1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога сопствената мајка се кае што ве родила...

Дискусија во 'Психологија' започната од xGrapefruitx, 18 август 2016.

  1. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ме нервира тоа што наместо да се обидуваат да помогнат се обидуваат пред себе и пред целиот форум (а гарантирам дека никому не му е гајле) да „докажат’’ какви светици се тие, дека се подобри од сите други, па секс? Чувај боже, тоа какано, пу пу пу!
    Не ги користете туѓите проблеми да ги лечите сопствените комплекси.
     
    На sj *O*, Едно Чупе, theowndemon и 15 други им се допаѓа ова.
  2. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Читај убаво што сум пишала, и докажи ми ти мнее дека малтретитрано дете ќе има слобода дечкото дома да го донесе, а камо ли па, да има секс на 17 год., а не за права да зборуваме.
    А не сакам ни да го кометирам твоево ""нејзино тело и нозе" збориме за дете од 17 год. не возрасна жена. Ако не знаеш што е разликата ќе видиш кога ќе имаш свои деца па, кажи им, море уште од 15 год што ќе чекаат цццццццццццццц не ми се верува, извини ама не знам дали си маж или жена и колку год имаш и дали деца имаш, што ќе му кажеш на твоето тоа пиши и овде и тоа е нечие дете, во спротивно ќути.
     
    На baba Rada, cresa-jagoda и Sanya20 им се допаѓа ова.
  3. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    @Papillon.Papi Ти си друго воспитана.Јас сум друго.Ако за тебе тоа е во ред за мене не е.
     
    На cresa-jagoda и Sanya20 им се допаѓа ова.
  4. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Еми да и го завршеме живото на момичката како порано со каменување, и така и така со мислењата на оваа доба ме потсеќатe 8-|
     
    Последна измена: 20 август 2016
    На theowndemon, Gosh, Baby-bubu и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Извини ама емпатија не се дава ако таа го однесе детето во уште полош правец, како сакаш разбери, читаме само детето што пишало, и за мајката и за неа и никаде рози не цветаат, секоја фамилија има нешто под тепих што се вика. Таткото го нема никаде во приказнава, само мајката па, да не седнам јас да пишувам и да се жалам од моите, аооо ферман ама кога бев со стомак до заби на улица и денес да ми згусне моите ќе дојдат никој од форумот, никој од комшии. Емпатија ооооо некогаш сите ми ја даваа оооооо греота лелеле ама помош никој !!!!!!!!!! ретки се тие што не ти се род, а ќе ти помогнат, реткост и треба да се ценат. Од емпатија не се живее човечки.
     
    На cresa-jagoda и Sanya20 им се допаѓа ова.
  6. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Види вака,многу малку родители се тие што ги малтретираат децата.А за тоа ти што го кажа за тебе не знам што е било проблемот ти си знаеш.Меѓутоа сите што се вика сме поминале низ таков период,сите ние сме биле деца и можам да кажам дека баш исто сме мислеле,ама она кога пиша напиша и за тоа дека ја фатила,ок тоа не е темата ама има голема улога у тоа мајката како се понаша сега.И пак и попуштила.Зошто ?
    И јас тебе те молам немој во глобала да зборуваш,дека не е се така како што се пишува,ништо не знаеме додека не видеме така да кој што мисли тоа ќе коментира.
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не, не, ТИ читaј. Мaјкa и вooпштo не знaелa декa дечкoвo дoшoл дoмa и декa се вo сoбa, инaче уште пред тoa би јa претепaлa. И дa НЕЈЗИНO телo е, кoлку и дa е стaрa. Силувaни девoјчињa мoрaaт дa рaѓaaт нa 10 гoдини зaштo "сеуште не е нивнo телoтo" зa дa aбoртирaaт. А, нa мoите децa ќе им oбјaснaм кaкo штo мaјкa ми ми oбјaсни "aкo сaкaш дa се вoдиш пo инстинкти и нaгoни, имaј секс уште oд сегa (14 гoдини имaв), нo aкo сaкaш дa бидеш рaзумнo чoвечкo суштествo, ќе гo чекaш прaвиoт мoмент и прaвaтa личнoст".

    Не е вo ред слoбoднoтo изрaзувaње нa љубoв? Те жaлaм...
     
    На sj *O*, theowndemon, Lella и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Ако е нејзино тело,и нејзин живот е,ако е така што упоште бара совети,пример?
    Ете тебе бившиот ти доагал дома,и тоа на 15 години,ја разбираш.Ама сите родители не се како твоите да допуштат такво нешто,свати.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Не да ја каменуваме, мора да разбере дека мора и таа да попушта, а не да се бунтува само. Мора да сфати дека уште е дете кое мисли дека се знае,а всушност многу малку. Во горе доле стабилна фамилја такви муабети не паѓаат, и на таа жена може не и е лесно. Кога ќе се стетам на драмата Диво Месо, таткото вика подобро камен да родев, свиња барем ќе се почешаше од вас. А нему душата му знае за тие негови снови. Затоа малку пореално и позрело околу семејни проблеми.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Акo не рaзбрa дo сегa, еве ќе ти изџвaкaм, aкo сaкaш и ќе ти стaвaм вo устa дa гoлтнеш. Тaa пoбaрa сoвети зa кaкo дa пoстaпи сo психo-женaвa, зaштo психичкa тoртурa и предизвикa. Вooпштo не пoбaрa сoвет дaли дa имa секс сo дечкo и или не, и дaли дa гo нoси дoмa или не.
     
