jade za da go proseta deteto.u park i toa u 19h navecer.Sega za mene.Dojdov kaj brat mi on veke bese ovde so familijata .Jazik neznam, gradot isto taka, prevoz nz da go koristam i nema nesto sto znam.Samo edno JAS KE USPEAM , MORAM.Sekoj den stanuvam u 7 i od prethodnata vecer zapisani oglasi so adresa i kontakt i trgnuvam u pohod.20 dena barav rabota .Moze ptasav u 80 firmi ama bezuspesno.Imav aplicirano u hotel i cekav.Eden den dobiv sanasa u edna fimra i taman spremni dokumenti da go potpisam dogovorot mi se javuvat od hotelot za rabota ako sakas da pocnam uste denes 40h nedelno.Ne se mislev prifativ i ne potpisav za dr.rab.A covekot miimase spremno se obleka rabotna, cizmi ama go zaebav.Vo hotelot ne bea zadovolni , sum bila bavna i nisto od toa.Izlegov, sednav na klupa pred hotelot se javiv na mm na skype da mu kazam, se izplakav ubavo.Izbrisav solzi i prpdolzuvam ponatamu.Nikogas nema da se otkazam postojano si povtoruvav.Snaa mi idese so mene koga bese slobodna no pogolemiot del bev sama.Se desavase da zgresam ulica, pat , nasoka, bus ama smireno se vrakav nazad.Imav i drugi rodnini koi bea togas u mk na odmor.Se vratija , ja zamoliv yy da prasa kaj niv.Sreka rekol sefot da.Prvicen dogovor 3.5 h dnevno a mene za viza mi trebat 8h Pocnav 21.Avgust so rabota.Rece covekot ako se zadovolni ke dobijam nov dogovor.Se potrudiv max, dadov se od sebe, ostanuvav plus pola saat do saat sekoj den bez da mi e plateno toa, se so cel da dobijam nov dogovor.Gazdata dobar, praveden covek.Na 11 Sep.mu se javiv da prasam kakvi se sansite .Rece sekako ke dobies i toa ke probam od 1 Septemvri da vazi.Srekna do jaja.Vo znak na blagodarnost prodolziv uste poveke da se trudam da ja izvrsuvam rabotata najdobro sto mozam.Mi trebaa 3 rab.meseci za da sredam za viza na mm i deteto.Noemvri 8 dojdoa i oni ovde, jas pobarav sloboden den od rabota.Za 1 mesec najdovme svoj stan, sredivme za viza dokmenti, imav poracano nov mebel za stanot i nekade pred Ng se vselivme.Site bevme zaedno i srekni.Imav zastedeno pari za iznajmuvanje stan , mebel, isto taka i maz mi dosta imase zastedeno od negovata plata.3 meseci toj go cuvase maliot a jas idev na rab.Ziveevme samo od mojata plata, nemavme za luksuz no dovolno da platime stan, smetki, hrana i obleka.Maliot go zapisavme u gradinka pa mm najde rab.i toa pak po struka bez ic znaenje na jazik.Kupivme kola.Tuka sme 16m recisi godina ipol.Ubavo ni e , imame i dvajcata rabota, maliot uci jazik u gradinka, sreken mama e ovde, zdravi sme, srekni , se sakame, se guskame po milion patiu den.Naskoro ke imame uste edno bebce.Ovaa bitka ja dobivme i ne zblizi uste poveke.Jas sum karakterno pojaka , inicijator, vodac na semejstvoto.A maz mi e najdobriot covek na svetot, najgrizliviot tatko, seuste me gleda so istiot sjaj vo ocite, moja poddrzka za se u zivotot.Sekoj den mu blagodaram na Boga sto go imam o samo edno baram od nego.Cuvaj mi go Boze
     
