1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога сопствената мајка се кае што ве родила...

Дискусија во 'Психологија' започната од xGrapefruitx, 18 август 2016.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не душо, немам никаква идеја ниту сакам да створам се додека не ги знам причините за таквите однесувања во семејството, затоа и ја прашав поради што се караниците со мајката.
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. xGrapefruitx

    xGrapefruitx Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    241
    Не реков јас дека секоја недела се карам со мајка ми, но сите си имаме денови кои не ни се баш погодени, претходно изнервирани од нешто друго итн... Мислам дека е ова сосема нормално. А сите тие работи мајка ми ми ги има кажано баш со смирен тон, она никогаш не се дере, смирен човек е.

    И пак ќе кажам, не знаев дека мајка ми е дома. Не е куќава толку мала и јас не сум без осет да имам додека мајка ми е у соба до мене, добро?
    И не гледам зашто не би имала секс на 17 години ако уживам јас во тоа, информирана сум и не ми е срам да купам кондоми, иако не темата за тоа.
     
    На Sanjichka007, kim.k, ku4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  3. xGrapefruitx

    xGrapefruitx Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    241
    Причината за зборовите изговорени од мајка ми е тоа што не го остварила својот сон, туку наместо тоа одлучила да роди деца, ете тоа е.

    И ви благодарам на сите за советите, нема потреба од повеќе осудување.
     
    На Sanjichka007, eloves, ku4ence и 5 други им се допаѓа ова.
  4. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    A sto mislela majkati deka se ke e rozevo otkako ke rodi,izvini ama surovo e toa sto pri sekoja karanica toa go kazuvala,nez kako vi e i sto vi e ti najdobro si znaes samo bidi hrabra nekoi zborovi od majka moze mn da zdobolat do nezaborav.
    Kako moze da kritikuvate za toa kade,koga i na kolku god da se ima sex?
    Toa e nejzin zivot bre ako saka i na 12ke ima sex toa ne e vasa rab,pa i kakva e taa kultura da se vleze vo soba bez da se tropne,ne se pravete pametni kako do sega da ne ste zgresile,na kolku god imavte vie sex,sto site na 25 da ne ja izgubivte nevinosta,abre ajde covek da ne se olesni na forumov devojkata saka da slusne nes vo vrska so majka i,a vie odma za sexot se fativte ko mn sjajni da ste
     
    На Sanjichka007, ku4ence, Safira26 и 9 други им се допаѓа ова.
  5. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    И мене постојано ме кудат мајка ми и татко ми па што? Порано ќе си поплачев, ќе си се затворев во соба и не им зборам. А сега им велам кога ќе најдете поарно дете од мене да ми кажете, какви се има!
    Да ви кажам право проблемот е во нив! Ако не сакале деца не требало ниту да раѓаат ниту да посвојуваат.
    Реалноста и сурова вистина е дека неарни родители добри деца, добри родители никакви деца! Затоа што овие децава на добриве се распрдени а овие другиве константно се трудат да освојат малку љубов.
    Мој совет ти да не се замараш ама ни најмалку. Игнорирај такви глупи муабети. Прави и муабет од типот, кафе, ручек и избегнувај да зборуваш за дечко ти кога веќе тоа како ве видела дополнително ја изнервирало.
     
    На Angie24, mynameislove, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  6. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Па ако не е попаметна,ама е поискусна:)
     
  7. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    34.235
    Добро бе, на поединки тука...

    Не ви е срам да си лечите комплекси на 17 годишно девојче , и тоа на анонимен форум?! Па ете,вие сте повозрасни, пример за совршенство што оди - и пак девојчево ве шие во култура, уште и ви одговара на провокациите...

    Мислите сите се како вас , па да спинувате нечиј текст, само колку да се истакнете. Убаво си кажа девојчето дека мајка и цел живот тоа и го велела, ама кој да прочита, нели? Имала секс, мајка и ја начекала - големо чудо?! Ех, да знаела кутрата да не ја родела...
    Па искрено, болје и за девојчево да не ја родела, барем немало комплекси да има, и на неа да ги лечи...

    Вака на роднини и другарки у фаца да им зборите, да ве видам. Па после да се лупате у гради. И прво себе да се видите, па потоа да се дрзнувате да плукате.

    @xGrapefruitx, да не должам, на @promeneta и @Florenсе секоја им е наместо. Се гледа кој е тука да помогне, а кој да продава муда за бубрези.
     
