1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога сопствената мајка се кае што ве родила...

Дискусија во 'Психологија' започната од xGrapefruitx, 18 август 2016.

 1. xGrapefruitx

  xGrapefruitx Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  241
  Здраво.
  Имам 17 години. Секогаш кога ќе се скарам со мајка ми, почнува да вика како животот и е уништен поради мене и брат ми. Брат ми има 26 години и не живее со нас. Значи, почнувам да се чувствувам како товар во куќава. Кога и да се скарам со неа и да повишам глас (што мислам дека е многу нормално), таа почнува да ми зборува како животот и бил уништен поради децата, цел живот го посветила на нас за на крај да испаднеме гадови, ѓубриња, себични, одвратни...
  Вчера дечко ми беше кај мене и додека имавме секс кај мене во соба она улета, ме погледна како да сум го направила најгадното нешто на светот и си отиде, денеска еве цел ден не ми збори.
  Се сеќавам, еднаш кога имав 10-тина години исто ми рече дека подобро би било воопшто да не ме родела, за обична детска глупост која ја направив. Тогаш толку многу плачев, дури помислив и на самоубиство. Многу пати и сум заспала плачејќи поради нејзините зборови.
  На брат ми му нема кажано ништо од зборовите погоре, само мене знае да ми збори така. Искрено, мене веќе не ме ни допираат нејзините зборови, но ме интересира зошто сета оваа омраза...
  Не пушам, крадам или се дрогирам, алкохол само во нормални количини.Сакам да кажам дека не гледам зошто би се каела што воопшто ме родила.
  И да, ваква е само кога сме сами, а пред други луѓе имаме перфектно семејство.
   
 2. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.792
  Допаѓања:
  38.124
  Пол:
  Женски
  А ти на 17 години имаш дечко со кој дури кај тебе дома имате секс додека е присутна? Може ради ваквите постапки иако не е тој начин на кој треба да разговара. Искрено јас на 25 со дечко кој го имам 9 год. никогаш кај мене не сум имала секс додека се моите дома, а и онака се случило 2-3 пати само. Таа постапка твоја е многу погрешна.
   
  На Nikolina35, Istata od vcera, Angie24 и 42 други им се допаѓа ова.
 3. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  723
  И мајка ми е таква, и кога бев помала и јас се осеќав како товар, сега и враќам „Зошто тогаш си дозволила да ти сврши татко ми, или зошто не си купила таблети, а не тука ми јадеш тринци“ одкога се понашам на начинот на кој таа зборува со мене престана и да се кара и да ми преречува. Почни да и враќаш на ист начин, не паѓај пред неа, да е мајка да паднеш, а чим така ти збори враќај и и ти на неа така..
   
  На Istata od vcera, Tanjamm и Gosh им се допаѓа ова.
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.090
  Допаѓања:
  56.318
  Пол:
  Женски
  :(
  Требало да бидете повнимателни со дечко ти, друг пат барајте начин да останувате насамо. Или барем заклучувај ја вратата, навистина е срамота родителот да те фати во таква положба.

  Каква и да била ситуацијата, мајка да кажува дека децата и’ го уништиле животот и дека не требало да ги роди е неприфатливо. Едно е караница, па и казна кога е заслужена, но вакви зборови никој не заслужува.
  Кажи и дека многу те повредува, прашај ја зошто така чувствува и дали сериозно го мисли тоа. Мислам дека ќе се објасните, ќе ти каже дека тоа се само зборови и не размислува навистина така... барем се надевам дека тоа ќе ти го каже.
   
  На eloves, Tanjamm, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 5. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  3.932
  Допаѓања:
  30.763
  Пол:
  Женски
  Мајка така да рече на нејзиното чедо.. хм, незнам, неможам да го сфатам тоа. Еве да разберам дека и бил лош денот, па да се истури на некој, ама и тоа не треба така бре! Треба да и кажеш дека тоа те повредува многу, што сопствената мајка така ти вели. Колку и да е лоша ситуацијата, јас ова што ти го вели мајка ти не го оправдувам ама ич!
  А со дечко ти, те молам следен пат бидете малце повнимателни, сепак не е пристојно така да ве види мајка или па било кој.
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Sigurno majka ti ne gi misli tie zborovi.
  Sedni i razgovaraj so nea,kazi deka te povredila.
  Ne mi e jasno kako tebe ne ti e sram od majka ti sto si dozvolila da te fati za vreme na seks,imas samo 17god,izvini se.
  Jas sum mazena i bi probadnala vo zemja ako majka mi ili bilo koj me fatat vo takov mig.
  Vnimavajte ne ste zivotni pa da ne moze da si gi kontrolirate strastite.

  Sekoja ti cest na recnikot sto go imas kon majka ti.
  Sramota e za edno dete da se odnesuva vaka kon roditel.
   
