1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога сопствената мајка се кае што ве родила...

Дискусија во 'Психологија' започната од xGrapefruitx, 18 август 2016.

  1. xGrapefruitx

    xGrapefruitx Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    241
    Не е дека нема социјален живот или на кого да се потпре, има колешки, сестри, и мене ме има. И со татко ми се во добри односи, не е дека нема љубов и внимание од него.
    Се надевам дека за некоја година ќе станам посамостојна, и ќе можам да се тргнам од дома, па конечно ќе биде сама и веројатно посреќна. :)
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  2. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Можеби е била нервозна, ама штом ти велиш многу пати така ти кажува сигурно има нешто. Разговарај со брат ти што би можело да биде за да ти вика така сигурно има некој проблем, неможе така без причина да ти кажува такви лоши работи. Мајка ми кога е нервозна, кога ја изнервирам нешто ми вика, кажува некои работи ама не такви како што ти кажува твојата мајка.
    Така да размисли зошто може така да ти вика, размисли дали нешто си лошо направила (освен што ве фанала како се сексате)
    А во врска со тоа нема ништо да кажам, нема да се мешам.
     
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    И мајка ми е понекогаш таква .. Мн различни карактери сме , али додека ни помине лутината ке се развикаме после ко ништо да не било .
    Али јас на 17 години да однесев дечко дома немаше шанси , плус да ме фати сред секс ке дојдеше крајот на светот . Мајкати била мн либерална личност што ти дозволила толку , изгледа нема што да ти прави и само тоа ти вели .....

    Зошто денешниве родители се толку допустливи со нивните деца??? Мислам прерано е на 17 години да се носи дечко дома!
     
    На Iva 94, evangelina.ina, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Точно дека не е правилна опишаната ситуација со дечкото, ама за такви зборови изговорени од мајка кон дете нема никакво оправдување, особено за овој дел и болдираното!
    Се согласувам со Ливинг, баш ми падна жал од прочитаново... :( :hug:
     
    На mode-kristina, tina-63, kim.k и 9 други им се допаѓа ова.
  5. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Изгледа во двете е вината:(
     
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637
    Ситуaцијaтa сo дечкoтo е прoпрaтнa сценa. Не oпрaвдувaм, нo aкo знaм декa ќеркa ми имa дечкo и се интимни, би сaкaлa дa знaм...и пoсреќнa ќе бидaм aкo тoј "чин" се случувa дoмa, oдкoлку некaде.
    Нo тежинaтa нa прoблемoт не е вo тoa штo виделa мaјкaтa, туку кaкo тaa пoстaпувa.
    А штo и згрешилo 10 гoдишнo дете зa дa и тoгaш ги упoтреби тие збoрoви?
    Ете oстaвилa неизбришливa бoлкa нa девoјкaтa.
    Сигурнo тaa мaјкa нaпрaвилa 100 дoбри рaбoти, нo тoa штo устaтa мoже дa гo испрљa, делaтa немoжaт дa гo избришaт.
    Живеaм вo убедувaње декa секoјa мaјкa му мисли сaмo дoбрo нa свoетo дете. Декa не мoже дa се сaкa нештo пoвеќе oд дететo.
    Зaтoa, aкo некoгaш пoулaвaм и изгoвoрaм нештo тaквo, сaкaм дa ми рече - јaс не бирaв дa ми бидеш мaјкa, a вaквa не ми ни требaш.
     
    На sj *O*, mode-kristina, PaLaVa и 20 други им се допаѓа ова.
  7. tteea55

    tteea55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Значи се запнавте во то дека ја фатила кај шо има секс со дечкото дома.. А убаво си објасни дека не се случува тоа само еднаш туку пред тоа многу пати ја навредила на таков начин, значи изгорени сте да му се истурите на некој.. и реално кој сега од младите на 15 16 17 години нема секс?ретко на сто луѓе се наоѓа еден можеби.. И ако вејќе има секс поубо да нејзнај мајка и да има секс негде в парк, во напуштени куќи или да знај мајка и.. Ќе си внимава поќе наредниот пат.. А мајката очигледно има психички проблеми според мене..
     