    Последна измена: 19 август 2016
    На sj *O*, PaLaVa, theowndemon и 31 други им се допаѓа ова.
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Никој не продава муда за бубрези, а ти не смееш да си дозволиш да ја вреѓаш мајкаи..сепак и е мајка..правата вистина никој не ја знае а ти ако сакаш грев на душа да си ставаш и други членки да напаѓаш е нешто сосема друго.
     
    На cresa-jagoda, fallenangel и anaja1 им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Луѓе, многу осудувате кога се работи за дете што ќе се пожали од родителите, особено па нов член... ми текнува баш и на една тема со девојче што беше запоставено од нејзините.
    И децата/тинејџерите/младите имаат чувства, не значи дека сите родители со самата возраст и тоа што се родители во семејството секогаш се во право! А мајката на девојчево е типичен пример дека не за џабе се вели оти сите луѓе не се за родители.

    Девојчево искрено ви го кажа тој најголем „испад“ да речеме (што дури ни тогаш не заслужува толку тешки зборови да добие) и само тоа ви одвлече внимание, а не ви падна во очи што истото на 10 (!!!) години ѝ го кажувала и емоциите што ги предизвикала кај неа тогаш?
    Па со вакви зборови како нешто вообичаено од родител, не дечко дома да води и да ја фатат на секс на 17 години (што индивидуално во денешно време и не е толку страшно), туку добро е што не почнала на други работи да се оддава и да попадне во лошо друштво од инает и бунт, баш напротив останала културно девојче што сепак со почит зборува за родителите.

    @Florenсе што е сè уште тинејџерка дала најубав совет на темава :bow:
     
    Последна измена: 19 август 2016
    На Едно Чупе, theowndemon, kim.k и 18 други им се допаѓа ова.
  10. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    20.950
    Пол:
    Женски
    Прво што ми падна во очи беше тоа што мајка ти ве фатила на сред секс, и си помислив дека во момент на нервоза го рекла тоа.И во право би била, мене да ми се случи тоа нема да можам во очи да ја погледнам.Ете се ставив на твое место, и јас имам 17 години али дечко и сериозна врска за мене моментално се непознати поими(не се брзам де), така да секс за мене уште е нечепната тема.
    Кога прочитав дека константно ти го кажувала тоа, е сменав мислење.И јас порано имам добивано лоши зборови од моиве, ќе се затворев во соба и ќе се изнаплачев, али се се памти, ништо не се заборава.Но до толку, да ми каже дека се кае што ме родила, мислам дека со самото тоа ќе ја сруши цела љубов која ми ја пружала во овие 17 години.
    Би ти кажала помалку да се замараш, знам боли али тоа е.Но знај дека тоа нема врска со тебе, тој е проблем што е поврзан со твојата мајка и со никој друг.Можеби како резултат на ограничена слобода или срушени сонови баш поради тоа што ве родила.Крај краева, и ти и брат ти да бевте совршени деца, она пак тоа ќе го повторуваше, немој да паѓаш во депресии и да мислиш дека во тебе е проблемот бидејки не е.
    Не влегувај премногу во конфликти со неа бидејки на крај ти ќе испаднеш повредена.Понашај се ладно, како сеедно да ти е.Што би се рекло од едно влези, од друго излези.И остани силна.:hug:
     
    Последна измена: 19 август 2016
    На mode-kristina, kjukli, SV1911 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Стварно луѓе, муда за бубрези на анонимен форум ли ве личи да продавате? :fubar: :fubar::fubar::fubar: helloouuuuuu?
    [​IMG]
     
  12. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Дел од вас рековте - како не ти е срам да се караш со мајка ти, како смееш да и повишуваш тон, како смееш на 17 години да имаш односи, мајка ти правилно постапила..... |( Кога велите МАЈКА ТИ Е, на што конкретно мислите? Ако мајка и така навистина и зборува, тогаш што таа жена ја прави мајка? Тоа што ја родила? Значи ја родила и сега може се да и кажува, крвната поврзаност мора да биде причина за почит кон личност што такви зборови кажува ?
    Не сакам никого да навредувам, но факт е дека не е во ред тоа што мајка и скоро во секоја прилика ги кажувала зборовите дури и на дете од 10 години, што во никој случај не би можело да се оправда дека е од нервоза или тежок период.
     