  На kikin, eleni27, kukla21 и 31 други им се допаѓа ова.
 7. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.831
  Пол:
  Женски
  А мајка ти да не е во менупауза или многу да не е нервозна ? Би се каела можеби затоа што не те планирала, ама касно е зошто тогаш имала избор. Изгледа слабо стои мајка ти со психата.
   
 8. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  723
  Не беше срамота да ме остави? И да замине кај друг маж? Сака да ја почитувам? Ме остави на 10 години и сега се враќа и мајка ќе ми глуми. Тоа не е срамота не никако ..
   
  На sj *O*, mode-kristina, JustBeautiful и 12 други им се допаѓа ова.
 9. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Vo toj slusaj jas ne bi ja ni poglednala ni pak bi zborela so nea.
  Uste pomalku deka bi ja narekla majka.
   
  На Istata od vcera, kukla21, evangelina.ina и 7 други им се допаѓа ова.
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.167
  Допаѓања:
  105.728
  Пол:
  Женски
  Најчесто причината за вакви изјави на родителот лежи многу подлабоко од само површните зборови кои ги кажува. Размисли подлабоко... Можеби тие навреди не се однесуваат директно на ТЕБЕ и брат ти туку на нејзиното мајчинство. Има разлика, и тоа голема... Се надевам ме сфаќаш, значи во неа да лежи проблемот што ТАА како жена која родила и со тоа станала МАЈКА не испаднало онака како што очекувала, НЕ зошто ти и брат ти сте такви туку тоа како е таа. Мене тоа ми е ЕДНА ВАРИЈАНТА за причина... Може заради што ве има вас со татко ви морала да остане со него, а не го сакала или се покајала покасно, или заради мајчинство изгубила кариера... триста можни или има. Значи, сепак сама најдобро знаеш како и што било, подразмисли, разговарај со брат ти, со некој друг член од семејството....
   
  На eloves, cresa-jagoda, ku4ence и 9 други им се допаѓа ова.
 11. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Па се ебеш додека таа е дома, што сакаш да ти направи? Да ви стави сок да се освежите? Имаш 17 год, чукни ја малку главата.
  Може порано за безврска работи ти викала ама сега нормално дека нема да ти зборува... Па уште криво те погледнала, па да не си сакала и насмевка да ти упати и да те пофали. Не е крива мајка ти туку ти си крива. Замисли само колку и било глупо и незгодно.
  Да не ја спомнеше оваа случка може ќе добиеше сожалување, ама сега јасно е каква си. Може ја срамиш мајка ти, размсили.
   
  На ♣ Alba Viduam ♣, kikin, PaLaVa и 18 други им се допаѓа ова.
 12. xGrapefruitx

  xGrapefruitx Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  241
  Ова со дечкото се случува прв и последен пат, верувајте. Не знаев дека е дома, па се опуштив малку повеќе. Многу нормално дека и јас се осетив незгодно и засрамив. Не е дека јас секој ден носам дома дечковци без да се контролирам и сл.

  И не мислам дека не го мисли тоа, затоа што ми го има кажано премногу пати до сега. Како и да е, како што кажав, тоа не допира до мене веќе, но мислам дека не е баш нормално сето тоа да ми го кажува во лице. Па и да го мисли тоа, нека го задржи за себе, осет малку.
   
  На Џони Џип, mentol и Gosh им се допаѓа ова.
 13. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Рејпана, што праиме обратно? Кога сопственото дете се кае што се родило од таа мајка ? фактап...
   
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  А татко ти кај е во приказната?
   
 15. xGrapefruitx

  xGrapefruitx Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  241
  Татко ми е често надвор од Мк, има доволно стрес од работа и не сакам и за ова да го загрижувам, а и не сме нешто многу блиски.
   
 16. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.376
  Пол:
  Женски
  Зошто не одиш да живееш кај брат ти?? вака излегува дека не си блиска со мајка ти не си блиска со татко ти....
  А си пробала да разговараш со татко ти?? Зошто ако има доволно грижи, ти си негово дете - една од најважните грижи
   
 17. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.555
  Пол:
  Женски
  Ако девојката бараше сожалување или тапшање по рамо, слободно можеше да го скокне тој дел со сексот, ама таа беше искрена, а тоа и' е голема грешка овде на форумот (ама нова е, ќе научи ;)).

  Од една страна сите ја осудија дека имала секс со дечко и' дома, а од друга страна сите најдоа причина зошто мајката го кажала тоа, и не еднаш, туку сто пати :?:.