    На Unread, L.i.n.a.a, AngIv и 38 други им се допаѓа ова.
  9. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    447
    Vo zivotot odsekogas sum mnogu samostalna, no go obozavam vremeto pominato so semejstvoto. Mojot soprug, since I jas..da se guskame pa si kazvime kolku se sekame.Togas se cuvstvuvam mn silna, sakana, celosna. No ispadna situacija Maz mi da Mora da zamine vo stranstvo na 6 meseci. Edna's doaganje doma posle 2 meseci,a potoa 4 meseci neprekinat prestoj. Mnogu mi e tesko. Ne samo poradi obvrski so deteto(uciliste, sportska aktivnost,lekari, zabolekari,majstori,popravka na kola, pazarenje, itn) tuku najpoveke psihicki. Mnogu se cuvstvuvam osameno. Imam golem Krug na prijatelki no normalno sekoj prvo semejstvoto si go gleda. Cesto se cuvstvuvam kako odvisok, kako site da imaat so koj da spodelat se, duri I najbanalna rabota od sekojdnevieto, a jas sekoe slobodno vreme gledam da mu go posvetam na sin mi za da pomalku go oseti odsustvoto od tatkomu. Toj pak sekoj den placi po tatkomu, guska negovi bluzi, pernicata na koja so spiel Maz mi..srcevo mi se para.se trudam premnogu a izgleda nisto ne postignuvam. Na kraj sum umorna nervozna potistena. Si se tesam so toa sto znam deka vremeto e ograniceno I deka I'ma zeni vdovici sto se vo mnoguuuuuiu poteska situacija. No co globala sum dosta potistena.
     
    На SaBiR, LadyC и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  10. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Vo ista situacija sum i jas veke 5godini...nema mesto pobolno da si Sam so decata... Iako i na soprugot ne mu e lesno :(
    Najtesko mi e koga decata ke me prasaat tato koga ke si dojde ;(
     
    На Mom_3, mcokolada и LadyC им се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Јас сум 2 ипол години 'сама'. Сега се гледаме еднаш месечно, порано остануваше и по 2-3 месеци во странство. Влегувам во 7миот месец во бременоста, премногу сум осамена и многу ми е жал дека пропушта убави работи. Искрено, едвај чекам да се породам и да не бидам веќе сама, да се посветам целосно на детето. А сега ве читам дека уште потешко е сама со дете.
    Преку ден не е страшно, ваљда е навика ама ќе пијам кафе со другарки, ќе одам на гости и ми поминува времето. Навечер е тешкото кога ќе легнам.
    Претешка тема, не знам зашто дојдов да читам :(
     
    На Sunrise!!!, SanelaS, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.159
    ја 10 години .....
     
    На Esmeralda-MD, Petar80 и LadyC им се допаѓа ова.
  13. ElenaElenka

    ElenaElenka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,
    се пронајдов некако во темава..
    Сопругот има фина работа во странство и не сака да слушне за враќање а јас иако многу често одев и уште одам не се пронаоѓам воопшто, маки мачам буквално! :)
    И плус сум ептен носталгична.. Долго сме вака, и не е воопшто лесно. Го разбирам и него, убава можност ама ете огромен проблем ми е мене дефинитивно не сум за таа средина..
    Совет, мислења - добредојдени се!
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    И мојот сопруг е веќе 1 година надвор, тешко е а посебно сега породена пред 10 дена! Пробуваме да се споиме и постојано излага нешто документи сега и беба што мора да почекаме..нив им е потешко дефинитивно но сепак договорот е меѓу двајца.
     
  15. Mom_3

    Mom_3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Исто и јас ,башка бремена сум...не да паѓам психички , спобудалувам
     
  16. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.441
    Пол:
    Женски
    Јас не би трпела мм да работи во странство а ја тука да седам. Ке ме земе со него и заедно ке создаваме во спротивно секој по свој пат!
     
    На Milan444, Biljarkata, baby-star и 8 други им се допаѓа ова.
  17. Mom_3

    Mom_3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Убаво би било кога тоа би била нормална држава за живеење,нема да седам овде ни 1 ден....ама невозможно е и така ке си седам и ке си бројам денови,месеци...ке паѓам па ке ојачувам психички и така
     
  18. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.441
    Пол:
    Женски
    па нема зашто да седиме разделени, ако е он е на работа некаде пример Германија/Италија/Шведска... ке ме земе и мене ако не сака да ме земе тогаш ке се разделиме. Нема потреба да седам во таков брак.
     
    На pikabu5, Milan444, Biljarkata и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Mom_3

    Mom_3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Секој си има свое мислење нормално исто така и ти:)
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Има многу фактори. Може да е на брод, може да вози камион. Ај за на брод можеш и ти да аплицираш, ама во камион како ќе си со него постојано?
    Секој си ја знае ситуацијата каква му е дома. За подобро утро некој се жртвува на определено време, некој си го повлекува и семејството, некој се враќа после одредено време.
     
    На LadyC, Angie1432, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.