    На sj *O*, theowndemon, kim.k и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    И мене мајка ми да ме фати во кревет со дечкото сама ќе си ги спакувам куферите а не она да се кае што ме родила...
     
    На cresa-jagoda, deskarada, JollyGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Оффф...
    Да си имаш ќерка и да ти прави исто како ти на мајка ти , само така би ја сфатила.
    И мене ми рекла милион глупости во нервоза, заборавено е.
     
    На JollyGirl и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Значи не е речено во нервоза! Девојчето си кажува дека мајка и постојано тоа и го збора со мирен тон кога не е изнервирана.
    Заклучок: го мисли тоа што го кажува!
    Совет до девојчето: и јас потекнувам од крајно дисфункционално семејство и до одредена граница те разбирам како ти е. Битно е да сфатиш дека ТИ НЕ СИ ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ КРИВА за одлуките што ги донесла мајка ти. Можеби си мисли дека ако си ги следела соништата поубав ќе и бил животот. Небитно. Битното е дека тоа си е нејзин проблем, нејзини каења, нејзини гревови.
    Животот е пред тебе- уживај си. Ете дечко си имаш, ќе пораснеш за некоја година па замини си ако можиш од таму.
    Мајка ти е да, ама и ти му си неа ќерка и таа малце треба да мисли како се однесува и што му зборува на родената ќерка.
     
    На sj *O*, ludoto19, theowndemon и 16 други им се допаѓа ова.
  16. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Dali go procita celiot post na devojkata?
     
    На Sanjichka007 и kim.k им се допаѓа ова.
  17. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Majcinskiot insinkt ne e vroden,za žal.Postojat mnogu majki,nemajki koi vešto uspevaat pred svetot da se kamufliraat.Pretažno,no realnosta e polna so slični primeri,iako taa tema e tabu :(
    xGrapefruitx,devojče, moraš da bideš silna,moraš da se obideš što poskoro da se osamostoiš,i da se otrgneš od pogrešnoto i lošo vlijanie koe te okružuva.....možebi eden den ke ja doznaeš vistinskata pričina za majčiniot gnev,no toa i ne e mnogu bitno.Najbitno od se e da izrasnes vo dobra devojka i pokraj toa što ti e odzemena edna od najvažnite životni podrški.
    Veruvaj deka ke uspeeš vo toa,se čuvstvuva deka si hrabra i jaka,retko koj bi bil ovaka javno iskren,bez razlika sto si zaštitena i anonimna.
    Ti posakuvam mnogu sreka i da si ja nadoknadiš niz životot sekoja solza nepravedno ti nanesena :)
     
    На kjukli, butterfly* и xGrapefruitx им се допаѓа ова.
  18. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Вие нормални сте бе? девојчето што се сексало дома најголем проблем било, не било проблем што мајката така кажувала?
    А вие се сексате по хотели и мотели? Бреј колку сте чудни.
    Таа главно кажа дека и кога била помала, поточно на 10 години и ги кажувала тие зборови.
    Знаете ли каков шок е тоа да го слушнете од родената мајка? Ако ви го немаат тоа кажано не си земајте да и кажете ајде бе ќе и помине.
    Зборовите кажани не се забораваат а таа ги кажува само на нејзе а не и на брат и..
    Воопшто нема оправдување за такви зборови па каква сакала нека биде ќерка и.
    Нека разговара подобро со татко и а потоа со мајка и за да се разјаснат некои работи.
    Баш поради такви туркања во депресија некои личности посегнуваат по својот живот.
     
    На sj *O*, PaLaVa, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Со кој памет на 17 имап секс ја оправдувам постапката на мајка ти...Извини вака ама ако си паметна нема да го направиш тоа,јас ова само го зборувам за сексот со дечко ти а за постапката на мајка ти ти си онаа која треба да се запраша зошто е така.
     
    На cresa-jagoda, baba Rada и anaja1 им се допаѓа ова.
  20. xGrapefruitx

    xGrapefruitx Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    241
    Бидејќи интелигенцијата се мери со тоа кога си ја изгубил невиноста, така? Во ред, фала. :)

    Инаку ете, зборував со мајка ми утрово, но не за тоа што се деси завчера вечерта туку за нешто друго, што значи дека воопшто не ја ни интересира мојот љубовен живот. :)
     
    На CuteSugar, theowndemon, ku4ence и 2 други им се допаѓа ова.