  Зошто мајката едноставно не ја седнала (сок не мора да и' стави) како сите овде што ја советувавте, да и' каже да не се опушта толку по дома, дека е мала за секс, да ја советува за користење заштита кога веќе почнала со интимни односи...
  Ама не, во тој момент баш се кажува, се каам што сум те родила.
  Не знам, можеби за вас не се некои страшни зборови, ама мене да ми го каже тоа мајка ми само еднаш, цел живот ќе се чувствувам како да сум и' товар, џабе ќе и' е љубовта цел живот што ми ја дарила, ако во глава се кае што ме родила.
  Мајка ми ме родила на неполни 18 години, сестра ми на неполни 19, поминала пекол со свекрва и', и никогаш не ни го кажала тоа.
  Не дека некогаш не ме повредила со некои нејзини зборови, сигурно и јас сум ја повредила, ама такви зборови не се оправдуваат ни со бес, нервоза, менопауза...
  Ако НЕ ДАЈ БОЖЕ, јас некогаш ги употребам овие зборови, следниот момент 1000000 пати ќе се покаам јас што сум се родила.

  И според вас, каде требало да има секс, оти факт е дека веќе почнала со тоа, во парк, во кола, кај него, каде?
  Оти каде и на друго место да напишеше дека имала секс (на страна вашето чудење што има секс на 17, а темата Дали сум бремена е полна со 15 годишни) сите ќе напишевте, толку ли не можевте дома да си имате, па одите по паркови и коли?
  И да кажам дека и според мене е мала за секс, ама не е тоа темата.

  @xGrapefruitx, омразата и' доаѓа од таму што она си мисли така ќе беше, онака ќе беше ако не бевте вие, а не гледа дека вие сте и' најголемото богатство.
  Омразата спрема вас и' доаѓа од омразата спрема самата себе, што не донела друга одлука кога имала избор.
  Можеби сурово звучи, ама тоа е мое мислење.
  Не ве мрази вас толку, колку што ја мрази помислата дека животот ќе и' бил поубав без вас.
  А ако си го користи тоа како Добар ден, тогаш ти препорачувам да не ја ни ставаш на акл, оти очигледно тоа и' е издувен вентил (најлошиот можен :!:), чисто да каже нешто, иако тоа те повредува тебе.
  Единствено нешто што можеш да направиш во моментот кога ќе ти го каже тоа е да ја прашаш, А зошто си ме родила?
   
  На Angie24, sj *O*, ludoto19 и 48 други им се допаѓа ова.
 18. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  9.576
  i majkami e takva se karala pa skoro sekoj den, koga bev mala se brkavme so bratmi okolu masa i ne natepa za nisto, i uste kolku pati ne ima tepano ( modricite ne pominuvaa so nedeli), fino lepo sama si i kazav deka ima decko ( na pocetok uste, i so nego nemav odnosi cela godina) zbesna zenata od kurva prostitutska abe se mi iznarece.. Dosega nikogas i nema vrateto nekoj pogrden zbor, si molcam, ke vika ke vika ke prestane. Taa mi e majka i znam kako pominuvase so tatkomi.
  Sto se odnesuva do tebe, ti imas 17 god i majkati da te vidi toa e stramota za tebe, i normalno deka posle ke vika. Majkati mozebi ima problem so tatkoti sto cesto e odsuten kako sto sama navede. Ne mislis deka i majkati e zena ima cuvstva (zavisi i tatko ti kolku dolgo e nadvor od mk) si ima i taa zelbi. Mozebi nekogas e luta i na brat ti ako ne i se javuva da ja prasa kako e. Majka ti treba da ja gledas kako drugarka, a ne kako neprijatel. I ti da si bila bliska so majkati mozda ke ti se otvorela ke ti kazela sto ja maci, no mozebi i ti nemas vreme za nea.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. xGrapefruitx

  xGrapefruitx Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  241
  @promeneta , ја имам прашано. Ми одговори "Да знаев дека ќе биде вака, никогаш немаше да раѓам."

  Инаку овде навистина не дојдов за сожалување, тоа ми е најмалку потребно. За тоа со сексот, очекував дека барем ќе ме праша дали сум доволно информирана за СПБ, контрацепција и слично, како нормален родител, но очигледно не ѝ е важно. Знам дека е срамота што ме фати во таква положба, знам дека згрешив и ете уште се осеќам глупо поради тоа.

  И да, дечко ми ми е ептен поддршка, знае да ме гушне и цела ноќ да зборува со мене без да ме притиска за ништо. Мислам дека само тој ме разбира за сè што се случува, бидејќи во детството имал слични проблеми.
   
  На kim.k, Someonespecial, ku4ence и 7 други им се допаѓа ова.
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.117
  Допаѓања:
  76.368
  Пол:
  Женски
  Грешка има во двете страни.
  И јас да имав ќерка што на 17 години дечковци дома носи и има односи и јас ќе зборев лошо. Но, од друга страна, да била таа добра мајка ќе те научела дека тоа не е во ред. Децата треба некој да ги научи на добро однесување. Таа не е добра мајка штом не покажала љубов и внимание кон тебе. И јас од мојата сум го слушнала тоа. Едноставно, не заслужува секоја жена да биде мајка.
  Решение:биди попримерна и не си земај се при срце.
   
  На Angie24, Iva 94, corapce и 7 други им се допаѓа ова.