    На sj *O*, kim.k, ku4ence и 4 други им се допаѓа ова.
  8. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.093
    Пол:
    Женски
    Прво мајката треба да се постави со керката потоа керката. Како јас да разговарам со мајка ми отворено ако она не разговара со мене како пријател и само се кае што ме родила. Мислам добро има разни луге и разно понашање. Јас би разговарала со керка ми таа веке не е мала и би и ги кажала сите проблеми што ми ги донел животот да и она разбере зошто сум лута на себе и сите околу мене. Ниедно дете не е виновно за постапките на своите родители
     
    На Angie24, Едно Чупе, Sanjichka007 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    @xGrapefruitx мајка ми многу работи ми има кажано во нервоза, ама тоа дека било подобро да не ме родела, не. И тоа на 10 годишно дете?
    Види, кој и да е човек, што и да направил, вакви зборови не заслужува. Ти и самата си свесна дека не си за ништо виновна, па затоа сум искрена.
    Едноставно почни да веруваш дека и таа си има свои причини, дека нешто и неа ја повредило во минатото, дека нема врска со тебе. Колку и да е тешко, престани да заспиваш плачејќи, научи се да не се нервираш и да не се фокусираш на лошите нешта. Мисли позитивно.
    Еден ден кога ќе престанеш да живееш со мајка ти, прости и. Така е најдобро.
    А тоа со дечкото, се случува ете. Твој живот е. Ти одлучуваш.
    Се најдобро. :)
     
    На mode-kristina, PaLaVa, tina-63 и 15 други им се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Сега уште мајката ја направија дека има психички проблеми (fingers)
    Па да, може треба да знае кога и каде има секс, пошто тоа ќе биде од голема корсит....да им свети на пример.
    17 години има, не е толку мала за дечко, ама за да има секс дома, нема смисла. Распуштени.
    А што ако влегол тогаш таткото, што тогаш? Или пак тогаш мајката ќе биде крива пошто требала стража да чува пред врата. Јас што сум постара од неа, па во таква состојба да ме види мајка ми мислам дека после 5 месеци нема да можам во очи да ја гледам...тоа не значи дека мајка ми е заостаната, баш напротив отворено имаме зборувано за тие работи уште на почеток од мојот пубертет, ама тоа значи дека имам почит спрема неа и ќе ми биде срам и глупо.
    А девојкава се гледа дека нема грам почит, си кажува за таква ситуација ко да е нешто секојдневно. Ајде да беше повозрасна, ок, ама дете е...17 год...
    Не е ни битна случкава и не знам зошто воопшто ја спомна. Може мислеше дека таа ќе излезе крива зошто не ти зборува сега?
    Гледаш дека не си во толку ок односи со мајка ти, па треба да се потрудиш да ја смириш ситуацијата, а не секс да имаш додека таа е дома. Ко животни некои се понашаат, кај нашле таму почуваат со работа....не е битно дали се дома, дали има некој, дали соствената мајка е до тебе, битно да се има секс.
    (poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)(mooning)(mooning)(mooning)(mooning)(mooning)(mooning)
     
    На cresa-jagoda, deskarada, fallenangel и 3 други им се допаѓа ова.
  11. xGrapefruitx

    xGrapefruitx Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    241
    Најдобриот совет кој го имам прочитано до сега. Ти благодарам. :*
     
    На Someonespecial и Florenсе им се допаѓа ова.
  12. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    @JollyGirl, па ајде ти како постара советувај ја каде треба да има секс, оти нели не е проблемот што има дечко (значи и секс), туку проблемот е КАДЕ има секс.
    Да платат во хотел, мотел, на клупа, во кола, кај него, каде?
    И според тебе тоа е ТОООЛКУ голем грев што мајката треба да се покае што ја родила.
    Можеби треба мајка и' да и' каже, сексај се ќерко, само далеку од моите очи и очите на татко ти.

    Девојчето рече дека мислела дека се сами, и' се случило еднаш и очи ќе и' извадите.
    Плус за неполна година ќе е полнолетна и што направила, дечко дома донела.

    И мајката можеби не е со психички проблеми, ама дека не е во право, не е.

    Ние важно да осудиме, па не е битно дека тоа со години трае и е кажано милион пати во различни ситуации.
     
    На sj *O*, mode-kristina, ludoto19 и 28 други им се допаѓа ова.
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Прво ако има дечко, не значи одма и секс да има, ама кога веќе решила тогаш нека истемпира кога никој нема дома или кај неа или уште подобро кај него, или во кола. Крај краева таа кога решила да има односи, треба сама да е свесна и за место и за време....
    Не е тоа толку голем грев, и мајката не се разочарала тогаш во неа туку многу пред тоа. Ама во тој момент се прелила чашата.
    Пак ќе речам не е ни битна случката ама девојкава ја спомна во смисла дека мајка и е крива што не и зборува, откако ја начекала кај што има секс. И очекуваше коментари од типот: Леле срам да и е на мајка ти, треба да се гордее што има таква ќерка...леле, зошто да не ти зборува? баш е нормална работа да си ја начекаш малолетната ќерка кај што има секс дома....лелел, мајка ти стварно е луда....тоа треба да и пишуваме?
    Може не е во право што уште на мала возраст и се дерела и не знам што и правела, ама сега е во право да и се лути и да не и зборува.
     
