Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

 1. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Ако добро се сеќавам на пмф беше, за таму подобра опција е средно гимназија, по можност ПМА, евентуално ПМБ. Основата од математика, физика и хемија (тука и средно медицинско помага) што се полага е учена во гимназија.

  Добро размислете што понатака пред да се запишете средно. Вистина од секое средно на кој било факултет можеш да се запишеш, но потешко е при снаоѓање на факултет, особено ако разликата меѓу средното и факултетот е поголема.
   
  На ElenaOfRivendell и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 2. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  19.617
  Пол:
  Женски
  Така е, јас гадно се заебав ама тоа е што е.. затоа со памет бирајте
   
 3. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.121
  Допаѓања:
  16.264
  Е што толку се заеба?
  Си имаш струка. Утре може нема да најдеш работа со дипломата од факс туку со таа од средно.
  Може и со медицинско средно да се запише друга гранка. Колку знам економисти и правници со средно медицинско ехее.
   
  На cresa-jagoda, eliesaab, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.374
  Допаѓања:
  12.230
  Пол:
  Женски
  Тоа што мислиш дека не ти оди и ги мразиш предметите е само резултат на тоа што никој не седнал да ти објасни како што треба и ти сега автоматски мислиш дека не те бива.Никој не се родил учен, ако на некој му треба 5 мин да сфати, може тебе ти треба поинаков пристап и малку повеќе време, тоа воопшто не значи дека не те бива.Поентата ми е , мала си и не се ограничувај вака кога можеби си имаш потенцијали кои ги потиснуваш заради наставници кои не се замараат или глупи споредби од типот "никој не добил 5 во тој клас, леле страшно".
  Значи, немој да се блокираш со такви ситници, млада си и имаш време да откриеш што најмногу ти лежи, дали природни науки или општествени или некој занает, ако си имаш желба за гимназија запиши се, ќе видиш дека може да ти се погодат многу подобри професори, а и да не е тоа случај пак не е страшно зашто можеш да побараш помош од други ученици, имаш цел интернет кој ти е на располагање и слично, само треба труд, од небо ништо не паѓа.
  Во средно мнооогу често се менуваат желбите и затоа во тој случај е добра опција гимназија.
  Од друга страна, со стручно медицинско или фармација предноста е тоа што можеш веднаш да работиш според струката, тие работни места се барани, ама рачунај дека не е нешто многу платено.
   
  На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.433
  Допаѓања:
  16.242
  Немој така да мислиш, ако си завршила средно медицина секогаш ќе си имаш диплома за работа ако не успееш со факсот или ако не можеш да најдеш работа со таа диплома. Гледај така на тоа. :)
   
  На cresa-jagoda, Kimberly11 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 6. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Не е толку страшно, само повеќе треба да учиш и да посветиш вниамние, потешко оди снаоѓањето. Но со труд се постигнува.
   
  На Lollipop_123, Kimberly11 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 7. Bezobrazna01

  Bezobrazna01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2020
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  1.824
  Пол:
  Женски
  Ако мислиш дека имаш проблем со математика, физика и хемија воопшто не ни размислувај да одиш гимназија ( и така многу е тешко)
  Одлучи се за она што највеке те привлекува, еве и ти спомна Медицина или Фармација ако сакаш во иднина да се занимаваш со ова и да се запишеш на едно од овие две нема да згрешиш
  Не е тешко доколку на време си учиш, знам дека ке имаш предмети кои ке ти бидат тешки и за разбирање и за учење но тоа си е нормално
  Според мене избери го она што највеќе те привлекува
   
  На Kjutche и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 8. Andrej 19

  Andrej 19 Нов член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Se mislam vekje nekolku nedeli pomegju Emuc i Asuc slusam deka asuc ima mnogu lugje od Albanska nacionalnost i deka ne e mnogu dobro
   
 9. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  4.273
  Пол:
  Женски
  Здраво
  дали има средно училиште на град Скопје предвидено за струка програмирање (како што е на пр.електротехничкиот фскултет со таков смер) или најблиску до тоа што би ми препорачале? Јас одамна завршив, прашувам за други, па не сум мн упатена. фала
   
 10. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Михајло Пупин и ПТТ имаат такви смерови, само провери ги на веб страните.
   
  На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 11. _.edinstveniot._

  _.edinstveniot._ Нов член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Добар ден!!

  Бидејќи јас сум IX почнав да размислувам во кое средно да се запишам. До сега сите години сум 5.00, и сум голем љубител на информатиката. Се мислам помеѓу Михајло Пупин и Корчагин. Планирам потоа да се запишам на ФИНКИ. Читав некаде дека ако сум одел стручно а потоа на ФИНКИ ќе ми било многу потешко, а доколку сум одел гимназоја ќе било ок.

  Ваш совет??
   
 12. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.832
  Допаѓања:
  4.208
  Пол:
  Женски
  Корчагин и тоа да се определиш ПМА потоа. Ќе запнеш тогаш, но не знаеш колку ќе ти биде полесно после.
   
  На cresa-jagoda, _.edinstveniot._ и Glowy им се допаѓа ова.
 13. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Од кај искочи сега ова? :rofl:
  Ако упишеш Пупин можеш работа веднаш после средно да си најдеш. Мислам ако не се одлучиш за факултет затоа што многу промени ќе доживеш во тие 4 години. Тие што завршиле и се запишале на ФИНКИ и ФЕИТ веќе ја имаат основата и полесно се снаоѓаат отколку некој со гимназија.
   
  На _.edinstveniot._ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Ако избереш Корчагин, ПМА во трета. Ќе имаш убава основа за ФИНКИ.
  Но и Пупин мислам е добра опција, пример смерот со информатика, компјутери не се сеќавам како беше.
   
  На _.edinstveniot._ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.144
  Допаѓања:
  78.382
  Знаете ли некој искуство со Математичко - информатичка гимназија? Минатата година е отворена, ако добро разбрав има само 2 паралелки, една на македонски и една на албански јазик.
  https://mig.mk/
   
  На _.edinstveniot._ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. haseulpog

  haseulpog Нов член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  5
  Се наоѓа во рамките на ГУЦ Здравко Цветковски, не е посебна зграда. Се полага приемен тест математика мислам и треба да се од VI до IX математика и физика 5.00
   
  На _.edinstveniot._ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.144
  Допаѓања:
  78.382
  Фала многу! Познаваш ли некој кој учи таму? Како се задоволни?
   
  На _.edinstveniot._ и haseulpog им се допаѓа ова.
 18. haseulpog

  haseulpog Нов член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  5
  Не, извини
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. specialgirl

  specialgirl Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Хелоу! Оваа година сум девето и се мислам дали да се запишам во Орце или да одам во Yahya Kemal (добив 40% попуст на школарината). Многу сакав да се запишам во Yahya Kemal, но многу луѓе почнаа да ми зборат чудни работи за школото, ако има учено некој таму ве молам споделете мислење.
   
 20. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Еве ти цела тема за школото.