    На sj *O*, Lella, Sanjichka007 и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Ауу која си ти да ме жалиш,ти не ме ни сфати јас што сакав да кажам,жали се самата себе
     
  12. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Зa штo дa се жaлaм? Штo мoите ми дaвaaт дa рaзмислувaм и ме третирaaт кaкo чoвек, a не мaриoнетa?
     
    На sj *O*, theowndemon, Lella и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    За што ќе правевте муабет ако девојчево не кажеше дека имало секс дома? Сигурно немаше ни волку мислења да има темава. Човек повеќе се интересира за тоа да осуди, отколку да помогне некому. Убаво кажа Дабриа... Лечење комплекси на туѓи проблеми.
     
    На sj *O*, theowndemon, Lella и 17 други им се допаѓа ова.
  14. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    И уште не ме сфакаш :D не се мачам више да ти објаснам што сакаш мисли ме заболе мене :D
     
  15. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Еј де смири се не се занесувај многу паметна се изнапраи,сто филма изнапиша.Ќе ми изџвакала таа бог да чува.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Мислев мене да ме читаш не девојчето. А тебе мајка ти ти објаснила, ти немаш деца сеуште ... е, кога ќе имаш ќе видиш колку боли ... ти можеби имаш среќа да живееш во похармонично смејство ама детево го нема тоа и каде се нашла таму ќе се снаоѓа затоа што улицата сигурно подобро не и мисли, сигурна да бидеш.Во какви води Бог ќе те фрли во такв ќе пливаш и ќе се снаоѓаш и ќе се бориш за подобро. Пак ќе речам таткото го нема никаде во сторијава.
     
    На sj *O*, cresa-jagoda, Zeynep и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. tteea55

    tteea55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Јас морам уште нешто да искоментирам, незнам колку сте запознати со стиловите на родителство тој што учел или учи психологија знај, стилот на одбивање како овој на мајката воопшто не е добар, зошто? Затоа што на детето му е потребна грижа, внимание, да им се пружи љубов, да се заинтересира родителот за нивните интереси, да ги исслуша, да ги поддржи, да ги охрабри и да ги искара кога грешат во секој случај. Да си родител не значи дека само треба да му ги пружиш на детето основните потреби, храна, облека... Пубертет според мене најопасните години за секое дете, логично да згреши и логично да сака да проба се во овие години затоа родителот треба постојано да разговара со детето, постојано да биди со детето, а не да му мава игнор. И не сте свесни колку деца во пубертетот помислиле да се самоубијат од вакви или слични проблеми и колку деца се самоубиле, тоа не е решение ама пак ќе кажам пубертетот е многу опасен!!
     
    На sj *O*, PaLaVa, theowndemon и 13 други им се допаѓа ова.
  18. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Кaжa декa тaткo и рaбoти вo стрaнствo. Кaкo и дa е, aкo "бoг" јa фрлил вo тaкви вoди, твoјa дoлжнoст е дa јa дoкрaјчиш и дa јa испoплукaш зa еднa глупa причинa? Мнoгу луѓе стрaдaaт нa светoв и мнoгу луѓе си ги oдземaaт живoтите oд cyber bullies кaкo вaс. Не е нaјпaметнa пoстaпкa нo вaшиoт гoлем "бoг" ги фрлил вo тaквa вoдa пa мoрa дa им се oтежни сo вaшите грди збoрoви и дa се дoведе личнoстa дo тaa сoстoјбa.
    Извини, ти беше режисерoт тукa. :)

    Те сфaќaм мнoгу дoбрo, сaмo не знaм дaли ти ме сфaќaш. :)
     
    На theowndemon, Lella, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ама мајката не е на форумот, ќерката е и мора да научи да се бори и да се снаоѓа со мајка и на крај краева таа ќе стане мајката за да се зближат двете, ни едната ни другата не е среќна во оваа стуација. А и сопствените грешки да ги увиди. Да се надеваме ќе биде добро.
     
  20. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Девојче ти реши вечерва да се караш на форумов ? Јас не би да ти кажам искрено, губење време е тоа за мене. Не пишувај глупости те молам, кај ги навредуваш членкиве околу па, уште и измислуваш, каде јас тоа го плукам детето ? Тебе, да и тоа културно, а детето не. Читај убаво што сум пишала. А ако реплицираш за кавга и навреди, прескокни ме мене, те молам.
     
    На cresa-jagoda, Sanya20 и Zeynep им се допаѓа ова.