    На Angie24, cresa-jagoda, SAMIRA и 2 други им се допаѓа ова.
  14. xGrapefruitx

    xGrapefruitx Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    241
    Секој со своите приоритети, не можеме сите да бидеме светици, нели? :)
     
    На Baby-bubu и kjukli им се допаѓа ова.
  15. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Твојот сексуален живот е само твој и сметам дека никој нема право тука да ти се меша. Уште малку и ќе бидеш полнолетна, веќе добро знаеш што правиш и си свесна за СПБ и контрацепција. Затоа ќе ги замолам другите членки да не го коментираат тоа повеќе - тоа си е твоја приватност а ти бараш совет за далеку посериозен проблем.

    И јас имам растено со психички лабилна мајка. Ги имам слушнато таквите зборови повеќе пати во својот живот и имам почувствувано на своја кожа колку тие болат. Многу ми е жал.
    Но мораш да сфатиш дека однесувањето на твојата мајка нема никаква врска со твојот живот. Ако таа жали што те родила и не и се допаѓа улогата на мајка, тоа не е твоја вина ниту проблем. Знам дека во тебе ќе постои празнина бидејќи не си ја почувствувала таа мајчинска љубов врз себе, но мораме да ги прифатиме нештата кои не можеме да ги промениме. Не задржувај се на лутината и прости и. Таа е таква каква што е и самата го носи товарот на своите зборови и постапки. Истото важи и за тебе. Изгради го својот живот без да се вртиш наназад. Прифати ја таква каква што е и прости и. Тоа не значи дека ти ќе се приспособиш кон нејзе, баш напротив, ослободи се од негативноста која таа ја предизвикува кај тебе и терај си го своето. Прости и заради себеси. Со тек на време ќе се одселиш и ќе оформиш свој живот. Ти ја посакувам сета среќа. Не ги бираме родителите, можеме само да избереме да бидеме подобри од нив :)
     
    На Sanjichka007, eloves, *Amethyst* и 13 други им се допаѓа ова.
  16. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    А што треба да значи дечко ако има?
    Сигурно не почнала веднаш со секс, ама дошло време и за тоа.
    Значи не е и до тоа дека има секс, оти викаш подобро е во кола или кај него.
    А кај него не може мајка му да влезе или не е исто?

    Мајка и' се разочарала многу пред тоа, да, уште на 10 години.
    Баш се прашувам што може да направи 10 годишно девојче за мајка и' да се кае дека ја родила.
    Не ми текнува баш на ништо.

    И да, во право си, нека и' се лути и нека не и' зборува, наместо да тропа глупости и да е слепа каква болка и' причинува на ќерка и'.

    А девојчето го напиша примерот да ни ја долови ситуацијата, а не за ние тука да ја тупиме до бесвест за нејзината врска и сексуални односи.

    Плус дообјасни оти мислела дека никој нема дома, значи истемпирала, ама грешка е што не заклучила, па мајка и' како каубоец и' влегла во собата.
     
    На sj *O*, Sanjichka007, kim.k и 12 други им се допаѓа ова.
  17. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Која ситуација да ја долови? Во каква поза ја фатила мајка и или што? Не беше ни битно ни потребно да се спомне тоа. А за тоа што и направило 10 годишно девојче, еве не знам ни јас. Додека не зборне како што треба со неа џабе е се...Јас не сум и во глава на мајката да знам што и пречело толку мало дете, само ја разбирам дека сега е нервозна.
    Па искрено мене 1000000000 пати поглупо ми е мојата мајка да ме начека, отколку неговата. Плус знаеш машките се поопуштени и ќе се заврти работата на шага, ама со сопствената мајка не е така баш...
     
    На cresa-jagoda и anaja1 им се допаѓа ова.
  18. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Леле, дај веќе пуштете го тоа за сексот. Сите сме свесни дека е непријатно, нема што тука да се повторува. Смислата на темава е сосем друга, обидете се да помогнете.
     
    На sj *O*, Sanjichka007, ku4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Зошто се караш со мајкати, зошто повишуваш тон?? Прашај ја што мака има, прегрни ја, можеби поминува низ некои тешки фази во жовотот за кои ти немаш појма. Каде е таткоти во сето ова?
    Морам и да ти кажам дека не ми се допаѓа 17 годишна да има секс дома додека е тука мајката...
    Инаку да ти кажам дека мајкати не е прва ниту ке биде последна што дала таква изјава, не и замерувај, тоа не значи дека не ве сака.
     
    На WarriorAngel, cresa-jagoda, anaja1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    ^
    А што ако самото девојче поминува низ тешка фаза во животот? Каде е мајка и да ја прегрне наместо да ја навредува?
    Не е во ред тоа што си имате некаква идеја во главата дека постариот е секогаш во право и е попаметен.
     
    На sj *O*, ludoto19, PaLaVa и 17 други им се допаѓа ова.